Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilap Most a labda a parlament térfelén pattog című cikkében foglalkozik a vasárnapi népszavazás gyakorlatba ültetésének problémájával. A Svájci Néppárt (SVP) kiutasítási kezdeményezésének elfogadása után a parlamentnek öt éven belül egy törvényt kellene hoznia a népszavazás végeredményének gyakorlati alkalmazásáról. Az első lépést Simonetta Sommaruga, az új igazságügy-miniszter már vasárnap este megtette. Bejelentette, a törvényjavaslat elkészítésébe bevonja a kezdeményezőket, és meghívja a néppártot, hogy vegyenek részt a munkacsoport tevékenységében, melyet még karácsony előtt megalakítanak.
Az uniós bizottság megvárja, miként ültetik át a kezdeményezést a nemzeti jogba. „Mi bízunk abban, hogy a svájci kormány tiszteletben tartja nemzetközi kötelezettségeit” – nyilatkozta Catherine Ashton szóvivője. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy az uniós polgároknak kell-e attól tartania, hogy „kisebb bűncselekményekért” kiutasítják őket Svájcból.
Az SVP maga egyelőre nem mutat kompromisszumkészséget, a végrehajtási törvényig vezető út nehéz alkudozásokból áll majd. A néppárt nem akarja, hogy utólag a választók a szemére vessék, a népakaratot a politikai folyamat során hagyta felvizezni. A többi párt halogató javaslatai is ellentétes hatást váltanának ki, hiszen kampánymuníciót szállítanának a néppártnak.
Az biztos, 2011-ben választásokat tartanak Svájcban, s az SVP megpróbálja a témát továbbra is a saját érdekei alapján felhasználni.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Helmar Dumbs WikiLeaks: Bécs akadályozza Törökország uniós csatlakozását című cikkében foglalkoznak a kiszivárogtatott dokumentumok nyugati szomszédunkat érintő bejegyzéseivel. A vasárnap este nyilvánosságra hozott diplomáciai dokumentumokban a leggyakrabban emlegetett ország Irak, majd Törökország és Irán követi, de Ausztria is előkelő helyen található. Az amerikai diplomácia számára a nagy érdeklődést az magyarázza, hogy sok fontos nemzetközi szervezet is található Bécsben. Az 1722 dokumentum feladója a bécsi amerikai nagykövetség. Az egyik feljegyzés William Burns amerikai és Feridun Sinirlioglu török államtitkár megbeszélését tartalmazza. A török diplomata azt panaszolta, hogy Bécs Párizzsal és Ciprussal közösen politikai okokból akadályozza Ankara uniós tagságát. Szerinte Bécs és Ankara kapcsolatát megfertőzték az osztrák „etnikai előítéletek”. Egy másik dokumentumban a bécsi nagykövet idézi a kormányzó AK párt egyik vezető funkcionáriusát, aki szerint Ankara most a törökök 1683-as vereségéért kíván revanst venni. Michael Postl korábbi teheráni nagykövetet szintén idézik a titkos dokumentumokban. Postl amerikai kollégájával többek között igen lesújtó képet festett többek között Marzieh Vahid Dasztdzserdi török egészségügyi miniszterről, akit „marionettnek” neveztek.
Akkor is az amerikai szolgálatok célkeresztjébe került Ausztria, amikor 2009-ben és 2010-ben ideiglenesen Bécs elnökölte az ENSZ Biztonsági Tanácsát. Egy 2007. júliusi információszerzési irányelv szerint az osztrák pozíciók alapos kifürkészését követelték meg tőlük. De nem csak ezt. A beszámoló készítőjétől még azt is megkövetelték, hogy hitelkártyaszámokat is megszerezzen.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében