Feszes marad a költségvetés

A kormány gazdaságélénkítő költségvetési politikája nem jelenti a büdzsé fellazulását – jelentette ki tegnap Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának ülésén. A pénzügyminiszter hangoztatta: az előzetes tervekhez képest meglepően jól alakul a folyó fizetési mérleg.

2001. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs túlköltekezés a költségvetésben, továbbá nem túlzóak az állami szubvenciók; pusztán arról van szó, hogy a világgazdasági lassulásra a magyar kormány belső keresletélénkítő csomaggal „válaszolt”, amely ugyanakkor nem rengette meg a büdzsé pozícióját. Hasonló lépéseket tett az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország is – fejtette ki Varga Mihály a költségvetési és pénzügyi bizottságban. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy a világkereskedelem idén zsugorodott, csakúgy, mint a globális ipari termelés. Mindhárom gazdasági nagyhatalom, az USA, az Európai Unió és Japán 2002-ben az ideihez hasonló, szerény mértékű bővüléssel kalkulál – erre pedig oda kell figyelni, mert hazánk exportja a fejlett világhoz kötődik. Varga Mihály úgy tartja, az idei és a jövő évi gazdasági növekedés 4 százalék körül lesz; lehet kicsivel több vagy kevesebb is. A recessziónak közgazdaságilag van azonban pozítiv hatása is: a pénzromlás az utóbbi hónapokban erőteljesen csökkent; idén októberben az egy évre visszatekintő infláció mértéke már 7,6 százalék volt.
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy az előzetes elképzelésekhez képest meglepően jól alakul a folyó fizetési mérleg. Ez év októbere már a negyedik egymást követő olyan hónap volt, amelyben többlettel zárt; ennek részleteit már elemzi a Pénzügyminisztérium.
A hazai vállalatoknak nem érdemes a világgazdasági recesszió okán visszafogni beruházásaikat, mert az idei 10 millió forintos fejlesztési adókedvezmény jövőre 30 millióra emelkedik – húzta alá a pénzügyi tárca irányítója, akinek számításai szerint 2001-ben is hozzávetőleg 1,5-1,8 milliárd euró értékben áramlik külföldi működő tőke az országba.
A pénzügyminiszter kitért az Európai Bizottság legfrissebb országjelentésére is, amely pozitívan értékelte a magyar gazdasági és pénzügyi területeken végbement folyamatokat: a kétéves költségvetés kiszámíthatóságát, a bruttó államadósság csökkenését. Az Európai Unióban úgy látják, hazánk gazdasága rövid időn belül képes lesz megfelelni a koppenhágai kritériumoknak is – tette hozzá Varga Mihály.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.