Bosszantó politikai mutyi Berlinben

A Berliner Kurier beszámol arról, hogy hogyan osztották el eddig a Bundestag képviselőcsoportjai egymás között a kitüntetéseket. A Focus a pénteki, freiburgi német–francia találkozó eredményeiről írt.

2010. 12. 11. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Merkel és Sarkozy egységesítenek című cikkében tudósít a freiburgi német–francia konzultáción elhangzottakról. Angela Merkel pénteken, miután találkozott Nicolas Sarkozyvel, kijelentette, hogy a két ország adórendszerét harmonizálni kell. Sarkozy határozottan támogatta ezt a felvetést. A javaslat hátterében a közgazdászok hosszabb ideje tartó bírálata áll, miszerint az euróövezet eltérő struktúrái okozzák, hogy a közös valutára jelentős nyomás nehezedik. A jövő heti uniós csúcstalálkozóra mindkét kormány az euró mint közös és erős valuta melletti határozott kiállást követelte. Szerintük a Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök által javasolt eurókötvények elutasítása sem az egoizmus jele. „Németország és Franciaország polgárai nem örülnének annak, ha az adósságokat társadalmasítanánk” – nyilatkozta Sarkozy. Merkel is hangsúlyozta, hogy egy évvel ezelőtt az ilyen mértékű európai szolidaritás elképzelhetetlen lett volna. A kancellár támogatta Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter álláspontját, miszerint az igazi probléma az euróövezet hiányzó gazdasági konvergenciája.

Berliner Kurier (berlinonline.de/berliner-kurier)

A német főváros legnagyobb bulvárlapjában Christian Wiermer Felháborodás a kitüntetésekkel történő sakkozás miatt című cikkében foglalkozik egy bosszantó politikai mutyival. A lap beszámolt arról, hogy a Bundestagban képviselt pártok frakciói megállapodtak arról, hogy 30 szövetségi érdemkeresztet oszthatnak szét tagjaik között egy választási ciklusban, a képviselőcsoportok létszámarányának megfelelően. Mindeközben több ezer önkéntes segítő évekig kénytelen a magas elismerésre várni. Háttértárgyalásokon elítélik a képviselők ezt a mutyi megállapodást, de a nyilvánosság előtt senki sem meri felemelni a szavát a rendszer ellen. Nyilvánvaló, hogy tartanak a frakcióvezetésektől, melyek ezt a megegyezést elfogadták.

Hans Herbert von Arnim alkotmányjogász szerint a Bundestag képviselői hivatásos politikusok, s gyakran párt- és frakciófunkcionáriusok, munkájukat a polgárok nagyvonalú fizetéssel honorálják. A gyakorlatban minden tevékenységük a nyilvánosság előtt történik, így a hivatalos elismeréseik is, amik pártjuk és az ő választási esélyeiket növelik. Így a kitüntetések elosztásáról szóló előzetes megállapodás éppen a kívánttal, a tekintély növelésével ellentétes hatást ér el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.