Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása „Én az SPD mély válságának vagyok a terméke” címmel készített interjút Sigmar Gabriellel, a szociáldemokraták elnökével. Sigmar Gabriel (SPD) elnök a Bundeswehr afganisztáni kivonásának 2011-es megkezdését követelte. Akkor ugyanis az Egyesült Államok is megkezdi ott állomásozó egységeinek csökkentését. „Ez azt jelenti, hogy Németországnak is el kell kezdenie a 2011-es kivonulást” – nyilatkozta Gabriel a lapnak adott hosszú interjújában. Addig Németországnak „lényegesen több afgán rendőrt és katonát kell kiképeznie és lényegesen gyorsabban, mint eddig” – fogalmazott Gabriel. Az SPD-elnök továbbá óvott a katonai viszonyok „vietnamizációjától”. „Vietnamban is azt gondolta az Egyesült Államok, hogy a vietkongot katonailag meg lehet verni – fogalmazott az SPD elnöke.
A további harcoló csapatok Afganisztánba küldését, Gabriel elutasította. Sigmar Gabriel az SPD elnökségének átvételét nem tekinti élete álma beteljesülésének. „Életem álmai biztosan nem a politikában zajlanak. S őszintén szólva, én elnökként az SPD mély válságának a terméke vagyok” – fogalmazott Gabriel. Az SPD elnöke felszólította pártját, hogy vegye fel az ellenzék szerepét. Az SPD most „nem várakozó kormány”. Röviddel az SPD vasárnapi elnökségi ülése előtt kijelentette: a jövőben a munkába „nem csak a tagokat, de mindenkit vonjanak be, aki érdeklődik és szakértelmet hoz magával”. Ez lehet érvényes a jelöltek kiválasztására, akár a listavezető kijelölésére is. „Ha nekünk csak egy jelöltünk van, akkor a szavazást össze kell kapcsolni programkérdésekkel, így az egész nem lesz egy üres show” – fogalmazott Gabriel a lapnak.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali-liberális müncheni napilap Koch munkakötelezettséget követel a segélyezetteknek című cikkében ismerteti a hesseni miniszterelnök javaslatát. Roland Koch CDU-alelnök munkakötelezettséget követel a Hartz IV segélyben részesítetteknek és egyúttal magasabb kiegészítő kereseti lehetőséget igényelt számukra. „Ezzel senki se tekintsen a Hartz IV segélyből való életre mint kellemes variációra” – fogalmazott Koch a hétfőn megjelenő Wirtschaftswochéban. Minden Hartz IV-es segélyben részesülőtől meg kell követelni, „hogy az állami támogatás ellentételezéseként munkát végezzen, még akár alantas tevékenységet, szükség esetén közfoglalkoztatást is elvállaljon”. Koch szavai szerint a segélyezetteknek két csoportja létezik.
„Azok, akik az élet nehézségei miatt, önhibájukon kívül kerültek szükséghelyzetbe. Velük kapcsolatban az ember nem szeretné, hogy a Hartz IV-re rákényszerüljenek. S vannak olyan emberek, akik játszanak a rendszerrel és kihasználják a réseket.” Koch továbbá kifejtette, egy ilyen szabállyal együtt kell járnia a magasabb kiegészítő kereset lehetőségének, hogy valóban kifizetődjön a munka. A „gyermeküket egyedül nevelők gondjait” a Hartz IV-es reformokkal meg kell oldani. Koch ugyanakkor jelentős ellenállással számol javaslataival kapcsolatban. „Ez a CDU-ban sem lesz egyszerű vita.” A Koch nyilatkozatával kapcsolatos reakciókra nem kellett sokat várni: „Amit Koch magából kiadott, az maga a középkor. Aki a munkanélküliek létének garanciájába be kívánja építeni az elrettentést, az tudatosan azt kockáztatja, hogy emberek leszakadnak” – hangzott Klaus Ernstnek, a Baloldali Párt frakcióvezető-helyettesének a hesseni miniszterelnök nyilatkozatát bíráló közleménye.
„Angela Merkel CDU-elnöknek korlátok közé kell szorítania helyettesét mindazokért, amik kicsúsztak a száján” – folytatta Ernst. „Ha egy ilyen kisiklást nem követ felhördülés a CDU-ban, az gerinctelenségről tanúskodik. Angela Merkel CDU-elnöknek most a nyilvánosság előtt kell világossá tennie, hogy helyettese, Koch a kereszténydemokrata vezetés álláspontját képviseli.”