Der Sonntag (Sonntagonline.ch)
Az aargaui vasárnapi napilapban Nadja Pastega Aki bevándorol, annak kauciót kell letennie címmel készített interjút Toni Brunnerrel, a Svájci Néppárt (SVP) elnökével a múlt heti népszavazás apropóján. A pártelnök hangsúlyozta, hogy komolyan veszik a múlt heti, idegenrendészeti kérdésben aratott népszavazási győzelmüket. A honosítással kapcsolatos problémák kezelése érdekében az SVP a feltételes állampolgárság bevezetését javasolja. Aki öt éven belül bűncselekményt követ el, azt nem honosítanák. Ezenfelül vizsgálni kívánják a segélyezettek honosítását is. Elképzelhető, hogy a bevándorlónak pénzt kell letétbe tennie. Ezt az összeget veheti igénybe, ha segélyre szorul vagy vissza kell térnie szülőhazájába. Ennek a kauciónak több ezer frankosnak kell lennie, különben nincs sok értelme.
Évente St. Gallen (73 ezer fő) lakosságának megfelelő számú bevándorló érkezik az országba. Svájc infrastruktúrája már most elérte a határait. A bevándorlás ellenőrizhetetlenné vált, egyszerűen lerohanták az országot, mert kiadta a kezéből a migráció szabályozásának eszközét – mondta a pártelnök. A múlt heti, a kiutasításról rendezett népszavazás szerinte megmutatta, a néppárt az egyetlen politikai alakulat Svájcban, amely egyedül is képes egy népszavazást a politikai osztály és a sajtó ellenében keresztülvinni. A kormány képtelen lesz majd politikai céljai megvalósítására, mert népszavazásokkal és kezdeményezéseikkel azt megakadályozzák.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap Én mindenhol bocsánatot kérek című cikkében ismerteti a kiszivárogtatási botrány kapcsán az amerikai nagykövet álláspontját. Egy héttel a német kormánytagokat is érintő titkos követségi jelentések egy részének nyilvánosságra hozatala után Philip Murphy berlini amerikai nagykövet bocsánatot kért. „Felháborít, hogy ez az információs lyuk létrejöhetett. S ezért mindenütt bocsánatot kérek” – fogalmazott a diplomata. Murphy visszautasította egyes liberális politikusok hazahívására vonatkozó követelését. Ennek eldöntése Washington ügye, „én nem megyek sehova” – hangsúlyozta az amerikai diplomata.
Közben az FDP-ben továbbra is arról vitatkoznak, hogy mi történjen Westerwelle irodavezetőjével, Helmut Metznerrel, aki információkkal látta el a koalíciós tárgyalásokról az amerikai nagykövetséget. Westerwelle először azzal kommentálta az esetet, hogy nem hiszi el a történetet, majd Metznert a múlt héten felmentették a munkavégzés alól. Metzner úgy nyilatkozott, hogy egyetlen bizalmas dokumentumot sem adott át a követségnek, s nem is ajánlott fel ilyet nekik. Az általa elmondottak csak olyan területekre korlátozódtak, amelyek nyilvános forrásból is elérhetők voltak. Egyúttal kijelentette, Westerwelle a tevékenységéről semmit sem tudott.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját