Kirekesztett környezetvédők

A Vásárhelyi-tervről vitatkoztak tegnap Ópusztaszeren a szakterület illetékesei. A tanácskozást a Magyar Mérnöki Kamara környezetvédelmi, vízgazdálkodási és vízépítési tagozata szervezte. Droppa György, a Duna Kör ügyvivője szerint jelzésértékű, hogy ismét kihagyták a környezetvédőket, holott számos alternatív javaslatot készítettek a tervhez.

2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt végleges döntés születne a Vásárhelyi-terv valamennyi részletkérdéséről, szükséges, hogy arról a szakemberek is véleményt mondjanak – hangoztatta Kováts Gábor, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke, aki emlékeztetett az utóbbi évek nagy árvizeire. Szerinte ezek, valamint a környezet- és természetvédelemmel kapcsolatos új előírások, az európai uniós földhasználati igények megkövetelik a másfajta gondolkodásmódot a Tisza völgyének esetében is. Kováts példaként említette: a legutóbbi tiszai árvíznél megtapasztalhattuk, mire volt képes a folyó Beregben és Szolnoknál, ám arról eleddig egyáltalán nem esett szó, mi lett volna akkor, ha a Maroson és a Körösön csupán közepes árhullám vonul le. A számítógépes modellezésnél kiderült, hogy Szegednél a Tisza vízállása ebben az esetben eléri a 10,5 méteres magasságot, az katasztrófát eredményezett volna.
Minderről azért fontos beszélni – hangoztatták többen is –, mert azt már lehet tudni, hogy a nagy ívű program végrehajtására 70–80 milliárd forintot szándékoznak költeni, és a kormány várhatóan 8 milliárdot különít el jövőre erre a célra, az viszont mindmáig nem dőlt el, hány víztározó épül.
Aradi Csaba, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója – aki egyedül volt hivatott képviselni a természetvédelmet – hangsúlyozta: a Vásárhelyi-terv az árvízvédelmen kívül egyéb lehetőségeket is kínál. Egy tájléptékű gondolkodás keretében a Tisza-völgy rehabilitációjánál össze lehet kapcsolni a vidék fejlesztését a nagyobb élet- és vagyonbiztonsággal. A természetvédők nem kizárólag a gátak közé szorított folyót nézik, hanem a valamikori árteret is, hiszen ott a hatalmas víz által szabályozott ökológiai rendszerek alakultak át a szabályozás után. Két elméletet rendkívül fontosnak tartanak: az egyik a vízgyűjtők egységének elve, a másik pedig a pulzáló árvizek szerepe. Aradi Csaba szerint egy jól kialakított tározórendszer lehetőséget kínál a természetvédelem számára is.
A meghívottak listáját hallva Droppa György, a Duna Kör ügyvivője és a Zöld Demokraták elnöke lapunknak azt mondta: a vízügyi szakma érveit már megint álcivil szervezetekkel próbálják hitelesíteni, miközben a Vásárhelyi-terv alternatíváját felmutató környezetvédőket megint nem hallgatták meg. Droppa szerint a hamarosan végső stádiumát elnyerő tervvel az a fő baj, hogy szinte kizárólag a vízügyi szakma elavult eszközeivel próbálja megoldani az árvíz elleni védekezést. A politikusok által már elkészültnek tekintett koncepció alig fordít figyelmet az alternatív, ökológiai szempontból is előnyös módszerekre, például az árterek kiszélesítésére, a mesterségesen leszakított holtágak helyreállítására, s szinte kizárólag a gátak magasításával és a vésztározók kialakításával foglalkozik. – Ma lényegében a tervezőasztalon sok száz millió forintért elkészült javaslat mellé próbálnak utólag társadalmi álegyeztetéseket szervezni, miközben mindvégig félresöpörték a Duna Kör elképzeléseit. Ugyan Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter ígéretet tett a zöldszervezet bevonására, erre végül mégsem került sor – mutatott rá Droppa György.
***
A vízügy béklyójában?

Hogyan lehet úgy nagyobb összegekért küzdeni a környezetvédelem terén, ha például hiányzik az egységes területi környezetvédelmi és vízgazdálkodási felügyelet, illetve igazgatóság? – kérdezte Pap János (Fidesz) a parlamentben a szaktárca átszervezésével összefüggésben. Emlékeztetett arra, hogy a minisztérium korábban úgy döntött, összevonja a környezetvédelmi és vízügyi területet, s ennek megfelelően június végén egy, az ellenzéki politikus szerint jó átszervezéstervezetet jelentettek be. – Ezt az egyébként nagy támogatottságnak örvendő indítványt azonban később visszavonták, és a korábbi rossz gyakorlatnak megfelelőt terjesztettek elő – hangsúlyozta Pap, aki azt tudakolta, mi oka volt az eredeti javaslat felülbírálásának, amelyet a vízügyön kívül mindenki megfelelőnek ítélt. Azt is meg szerette volna tudni, hogy a módosított vízügyes tervezet szerinti szakaszmérnökségek, illetve őrhálózatok hogyan képesek lefedni a környezetvédelem teljes területét. – Ezek szerint fennmaradhat az a gyakorlat, hogy arra ad a hatóság engedélyt, amire egyébként vállalkozik is? – kérdezte. Erre reagálva a szaktárca politikai államtitkára, Kis Zoltán kijelentette: a vagyonkezelési és hatósági jogkört elválasztják egymástól. A környezetvédelmi és vízügyi terület kapcsolatáról szólva az államtitkár hangsúlyozta: egy együttes rendszer kialakítása a cél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.