Megszüntessék az előre hozott választásokat?

A Die Presse ismerteti a nemzetgyűlés elnökének a politikai válság feloldására tett javaslatait. A Der Spiegel tudósít a német önkormányzatok pénzügyi problémáiról.

2010. 12. 29. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Megszüntetni az előre hozott választásokat? Megosztott vélemények című cikkében ismerteti egy vezető szocialista politikus meglepő álláspontját. Barbara Prammer (SPÖ), a nemzetgyűlés elnöke szeretné felszámolni az előre hozott nemzetgyűlési és tartományi választások lehetőségét. A szocialista politikus egy interjúban kijelentette, ha rajta állna, norvég minta alapján megszüntetné a parlamentek feloszlathatóságát a kormányzati ciklusban. Így még megbukhat egy kormány, de akkor a megválasztott képviselőknek új kormányzati többséget kell találnia. Egy kormány kudarca még nem jelentene automatikusan előre hozott választásokat – érvelt Prammer.

Ez lehetővé tenné Prammer másik kívánságát, egy „szuper választási vasárnapot”, ahol egy napon döntenének a nemzetgyűlés és a kilenc tartományi gyűlés összetételéről. A politikus szerint a sok választási időpont akadályozza a politikai munkát. Abban bízik, hogy a következő két – alapjában választásmentes – évet a választási reformra is felhasználhatja.

Karlheinz Kopf, a koalíciós partner, a néppárt frakcióvezetője „szkeptikus” a javaslatot illetően. Nehezen tartja elképzelhetőnek, hogy országosan betiltsák az előre hozott választásokat. Azt ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy azt megnehezítsék egy konzultációs időszak bevezetésével. Itt a szövetségi elnök tárgyalna a pártok képviselőivel, az azonnali voksolás helyett. A tartományi választások kérdésében elfogadja Prammer álláspontját, a tartományi voksolást egy napon kellene kivitelezni.

Josef Cap elutasította, hogy országos szinten megtiltsák az előre hozott választásokat. Mert előfordul, hogy nem lehet többséget létrehozni. Amíg a Szabadságpárt (FPÖ) határozottan elutasítja a javaslatot, addig a Zöldek és a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) alakulat számos gondolatot megfontolandónak tart. Daniela Musiol, a Zöldek alkotmányjogi szakértője szerint az elmúlt hónapok megmutatták, hogy a küszöbönálló tartományi választások megbénítják az országos politikát.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Az önkormányzatok óvnak a csődtől című cikkében ismerteti a megszorítások hatását a települések költségvetésére. A német települések adósságcsapdába estek. Erre az évre a Német Városok és Községek Szövetsége (DStGB) 11 milliárd euró hiánnyal számol. 2011-re az önkormányzatok érdek-képviseleti szerve szintén tíz számjegyű hiánnyal számol. „A gazdasági fejlődés elkerüli az önkormányzatok költségvetését” – nyilatkozta Roland Schäfer, a szövetség elnöke. Szerinte ez a legnehezebb pénzügyi válságuk a szövetségi köztársaság megalapítása óta. Az üres kassza miatt számos önkormányzat esetében a helyi demokrácia került veszélybe – véli Schäfer. Mert az eladósodott önkormányzatok hivatali felügyelet alatt állnak, a polgármesterek és a képviselők többé nem dönthetnek, és feleslegesnek érzik magukat. A Forsa közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a polgárok lényegesen jobban megbíznak az önkormányzati politikusokban, mint a szövetségi vagy a tartományi kormányban. Elsősorban a szociális kiadások terhelik az önkormányzati költségvetéseket. Egyedül ebben az évben több mint 41 milliárd eurót költöttek erre – tudósított Schäfer. Tíz évvel ezelőtt erre még csak 26 milliárd eurót fizettek. Ez a folyamat az önkormányzatokat a teljesítőképességük határáig juttatja.

Hogy az önkormányzatokat tehermentesítsék, Schäfer felszólította a szövetségi kormányt, ne számolják fel az iparűzési adót. Ebben az adófajtában a Szövetség 2010-ben enyhe növekedésre, 28 milliárd euróra számít. 2009-ben a gazdasági válság miatt az iparűzési adóbevétel ötödét elveszítették az önkormányzatok.

A szövetségi államnak az önkormányzati kiadások nagyobb részét kell állnia. Ő kedvező jelzésként értékelte, hogy Wolfgang Schäuble (CDU) pénzügyminiszter kifejezte készségét, a szövetségi állam vállalja az idősek alapellátásának teljes költségét, ami évente 3,9 milliárd eurót jelent. Ez azonban nem elegendő – vélte Schäfer. Igényei szerint Berlinnek erőteljesebben ki kell vennie részét a fogyatékosok lakásfenntartásának és társadalmi integrációjának költségeiből. Ez a két kiadási fejezet összesen eléri évente a 20 milliárd eurót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.