Svájc figyel hazánkra

Információink szerint a jövő héten hazánkban tesz hivatalos látogatást Moritz Leunberger svájci államelnök. A politikus nemcsak magyar közjogi méltóságokkal fog találkozni, hanem az üzleti élet meghatározó szereplőivel is; mindez lendületet adhat a két ország közötti áruforgalom bővülésének, továbbá a működő tőke beáramlásának.

2001. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svájc helyzete speciális: az Európai Unió tagjai által körbezárt köztársaság nem tagja egyetlen nemzetközi szervezetnek sem, ám a világ leginkább nyitott gazdaságának számít. A svájci vállalkozások külföldi működőtőke-befektetései az utóbbi években megsokszorozódtak: az 1995. évi 12 milliárd USA-dollárról 1999-re 34,6 milliárdra. A Svájci– Magyar Kereskedelmi Kamara számításai alapján hazánkba eddig hozzávetőleg ötszázmillió dollárnyi működő tőke érkezett.
Svájc a Benelux államokkal, Szingapúrral és Hongkonggal együtt a leginkább nyitott gazdaságnak számít. Miközben az ország nagyságát tekintve a világon a 110. helyen áll, az áruexportban a 19., az áruimportban pedig a 17. helyet foglalja el. Az áruk és szolgáltatások exportja a gazdasági teljesítményhez 45 százalékkal járul hozzá; Helvécia lényegében tehát minden második svájci frankot külföldön keres meg. Az összességében 250 milliárd frankot kitevő, külföldön befektetett működőtőke-állománnyal Svájc a hetedik helyen áll a legjelentősebb tőkeexportőr országok között.
Magyarország megítélése a 7,1 millió lelket számláló alpesi köztársaságban meglepően jó. Azon túl, hogy több tízezerre becsülik a magyar származásúak táborát, továbbá pozitívan alakultak diplomáciai kapcsolataink, hazánk – relatíve jó – infrastuktúrája, geopolitikai pozíciója és képzett, kreatív munkaereje vonzó a svájci tőke számára.
Svájcban úgy látják, a magyar gazdaság dinamikusan bővül, és az EU-tagság perspektívája is erőteljes ösztönző újabb beruházásokhoz – mondta lapunknak Béres István, az 1995-ben alakult Svájci–Magyar Kereskedelmi Kamara (HSU) társelnöke, aki elárulta: a helvét tőkebefektetések értéke 500 millió USA-dollár hazánkban; ez több év átlagát tekintve zömében a termelő ágazatba irányult, de a szolgáltatói szféra ereje sem elhanyagolandó. A kamarai társelnök ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a svájci beruházók „kivárnak”, azaz konzervatív üzletpolitikát folytatnak: minőség és know-how szempontjából sorrendet állítottak fel a befektetési piacon; és a különböző fejlődési szakaszokat hazánknak végig kell járnia – tette hozzá Béres.
A magyarországi svájci nagykövetség összesítése szerint 2000 közepén 271 svájci érdekeltségű vállalatot regisztráltak hazánkban, ezek közül 110 – köztük a Nestlé, a Phoenix Mecano, az ABB, a Calida, a Winterthur Versicherung, az UBS, a Danzas – tagjai a gazdasági érdekképviseletnek is.
*
Svájc súlya a magyar kivitelben 2000-ben 1,2 , míg a behozatalban 1,3 százalék volt. Az országrangsort tekintve Helvécia kivitelünkben a 14., behozatalunkban pedig a 19. helyet foglalta el. A svájci importban és exportban Magyarország részaránya egyaránt 0,5 százalék. A CEFTA-országokat tekintve hasonló arányt képvisel még a svájci árucsere-forgalomban Csehország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.