Rokkantnyugdíjasok zsebében turkál a svájci társadalombiztosítás

A Neue Zürcher Zeitung am Sonntag beszámol arról, hogy a svájci társadalombiztosítás Koszovóban próbálja meg visszaszerezni a csalással megszerzett nyugdíjakat. A Der Spiegel az alsó-szászországi szociáldemokraták problémáiról cikkezik.

2010. 02. 01. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Belső anyag blamálja az alsó-szászországi SPD-t című cikkében foglalkozik a tartományi szociáldemokraták nyomorával. Színtelennek számított, a pártot nem tudta vezetni, és a bázis alig vett róla tudomást. Ezért Garrelt Duin alsó-szászországi SPD-elnök lemondása már rég esedékes volt. Ennek ellenére az elvtársak pénteken teljesen meglepődtek, amikor a keletfríz politikus bejelentette, májusban nem indul újra a pártelnökségért.

A hannoveri SPD-ben régóta hiányzik egy olyan személyiség, aki képes a régi dicső korszak visszaidézésére. Alig 12 éve történt, hogy Gerhard Schröder abszolút többségre vezette az SPD-t, s ezzel megalapozta kancellárjelöltségét is. Utódja, Garrelt Duin tartományi pártelnök és Wolfgang Jüttner frakcióvezető 2008-ban mindössze 30,3 százalékot kapott. Már akkor világos volt, hogy változtatni kell a vezetésen. De honnan lehet leemelni egy alkalmas jelöltet? Schröder már kancellársága idején számos alsó-szászországi elvtársat vitt magával Berlinbe. Az őszi Bundestag-választások után Sigmar Gabriel is távozott Hannoverből a fővárosba. Duin valahol Berlin és Hannover között leragadt. Ő azzal magyarázza visszavonulását, hogy nehezére esett a Hannover és Berlin közötti ingázás. Kijelentette: legnagyobb hibájának azt tartotta, hogy 2008-ban nem indult a tartományi választásokon. Duin 2005 óta Bundestag-képviselő.

A hannoveri mandátum nélkül nem tudta a „szükséges jelenlétet” felmutatni, ami megfelelt volna a tartományi elnök feladatának. Ez akár utalás lehet az utódra, hiszen az egyik lehetséges jelölt Hubertus Heil Braunschweigi járási elnök, az SPD egykori pártigazgatója. Ő azonban szintén csak Bundestag-képviselő. Másrészt egyetlen hannoveri frakciótag sem törekszik a pozícióra, épp ellenkezőleg. Hogy milyen állapotban van a Wolfgang Jüttner vezette frakció, jól mutatja a belső használatra szánt, Munkaprogram 2010 című elemzés, mely felkerült az internetre. A képviselők „folyamatban lévő képzési munkáját (például a szónoklatban)” még intenzívebbé kell tenni – áll az anyagban. Mindenekelőtt jobban össze kell hangolni az önkormányzati és az országos politikusokkal történő tevékenységüket „a szociáldemokrata célok hitelességében meglévő hiányosságok leépítésének tekintetében”. Az elemzés szépítések nélkül leírja a párt médiamunkájának hiányosságait. Csak abban az esetben érdemes sajtóközleményt kiadni, ha „egyértelmű helyzetértékelés/hír” áll rendelkezésükre. Az időközben az internetről eltávolított anyag hasznos pedagógiai tanácsokat is ad: önmagában egy neves személyiség látogatásának a frakciónál még nincs hírértéke. „Épp ellenkezőleg: ha a sajtótájékoztatón nincs mit eladni, akkor inkább hagyni kell az egészet.”

Neue Zürcher Zeitung am Sonntag (Nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap vasárnapi kiadása A társadalombiztosítás ismét Koszovóban nyomoz a rokkantnyugdíjcsalások miatt című cikkében tudósít a berni szervek küzdelméről. Tavaly augusztusban tájékoztattak arról az illetékesek, hogy a Szövetségi Társadalombiztosítási Hivatal (BSV) a feltételezett rokkantnyugdíjcsalások ügyében biztonsági okokból leállítja a vizsgálatokat. Az ottani nyomozást végzőket többek között életveszélyesen is megfenyegették. Éppen ezért a BSV egyelőre felfüggeszti a rokkantnyugdíjak kifizetést, melyek jogosságával kapcsolatban kétségek merültek fel.

Időközben ismét nyomoz a társadalombiztosítás az 1,8 millió lakosú államban élő rokkantnyugdíjcsalók ellen. „A Szövetségi Társadalombiztosítási Hivatal a rokkantnyugdíjcsalások elleni vizsgálatokat ismét megkezdte Koszovóban” – nyilatkozta Harald Sohns, a BSV szóvivője. „A nyomozást egy új partnerrel és némileg módosított keretek között folytatják tovább.” Az új partnerről és a vizsgálatok fajtájáról a szóvivő ugyanakkor nem kívánt nyilatkozni. 2009 augusztusáig a BSV számára egy osztrák „vállalat a nemzetközi kárcsökkentés érdekében” vizsgálódott Koszovóban. „A Koszovóban kifizetett 300 rokkantnyugdíjból mindazokat felülvizsgálják, melyek jogszerűsége kérdéses” – nyilatkozta Sohns. Azt a szóvivő ugyanakkor nem kívánta tudatni, hogy a hivatal hány esetben feltételez csalást, és hány alkalommal sikerülhet a hamisítást bizonyítani.

A koszovói nyugdíjcsalási gyanú az egyik oka annak, hogy Svájc a társadalombiztosítási megállapodást hagyja kifutni. Jövő áprilistól egyetlen új rokkantnyugdíjat és egyetlen új öregségi nyugdíjat sem fognak Koszovóban kifizetni. A már megszerzett nyugdíjakra az új szabályozás nem vonatkozik. Ezzel szemben Svájc az egykori Jugoszlávia tagállamaival törekszik a társadalombiztosítási megállapodásra. Horvátországgal már megkötötték egyet. Sohns szerint Szerbiával és Montenegróval a tárgyalások „viszonylag előrehaladottak”. Ebbe a megállapodásba egy olyan passzust is felvesznek, mely előírja a felek kölcsönös támogatását a csalások elleni küzdelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.