Bős: újra tárgyalnak

A környezetvédelmi és vízügyi tárca vezényelheti le a bősi vízlépcsővita lezárását – mondta el Kis Zoltán, a minisztérium politikai államtitkára, aki arra számít, hogy még ebben a kormányzati ciklusban megoldódik az évtizedes vita, s több víz jut majd a Dunába.

2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban arról szivárogtak ki információk, hogy a terület a Külügyminisztérium vagy a Miniszterelnöki Hivatal irányítása alá kerül, s csak mellékszerep jut a szaktárcának. A hét végén a Népszabadság ugyanakkor hírt adott arról, hogy a kormány két héten belül várhatóan elfogadja a bősi munkamegosztásról szóló határozatát, amely – több mint egyéves tétlenkedés után – végre írásba foglalja az egyes tárcák feladatait a szlovák–magyar megegyezési folyamatban.
Kis Zoltán lapunknak elmondta: Persányi Miklós jelölheti ki a tavaly nyáron menesztett Székely László dunai kormánybiztos utódját, aki Szlovákiával szemben képviseli majd hazánkat a tárgyalásokon. Az államtitkár kérdésünkre leszögezte: a miniszter csak a kormányhatározat után nevezi meg a jelöltet, s egyelőre csak annyit árulhat el, hogy el nem kötelezett szakembert keresnek, aki eddig sem a vízügy, sem pedig a környezetvédők oldalán nem avatkozott bele az vitába.
Kis arra számít, hogy az újrainduló tárgyalásokon a vízmegosztás kérdését összekapcsolják majd az Európai Unió égisze alatt megfogant természetvédelmi elképzelésekkel. Így megkezdődhet a határon átnyúló szigetközi–csallóközi nemzeti park létrehozásának előkészítése. Ez a terv – mutatott rá – jelentős uniós forrásokra számíthat, ami akár anyagilag is érdekeltté teheti északi szomszédunkat abban, hogy a jelenleginél több vizet engedjenek az Öreg-Dunába.
Ismert a kormányváltás időpontjában már a lezárásához közeledett a hágai bíróság 1997-es döntése után indult megegyezési folyamat, s az elemzők biztosra vették, hogy Szlovákia a mesterséges felvízcsatornából mindenképpen több víz átadására kényszerül majd a jelenleginél. Korábban nemzetközi jogi szakértők úgy vélekedtek: komoly hátrányokkal járhat, hogy a Medgyessy-kabinet jegelte a tárgyalásokat, ha hazánknak – megegyezés hiányában – mégis a hágai bíróságtól kell majd kérnie döntése részletes magyarázatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.