Radikalizálódik a berlini baloldal

A Der Tagesspiegel beszámol arról, hogy merényletet követtek el a Bundestag háttérintézete ellen. A Tages-Anzeiger arról tudósít, hogy svájci adóhivatal is felhasznált már lopott adatokat.

2010. 02. 04. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban Amikor a svájci pénzügy felhasználta a lopott adatokat című cikkében foglalkozik az adóelkerülők elleni küzdelmek erkölcsi szempontjaival. 2000 tavaszán a bochumi államügyészséghez megérkezett egy névtelen CD-ROM. Ezen a liechtensteini vagyonkezelő Herbert Batliner alapítványainak ismert ügyfelei szerepeltek. Megtalálható volt köztük Paul Schockemöhle, a neves műugrató. Batliner két egykori alkalmazottja lopta el az adatokat. Az államügyészség 200 millió euró fekete jövedelemre bukkant és 119 eljárást folytatott le. Batlinert bűnsegédként találták bűnösnek adócsalásban.

Mivel a CD-n svájci állampolgárok és befektetők adatai is megtalálhatók voltak, a bochumi államügyészség továbbította az adatokat Bernbe. Több kantonban adó- és büntetőeljárást kezdeményeztek az érintettekkel szemben.

A legtöbb eljárás a Neue Zürcher Zeitung értesülése szerint a felek megállapodásával ért véget. Egy Bern kantoni eset azonban eljutott a szövetségi legfelsőbb bíróságig. A beadvány többek között azzal érvelt, hogy az adóhivatal a nyomozás céljaira lopott adatokat használt fel. A lausanne-i bíróság 2007. október 2-i ítéletében engedélyezte ezeknek az adatoknak az adó- és büntetőjogi felhasználását.

A kérdést már Hervé Falciani, az egykori HSBC-munkatárs által ellopott és a francia hatóságoknak átadott banki adatok ügyében is vitatták. Robert Waldburger, a St. Gallen-i egyetem adójogi szakértője akkor úgy fogalmazott, hogy vitatható a szövetségi bíróság döntése, de része az ország jogrendszerének. „És ezért nem szabad azokat az országokat, melyek ugyanezt teszik, a jogbiztonság hiánya miatt bírálnunk” – fogalmazott Waldburger akkor a svájci közszolgálati rádióban.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A német fővárosi napilapban Jörn Hasselmann Gázbombatámadás a politikai alapítvány ellen című cikkében tudósít a legújabb szélsőbaloldali merényletről. A harcias szélsőbaloldal egyre erőszakosabb. Kedd hajnalban Berlin Wilmersdorf kerületében négy gázbombával merényletet követtek el a kül- és biztonságpolitikai elemzéseket készítő Tudomány és Politika Alapítvány (SWP) épülete ellen.

A gyorsan kiérkező tűzoltók megakadályozták, hogy jelentős anyagi károk keletkezzenek. Egyelőre nincsenek a tettesek kilétére utaló nyomok, hiányzik a tettért felelősséget vállaló levél is. Az alapítvány ellen már áprilisban is merényletet követtek el: a kövekkel és festékeszacskókkal elkövetett támadás akkor vélhetően kapcsolatban állt az akkori NATO-csúccsal. Az alapítványt döntően a szövetségi állam finanszírozza és kül- és biztonságpolitikai elemzéseket készít a Bundestag számára. A merénylet hátterében vélhetően a Bundeswehr afganisztáni bevetése állhat, mert erről a konfliktusról is készít elemzéseket az alapítvány. 2005 óta Volker Perthes Közel-Kelet-szakértő igazgatja az intézetet. A szép, régi épület előtti utcát kamerák vizsgálják, a rendőrség államvédelmi részlege, mely politikai ügyekben illetékes, már megkezdte a felvételek értékelését.

A közelmúltban ez volt a harmadik, gázbombával végrehajtott merénylet, melynek hátterében szélsőbaloldali elkövetőket feltételeznek. Beszámolók szerint a radikális baloldali Interim magazin tavalyi számában részletes leírását adta ennek a gyújtóbomba elkészítésének és arra szólította fel olvasóit, hogy gyártsanak ilyet és használják is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.