Mégsem épül menekülttábor a magyar határ közelében?

A Tages-Anzeiger ismerteti egy genfi cég számításait, melyet a svájci bankszámlákon állomásozó feketejövedelmekről készített. A Presse beszámol arról, hogy végleg lekerült a napirendről a magyar határ mellé tervezett menekültbefogadó központ terve. A Focus a liberálisok elnökének nagy vihart kavart nyilatkozatát idézi.

2010. 02. 13. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap Honnan érkeznek a fekete pénzek a svájci bankokba című cikkében ismertet egy meglepő elemzés eredményét. Nem kevés pénzt tartanak uniós tagállamok polgárai Svájcban. Összesen 862,7 milliárd frankot (ami 160 billió forint a szerk.) mint ahogyan pénzügyi nyomozásra szakosodott genfi Helvea cég kiszámította. Európa tehát rendkívül fontos gazdasági térség a svájci bankok számára – ez az összeg majdnem a fele annak a 2000 milliárd franknak, amit összességében az alpesi köztársaságban befektettek.

Helvea azt is kiszámolta, hogy a Svájcban őrzött európai pénz alig ötöde után fizettek adót a pénz származási országában, tehát mintegy 725 milliárd frank nagyságú fekete pénz állomásozik az alpesi ország bankszámláin. Igen magas arány. Eddig Konrad Hummler magánbankár nyilatkozata alapján a fekete pénzek ősszegét 30 – 50 percentre becsülték. A lausannei Le Matin című lap részletesen ismerteti a Helvea tanulmányát. E számok ismeretében érthetőbbé válik, hogy Németország, Olaszország és Freanciaország élesen támadja Svájcot, hogy behajtsák az adótartozásokat. Ebből a három országból származnak a legnagyobb adózatlan jövedelmek.

193,4 milliárd frank Németországból, 185,2 milliárd frank Olaszországból és 91,7 milliárd frank Franciaországból érkezett az alpesi államba. A bankárszövetség nem kívánta a számokat megerősíteni: „Mi sohasem kommentálunk, mert a pontos számokat nem ismerjük”, fogalmazott Thomas Sutter a szervezet szóvivője a lapnak. Arra az újságírói megjegyzésre, „nincs füst tűz nélkül” Sutter megjegyezte: „Mondjuk úgy, hogy ha ezek a számok korrektek, azt mutatják, az érintett európai országok az ő részükről, érdekeltek velünk szemben a tárgyalásos megoldásban.”

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Pröll elfogadja a monyorókerékiek döntését című cikkében tudósít a magyar határ mellé tervezett menekült befogadó központ végleges feladásáról. Az osztrák néppárt (ÖVP) enged a monyorókeréki menekültbefogadó állomásról rendezendő népszavazás ügyében. A kisebbik kormánypárt megígérte, kötelezőnek tartja magára nézve a voksolás eredményét. A szocialisták (SPÖ) már hosszabb ideje követelik ezt, pénteken lényegében csatlakozott ehhez az állásponthoz Josef Pröll a néppárt elnöke. Nem történik semmi a menekültbefogadó állomással kapcsolatban a lakosság akarata ellenére, áll az alkancellár nyilatkozatában. Ami annyit tesz, elfogadják a február 21-i voksolás eredményét. Ezt világossá tette Franz Steindlel a várvidéki néppárti vezetővel folytatott telefonbeszélgetésében, tudósított a történtekről Pröll. Most Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter és Norbert Darabos (SPÖ) a honvédelmi tárca vezetőjén áll, hogy közösen tisztázzák a telephelykérdést.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Merkel távolodik Westerwellétől című cikkében foglalkozik a liberális pártelnöknek a segélyezettekről tett nyilatkozata kavarta vitával. Guido Westerwelle megerősítette a segélyezetteket illető korábbi kritikáját és bírálóit szólította fel bocsánatkérésére. „Mindazok, akik a polgárok teljesítőkészségét lábbal tiporják, kérjenek bocsánatot” fogalmazott Westerwelle pénteken Berlinben. A segélyezettekről zajló vitában nem csak azokra kell figyelmi, akik rászorulnak a jóléti államra, hanem azokra is akik fenntartják azt. A liberális politikus hangsúlyozta: „Aki dolgozik, annak többel kell rendelkeznie, mint annak, aki nem dolgozik. Ezt legyen szabad kimondani. Minden más szocializmus.” Egyúttal Westerwelle védelmébe vette szóhasználatát is „Én azt a nyelvet beszélem, amit megértenek”, nyilatkozta a külügyminiszter. Westerwelle korábban a segélyezés rendszerében megmutatkozó „szocialista vonásokról” beszélt.

Illetve kijelentette, aki a népnek fáradság nélküli jólétet ígért, az szinte a késő római dekadenciára hív fel. A dekandencia példájaként említette, hogy egyes gimnáziumi helyekről sorshúzással döntenek. Sabine Heimbach helyettes kormányszóvivő azzal kommentálta Westerwelle nyilatkozatát: „Ez bizony aligha a kancellár szóhasználata.” Kurt Beck (SPD) rajnavidék-pfalzi miniszterelnök úgy fogalmazott a közszolgálati ZDF-ben: „Aki ilyesmit mond, az teljesen elveszítette szeme előtt az emberek életrealitását. Úgy vélem, ideje a bocsánatkérésnek.” Westerwelle a karlsruhei alkotmánybíróság ítélete azt panaszolta, hogy Németországban csak „közpénzekből részesülők” élnek, de senki, aki mindezt megtermeli. Cem Özdemir a Zöldek elnöke kijelentette: „Az FDP kíméletlenül játszik a kiskeresetűek és a munkanélküliek ellen, így veszélyezteti az ország szociális békéjét.” Dietmar Bartsch a Baloldali Párt pártigazgatója szerint: Alig zuhannak, egyébként jogosan a közvéleménykutatási adatok, Westerwelle azonnal a társadalom leggyengébbjeire támad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.