Der Spiegel – spiegel.de
A baloldali német hírmagazinban Florian Gathmann A volt SPD-politikus az NPD jelöltje című cikkében ismerteti a szociáldemokraták dilemmáját. Egykori pártjával szemben már csak szánalmat érez Hans Püschel. Kijelentette, már tájékoztatta az SPD-t kilépéséről, mert meg akarja kímélni őket egy kizárási eljárástól. Csak a tagkönyvet kívánja megtartani emlékként. A krauschwitzi polgármester márciusban már az NPD színeiben fog elindulni. Ez a tartományi szociáldemokraták számára súlyos csapás.
A 62 esztendős Püschel, aki egykor társalapítója volt Szászország-Anhaltban az SPD-nek, tapasztalt önkormányzati politikusnak számít, és egy ideig a tartományi elnökségnek is tagja volt. Az NPD példátlanul szerencsésnek mondhatja magát. Püschel jelölése a szélsőjobb számára hatalmas dobás. Matthias Heyder tartományi elnök személyesen jelölte őt a Hohenmölsen-Weissenfels választókerületben.
Püschel úgy érzi igaztalanul bántak vele. November elején felkereste a közeli hohenmölseni NPD-kongresszust. Az esemény után közölte: úgy érezte magát, mint az SPD-kongresszuson, s alig hallott olyan mondatokat, amit maga ne írna alá. Szociáldemokraták erre felháborodottan reagáltak, Katrin Budde tartományi elnök elhatárolódott Püschel nyilatkozatától. Akkor szó volt a pártból törtnő kizárásról is. Csak Rüdiger Erben, az SPD járási elnöke és a tartományi belügyminisztérium államtitkára intett visszafogottságra, mivel Püschelt elég régóta ismeri, és sejtette, hogy a krauschwitzi polgármester a nyilvánosság előtt rá gyakorolt nyomásra merevséggel és hősies pózzal fog válaszolni.
Pontosan ez történt. Püschel magát olyan személynek látja, aki kész kimondani a valóságot. A napokban lesz harminc éve, hogy elvitték az NDK hatóságai, mert szimpatizált a Szolidaritással. Akkor a bíróság ezer márka büntetésre ítélte.
Der Tagesspiegel – tgesspiegel.de
A berlini napilap Guttenberg Ronald Reagan teret követel Berlinben című cikkében ismerteti a védelmi miniszter kezdeményezését. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) annak az elképzelésének adott hangot, hogy a német fővárosban teret kellene elnevezni a volt amerikai elnökről. „Egy utca elnevezése eme nagy díszpolgárról üdvözlendő lenne, s azt bizonyítaná, hogy az SPD-Baloldali Párt hálájának nem kell feltétlenül Rudi Dutschkénél befejeződnie” – nyilatkozta Guttenberg. Erre jó alkalom volna a 2004-ben elhunyt politikus február 6-i, századik születésnapja.
A CDU és az FDP politikusai támogatják Guttenberg felvetését, és egyúttal értetlenségüknek adtak hangot, amiért a berlini szenátus nem kíván megemlékezni Reagan születésnapjáról. „Ronald Reagan az ügy iránti elkötelezettséggel és világos megfogalmazásával Európában lerombolta a vasfüggönyt” – nyilatkozta Ruprecht Polenz (CDU), a külügyi bizottság elnöke. Meggyőződése, hogy nélküle a német egység sem következett volna be.
Martin Lindner, az FDP berlini képviselője úgy fogalmazott: „Németország és különösen Berlin nagyon sokat köszönhet Ronald Reagannek.” Történelmi vakság és nagyképűség lenne, ha Németország nagy és megbízható barátját nem méltatnák érdemeinek megfelelően. A minimum az lenne, ha egy utcát neveznének el róla. Már 2004-ban azt javasolta Lindner, hogy a főpályaudvar előtti Washington teret Ronald Reaganről nevezzék el.
Philipp Missfelder, a CDU ifjúsági tagozatának elnöke az emlékünnepség elmaradását „szégyenletesnek” nevezte, és szintén azt követelte, hogy egy utcát vagy teret nevezzenek el a volt amerikai elnökről.
A régi konvektor új élete. A gázkonvektor korszerűsítése fillérekből