„Történelmi pillanat” Berlinben

A Der Spiegel részletesen beszámol a berlini német–izraeli közös kormányülésen történtekről. A Focus a koalíciós válságot kezelni hivatott pártelnöki találkozóról tudósít.

2010. 01. 19. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Merkel és Netanjahu Iránt szankciókkal fenyegeti című cikkében beszámol a német–izraeli közös kormányülésről. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő „történelmi pillanatról” beszélt. Először találkozott német földön a berlini és a jeruzsálemi kormány. Angela Merkel hétfőn hangsúlyozta, „szerencse, hogy ma egy izraeli kormánnyal ilyen szorosan együtt tudunk működni”. A megbeszélések központjában az iráni atomvita állt. Netanjahu azonnal szankciókat követelt Irán ellen. „Ha nem most szabunk szankciókat, méghozzá kemény szankciókat az iráni zsarnoksággal szemben, akkor mikor?” Az iráni, atomfegyvernek is használható urándúsítási törekvésekkel kapcsolatban Netanjahu úgy fogalmazott, hogy Teheránnak „semmi esetre sem szabad nukleáris fegyver birtokába jutnia”. A nemzetközi közösségnek meg kell mutatnia, hogy határozottan kíván cselekedni.

Merkel késznek mutatkozott a büntetőintézkedésekre, amennyiben Irán nem hajlandó az atomprogramjában az engedményekre. A közel-keleti békefolyamattal kapcsolatban Netanjahu kijelentette, Izraelnek nincsenek „előfeltételei” a tárgyalások megkezdéséhez. Merkel arra figyelmeztetett, hogy a rendelkezésre álló rövid időt használják ki. Egyúttal bírálóan megjegyezte, Izraeltől többet várnának a zsidó telepek ügyében. Merkel hangsúlyozta, az „eredményes megbeszélések” számos gazdasági, környezetvédelmi, fejlesztési tervhez adtak ötletet. Példaként említette a Németországban az izraeli középvállalkozások számára megrendezni kívánt „innovációs napot”. Netanjahu felkereste a berlini holokauszt-emlékművet is.

Az első közös német–izraeli kormányülést 2008-ban Jeruzsálemben tartották. Simon Perez izraeli elnök a jövő héten érkezik Németországba.

Focus (focus.net)

A müncheni hírmagazinban A mottó: harmónia című cikkében foglalkozik a berlini koalíció vezetőinek válságkezelő találkozójával. A CDU–FDP-koalíció a száznapos türelmi idő lejárta előtt újra kívánja kezdeni a munkát, a cél a jobb együttműködés. Angela Merkel CDU-elnök, Guido Westerwelle, a liberálisok vezetője és Horst Seehofer, a CSU első embere a kancellári hivatalban találkozott, hogy zárt ajtók mögött tárgyaljanak a koalíción belüli vitatémákról. Hivatalos közlemény nem jelent meg a találkozóról. „A megbeszélés a legjobb légkörben zajlott” – fogalmazott Wulf Oehme, az FDP szóvivője. Annyi kiszivárgott, hogy a pártelnökök megállapodtak abban, kitartanak a koalíciós megállapodásban szereplő adóstruktúra-reform mellett. A további adócsökkentés időpontja és mértéke egyelőre mégis nyitott. Erről – a CDU tervei szerint – a májusban megjelenő adóbecslés és a gazdasági adatok ismeretében döntenek majd. A hetekig tartó viták ellenére a résztvevők visszautasították, hogy egy válságtanácskozásról lett volna szó.

A találkozó előtt az FDP politikusai világossá tették, hogy az adócsökkentésnek nem feltétlenül kell 2011-ben következnie, szükség esetén 2012-es bevezetés is elképzelhető. Wolfgang Schäuble (CDU) pénzügyminiszter ugyanakkor utalt arra, hogy a koalíciós szerződés szerint a kormányzati tervek a finanszírozhatóságtól függenek. A keddi koalíciós egyeztetés napirendjén amúgy az adótervek mellett olyan döntések szerepelnek, mint az Erika Steinbach személye körüli viták, valamint az egészségüggyel kapcsolatos nézeteltérések.

A koalíció fő konfliktusa továbbra is az marad, hogy az FDP kitart a bejelentett 24 milliárd eurós adócsökkentése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.