Dupláztak az ingatlanosok

Zelei Béla
2003. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dől a pénz az ingatlanbefektetési alapokba. Az első fél évben több mint duplájára növekedett az ezekben a befektetési termékekben elhelyezett megtakarítás. A kezelt vagyon tekintetében legnagyobb az Európa Ingatlan Alap, amely úgynevezett független, azaz nem banki tulajdonban lévő alapkezelő. A piac aktív szereplőjeként jelentős szerepe volt abban, hogy ráirányítsa a figyelmet e speciális alaptípusban rejlő lehetőségekre. Nem meglepő azonban, hogy két banki hátterű konkurense áll mögötte a listán: a Raiffeisen és az OTP csoport alapkezelői öles léptekkel vették üldözőbe.
A három nagy hasonló konstrukcióban működik: nyílt végű alapként meghatározatlan időre jöttek létre, s széles körű értékesítési hálózatban kínálják az alapok jegyeit a befektetőknek. A mögöttük sorakozó ingatlanalapok már nem mutatnak ilyen egységes képet: a Prudent-Invest által kezelt két alap, a Pillér I. és a Pillér II. a kárpótlási folyamat kezdetén alakult, elsősorban a kárpótoltaknak. A Pillér II. futamideje lejárt, a múlt héten a Budapesti Értéktőzsde törölte a terméklistáról. A jegytulajdonosok a kifizetésre várnak.
Átalakulóban van a Quaestor két alapja is: az Első Hazai Ingatlanbefektetési Alap egyre inkább a konstrukció iránt érdeklődő magán- és intézményi befektetők felé fordul, míg a Quaestor Ingatlan Alap jegyeit nagyrészt ma is az alapítók birtokolják.
Több okra vezetik vissza a szakértők az ingatlanalapok népszerűségét. Két-három éve tart az a boom, ami általános érdeklődést keltett az ingatlanpiac iránt. Az alapkezelők által sokat hangoztatott előny is igaz: amíg egy ingatlanüzlet sok millió forintot igényel és tetemes költségekkel, utánajárással jár, addig az alapokon keresztül – minimális költséggel – kisebb összeget is megforgathat a befektető. Ráadásul a befektetési jegyek likvid vagyont képeznek, sokkal hamarabb készpénzzé tehetők, mint egy ingatlan.

Az idén a tőkepiacon végbement folyamatok is az ingatlanalapok malmára hajtották a vizet, azaz a friss pénzeket: a tőzsdei árak stagnáltak, s a monetáris politika keltette bizonytalanságok miatt a kötvényalapokkal szemben is vonzó alternatívát jelentettek az ingatlanalapok. Ráadásul az év eddigi szakaszában a befektetési alapok általában is felkeltették a befektetők érdeklődését. A hektikus tőkepiaci változások nyomán láthatóan egyre több magánbefektető értékeli, ha nem magának kell meghoznia a befektetési döntéseit, hanem ráhagyhatja ezt a gondot a profi alapmenedzserekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.