Pénzért kaptak osztrák állampolgárságot?

A Die Presse beszámol arról, hogy a Zöldek azt feltételezik, több iraki és líbiai személy kapott pénzért osztrák állampolgárságot. A Der Tagesspiegel részletesen foglalkozik a Baloldali Párt problémáival Oskar Lafontaine bejelentett távozása után.

2010. 01. 28. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Adománybotrány: Pilz felül kívánja vizsgálni a honosításokat című cikkében ismerteti a Zöldek politikusának javaslatát. Peter Pilz, a Zöldek képviselője számára az orosz befektetőknek adott osztrák állampolgárság körül kirobbant vita ok arra, hogy a múltban a honosítás körüli „trükkök” alaposabb felülvizsgálatát követelje.

„Abból indulok ki, hogy olyan esetek, mint Karintiában, mindenütt és állandóan megtörténtek” – vélekedett Pilz Klagenfurtban arról, hogy állítólag kapcsolat állt fent a honosítás és a pártadományok között. Hozzátette: „De nemcsak orosz oligarchákat kell ellenőrizni, hanem irakiakat és líbiaiakat is” – fogalmazott Pilz. Emlékeztetett arra, hogy a Németországban elítélt Abdul M. Dzsebara iraki fegyverkereskedő, aki Jörg Haider egykori karintiai tartományfőnök bagdadi útját egyengette és megszervezte találkozóját Szaddám Huszeinnel, máig a legdélebbi osztrák tartományban él. Tekintettel Haider iraki és líbiai kapcsolataira, nem lehet kizárni, hogy ezekből az országokból több olyan személy is élhet Ausztriában, akik pénzért cserébe kaptak állampolgárságot.

Eva Glawischnig, a Zöldek pártelnöke ezért megerősítette ama követelésüket, hogy teljesen átláthatóak legyenek a pártkontók. A párttámogatás rendszerét az alkotmányba is bele szeretnék foglaltatni, méghozzá úgy, hogy ahhoz a tartományok is kötelesek legyenek tartani magukat. A névtelen adományok betiltását éppen úgy követelik, mint a köztestületek, az állami és önkormányzati vállalatok adományait, valamint olyan cégekét, melyek közösségi megbízatásokat teljesítenek – mondta Glawischnig. A Zöldek pénteken kívánják javaslatukat beterjeszteni a nemzetgyűlés elé.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban Cordula Eubel és Matthias Meisner Lafontaine az SPD-vel történő egyesülésre spekulál című cikkében elemzi a Baloldali Párt távozó elnökének álláspontját. Oskar Lafontaine a Stern magazinnak azt nyilatkozta, ő már aligha fogja megérni a két párt fúzióját. Egyre inkább arra az álláspontra helyezkedik, hogy a nyugati ipari társadalomban szükséges egy párt balra a szociáldemokratáktól.

Decemberben Lafontaine társelnöke, Lothar Bisky, aki maga sem jelölteti magát a májusban sorra kerülő rostocki kongresszuson, szintén nem zárta ki az egyesülés lehetőségét. A Der Spiegelben megjelent megjegyzése, miszerint ez talán a jövő generáció projektje, heves páton belüli bírálatokat váltott ki.

Azt, hogy mennyire instabil a Baloldali Párt nyugaton, legutóbb Lafontaine bejelentett visszavonulása után az új pártelnök keresése tette világossá. A kijelölt pártelnök, akinek Gesine Lötzsch berlini Bundestag-képviselővel közösen kell majd az alakulatot vezetnie, ismeri a vele szemben megfogalmazott fenntartásokat. Ernst ezért azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a rostocki pártkongresszuson ellenjelöltet indítanak vele szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.