Repül, mert a főnöke nem tudott repülni

A Die Presse beszámol az osztrák környezetvédelmi miniszter párizsi késéséről és annak következményeiről. A Tages-Anzeiger a svájci települések adóversenyének következményeiről ír.

2010. 12. 08. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap Philipp Löpfe Miért fizetnek rá az adóparadicsomok? című cikkében foglalkozik a Svájcon belüli adóverseny abszurd következményeivel. Wollerau, Feusisberg és Zug harcoltak a nagyon gazdag személyek odaköltözéséért, s most ezért komoly pénzügyi problémákkal küzdenek. Ez ugyan paradoxul hangzik, de megvannak a konkrét okai. A két külső-schwyzi község, Wollerau és Feusisberg időközben a szupergazdagok gyűjtőjévé vált. Mindkét település profitál a zürichi repülőtér közelségéből és a nagyváros infrastruktúrájából. Ennek ellenére a községek komoly pénzügyi nehézségekkel küzdenek. Wollerau felfalja az eddig felhalmozott tőkéjét, már nem rendelkezik tartalék építési telekkel, s a 2011-es évben a költségvetése 13,5 millió frankos hiánnyal számol. Feusisbergben jövőre 4,5 millió frank hiányzik a kasszából, ezért kénytelen adót emelni. Hogy miért éppen a szupergazdagok területei kerülnek pénzügyi válságba? A gazdagoknak olyan sok területre van szükségük, hogy jóval több normális adófizetőt szorítanak ki, mint amennyi az általuk megteremtett adóbevétel. Nemcsak az adóparadicsomok, de az anyakanton is pénzügyi problémákkal küzd. Schwyz kanton pénzügyminisztere 2011-ben 136 millió frankos hiányról nyilatkozott. Ennek is elsődleges oka a Svájcon belüli növekvő adóverseny. Luzern kanton is kész egy költségvetési hiányt kockáztatni csak azért, hogy megakadályozza a szupergazdagok elköltözését. Pedig nemcsak a kantonoknak, hanem az egész országnak hatalmas adóbevételekre lenne szüksége. A környezetvédelmi és közlekedési minisztérium számításai szerint ha az ország 2030-ig nem kíván elmerülni a közlekedési káoszban, akkor az úthálózatra 180 milliárd, míg a vasúthálózatra 80 milliárd frankot kellene költeni. A kórházak, iskolák, egyetemek, s egyre inkább az ápolási és idősotthonok magas színvonalának fenntartása is komoly összegeket emészt fel. S ez adóbevételek nélkül lehetetlen, ezt mutatja az Egyesült Államok példája. Ott szétporlik az infrastruktúra, az oktatási rendszer romokban hever, mégis példátlanul alacsony a szupergazdagok adója. Barack Obama éppen most kötött egyezséget a republikánusokkal, ami Bush adókönnyítéseinek további két évvel történő meghosszabbítását teszi lehetővé. Tisztán ideológiai megfontolások alapján 120 milliárd dollárról mond le Washington. Ez nem kompromisszum, hanem kapituláció – írta a New York Times.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Wolfgang Greber és János A. Fehérváry Berlakovich: A párizsi követség egy disznóól című cikkében tudósít az osztrák környezetvédelmi miniszter odisszeájáról. Nikolaus Berlakovich (ÖVP) hétfő óta úton van a cancúni klímakonferenciára. Párizsban azonban ő és az osztrák küldöttség lekéste a mexikói járatot. Az Air France gép a miniszter orra előtt szállt fel, annak ellenére, hogy az osztrák követség emberei mindent megpróbáltak az Air France pultjánál. A miniszter és kísérete kénytelen volt Párizsban éjszakázni és másnap New Yorkba utazott, hogy onnan repüljön tovább Mexikóba. „A pilóta szemébe nézhettünk és integethettünk neki” – fogalmazott a delegáció egy tagja, majd ezt követően a környezetvédelmi miniszter „dührohamot” kapott. H. asszonyt az illetékes mezőgazdasági és környezetvédelmi attasé Berlakovich munkatársainak nyilatkozata szerint tájékoztatták a késéséről. Az ő feladata lett volna a miniszterről történő gondoskodás és az Air France repülőgép megállítása. Ez a gyakorlat – nyilatkozták Berlakovich munkatársai. H. asszony azonban nem jelent meg az Air France pultjánál. A párizsi nagykövetet szintén nem tájékoztatta Berlakovich kényszermegállójáról, a megszokott miniszteri kíséretet sem szervezte meg. A szintén néppárti kollégáját, Michael Spindelegger külügyminisztert sem tudta a környezetvédelmi tárcavezető elérni, csak a rögzítőn hagyott üzenetet (Spindelegger jelenleg Szudánban tartózkodik). Emiatt még dühösebb lett Berlakovich. „A mezőgazdasági attasé poszt azonnali hatállyal megszűnik. A párizsi osztrák követség egy disznóól” – ordítja a miniszter, és tovább dühöng: „Soha többé Air France! Spindeleggernek takarékoskodnia kell a külképviseleteken, segítek neki ebben.” A párizsi mezőgazdasági attasé elmozdításán túl hivatalos tiltakozó levelet ír az Air France-nak, amelynek másolatát elküldi a bécsi párizsi nagykövetségnek. Az osztrák környezetvédelmi miniszter ezzel lekéste a cancúni klímakonferencia egy fontos tárgyalási napját, értékelték a történteket a tárcánál. Ezért az egyik utolsó küldöttségként az osztrák delegáció érkezett a mexikói városba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.