Királyokat is rabul ejtettek a bikaviadalok

Katalónia autonóm parlamentje 2010. július 28-án szavazott a bikaviadalok betiltásáról. A parlament öt év alatt harmadszor futott neki a betiltásnak, és ezúttal sikerrel, mert engedett a külső nyomásnak, és az országrészben betiltotta a már több évszázadra visszatekintő „halál művészetét”. A vita nemcsak nem csitult, hanem kezd fellángolni, mert politikai irányba tart a két tábor, a viadalpártiak és a betiltást szorgalmazók ellentéte.

2010. 07. 31. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bikaviadalok ellenzői már nem először próbálkoznak a tiltással: az ókorban már a szónokok egyik római példaképe, Cicero is hevesen ellenzett mindenféle állatviadalt – akár az állatok kerültek szembe egymással, vagy az emberekre szabadították az állatokat –, később két egyházatya, Szent Ágoston (354-430) és Aranyszájú Szent János (344?–407) is az állatok védelmére kelt. A katolikus egyház tiltakozása sem hatotta meg a középkori királyokat, akik közül sokan hódoltak a vadászat eme fajtájának: a frank birodalom megalapítójáról, Nagy Károlyról köztudomású volt, hogy élt-halt a lóhátról folytatott viadalért. A korabeli krónika úgy tudja, hogy a kasztíliai VII. (Császár) Alfonz (1126–1157), amikor feleségül vette Barcelonai Berenguelát, akkor is tartottak bikaviadalokat. Egyik utódja, a legműveltebb és sokoldalú kasztíliai király, X. (Bölcs) Alfonz is tudott időt szakítani erre a kedvtelésre. II. Fülöp spanyol király 1575-ben kénytelen volt kérni XIII. Gergely pápát, hogy vonja vissza elődje bulláját, mert az inkvizíció hazájában egyáltalán nem volt foganatja a viadalok betiltásának – a hívek vagy el se mentek a misére, vagy alig várták a mise végét, és már rohantak is a következő látványosságra. Pedig Fülöp apját, I. (Habsburg) Károlyt is – aki pedig a flandriai Gentben született – annyira magával tudta ragadni a viadal légköre, hogy a kor szokása szerint lóháton ölt le egy bikát éppen Fülöp születésének tiszteletére. A következő spanyolországi dinasztia, a Bourbonok ugyancsak a tiltás eszközéhez nyúltak. III. Károly (1756–1788) döntésére az volt a válasz, hogy rögzítették a már csak gyalogos viadalok szabályait. Utoljára 1877-ben próbálkoztak a betiltással, de Lagartijo és Frascuelo, a kor két ünnepelt matadorának nemes versengése jó időre megmentette a viadalokat.

Bikafuttatás – bikának öltözött állatvédőkkel

100 év elteltével viszont már jóval erősebbek az ellenzők: 1980-ban az Egyesült Államokban alakult meg az állatvédők ligája (PETA). A szervezet tagjai a pamplonai „encierro”, vagyis bikafuttatás mintájára évente megrendezik a futtatást, de emberi résztvevőkkel. Jelszavuk: képzeld magad a bika helyébe. A baszkföldi Bilbaóban 2003-ban még állatvédő párt is alakult (PACMA), de belpolitikai részvétele szinte mérhetetlen. 2003 novembere óta hárompárti baloldali – függetlenség- és köztársaságpártiak (ERC), volt kommunisták és környezetvédők (IU/IC ) és a helyi szocialisták – koalíciója kormányozza Katalóniát, és azóta nagyon megerősödött a viadalt ellenzők tábora. Ők az ellentámadás részeként 2005-ben összesen 453 ezer aláírást gyűjtöttek a világon – ebből 250 ezret Katalóniában –, hogy elérjék a törvényi betiltást a katalán országrészben. Akkor még nem sikerült a nagy cél, de a nemzetközi kommunikációs gépezet segítségével is végül öt év alatt valósággal bedarálták az autonóm parlamentet. Néhány éve az állami támogatást is célba vették, mert évente emelkedik az ágazatnak nyújtott állami támogatás.

A matadorok biztos nem hagyják annyiban

Sajnos már politikai irányba tart az egyre elmérgesedő vita. A spanyol Néppárt (PP) azt tervezi, hogy kéri a madridi parlamentet, tegyék meg a spanyol kulturális örökség részének a viadalokat. A spanyol szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero azonban nem hajlandó erre az engedményre. A már visszavonult és napjaink elismert matadorai sem adták föl, és tanácskoznak, hogyan védjék meg foglalkozásukat. Egyelőre abban állapodtak meg, hogy találkozót kérnek a spanyol kulturális minisztertől, hogy vegye át a belügyminisztériumtól a bikaviadalok fölötti felügyeletet. Ángeles González-Sinde egyelőre hajlik a kompromisszumra, és elismerte, hogy a viadalok a spanyol kultúra részei.

(elmundo.es, elpais.com, abc.es, lavanguardia.es, elperiodico.com – Spanyolország, wikipedia.org)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.