Az iskolások negyedét-ötödét rendszeresen zaklatják

Magyarországon minden negyedik-ötödik gyermeket rendszeresen csúfolnak, bántalmaznak, vernek – egy szóval zaklatnak – társai – derül ki egy több témával is foglalkozó felmérésből. Az okok között a családból, szűkebb környezetből, médiából származó erőszakos minták hatását emelik ki a kutatók, gyógyírként pedig a megelőzést ajánlják. Az esetek egy részénél azonban mindez kevésnek bizonyul, mert bár gyerekek követik el, de bűncselekménnyel állunk szemben.

2010. 12. 07. 12:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman felkérésre minden középiskola-típusban elvégzett, napokban publikált országos felmérés megdöbbentő adatokat tartalmaz. Eszerint a gyermekek hatvan százaléka elkövetője vagy elszenvedője kiabálásnak, káromkodásnak, ötven százalékuk vesz részt megszégyenítésben elkövetőként és elszenvedőként, illetve mindkét szerepben, kiközösítés áldozata a tanulók egyharmada lesz, ütlegelést, lökdösődést, rángatást pedig 26 százalékuk kénytelen elviselni. Az átlaghoz képest a gimnáziumokban a verbális zaklatás, míg a szakképző iskolákban a fizikai erőszak jellemző határozottabban. A szakközépiskolákban a szóbeli inzultusok száma haladja meg az átlagot, és itt a legmagasabb az elkövetők száma is.

A Debreceni Egyetemen oktató Buda Mariann és kutatócsoportja 2008 óta foglalkozik behatóan az iskolai zaklatással, s nemrégiben publikáltak egy tanulmányt is, amely hajdú-bihari általános iskolákban vizsgálta meg, mennyire jellemzi az egyes osztályok tanulóit a zaklatás. Összességében azt találták, hogy a gyermekek 35 százaléka vonódik be valamilyen módon a zaklatásba, 12 százalékuk áldozat, közülük minden másodikat hetente többször bántalmazzák, fenyegetik. A rendszeres és alkalmi zaklatók aránya 27 százalék. Előfordul az is, hogy a zaklató válik áldozattá és fordítva; a zaklató áldozatok aránya 6 százalék. Egy átlagos harmincfős osztályban tehát 3 gyermeket bántalmaznak rendszeresen, tettel vagy szóval.

Az iskolai zaklatást a legtöbb országban egy négy évvel ezelőtti nemzetközi felmérés térképezte fel. Eszerint a helyzet Litvániában a legrosszabb – ott a tanulók harminc százaléka bántalmazza fizikálisan, szóban, vagy kapcsolatai ellehetetlenítésével társai 32 százalékát –, Svédországban pedig a legjobb, ott mindössze hat százalék a zaklatók és öt az áldozatok aránya. Magyarország e kutatás szerint az alsó harmadban helyezkedik el: nálunk az áldozatok aránya 13, a zaklatóké pedig 14 százalék. Az állampolgári jogok biztosának hivatalában dolgozó Lux Ágnes, a 2009-es gyermekjogi projekt vezetője elmondta, tavaly minden európai ország ombudsmanját megkérdezték erről a témáról is, és bár a válaszok nem mindenütt voltak adatszerűek, tendenciájukban igazolták a WHO kutatásának megállapításait.

(Forrás: Iskolai veszélyek, szerkesztette: Aáry-Tamás Lajos – Joshua Aronson, CompLex Kiadó 2010, WHO HBSC 2005–2006)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.