Továbbra is Horn Gyula kijelentéséhez tartja magát a kabinet, aki egy csepeli fórumon öt éve azt mondta: a Duna Chartát még a fürdőkádhoz sem szabadna közel engedni, nemhogy a Dunához – vélekedett lapunknak Lányi András, a Duna Charta aláírója és a Védegylet szóvivője, aki aláhúzta: őket meg sem keresték az ügyben. Lányinak jelöltjei is vannak a Székely László dunai kormánybiztos tavaly nyári menesztése óta üresen álló posztra Székely korábbi jobbkeze, Bartus Gábor és a hágai perben hazánk jogi szakértő csoportját vezető Nagy Boldizsár személyében. A hágai nemzetközi bíróság 1997-es döntésének végrehajtásáról szóló kétoldalú tágyalássorozatban a szóvivő szerint behozhatatlan előnye Szlovákiának, hogy amíg Magyarország minden kormányzati ciklusban lecseréli a tárgyalóit, északi szomszédunk delegációja alig változott. – Ha Bartuson vagy Nagy Boldizsáron kívül bárki mást neveznek ki a posztra, az vagy tájékozatlan szakértő lesz, akinek megint elölről kell kezdenie a húszéves ügy tanulmányozását, vagy olyasvalaki, aki a tájékozottságát a vízlépcsőrendszer építőinek oldalán szerezte – állította Lányi András. Kérdésünkre hozzátette: nehéz megjósolni, hogy a környezetvédelmi miniszter szívéhez a gátpárti lobbi, vagy a zöldek állnak-e közelebb, hiszen Persányi Miklós az akkori szaktárca munkatársaként 1988-ban felülvizsgálta korábbi álláspontját. – Aki a Duna-üggyel behatóbban foglalkozott, már kialakította a maga meggyőződését. A langyosokat pedig kiköpi a szájából az Úr – fogalmazott.
– Olyan személy lenne alkalmas, aki vízügyi és környezetvédelmi szempontból is hozzáértő, s az ügy történetét és jogi hátterét is ismeri – sorolta elvárásait lapunknak Droppa György, a Duna Kör ügyvivője és a Zöld Demokraták elnöke. Elárulta: nekik is vannak jelöltjeik, ám nem kívánta megnevezni őket. A múlt hónapban beszélt a témáról Persányi Miklóssal, akinek asztalára írásban is letette javaslatát az évtizedes szigetközi vita lezárására.
– Sajnos nem sikerült érdemi választ kapnunk, ami annak a jele is lehet, hogy a vízügyesek teljes gőzzel nyomulnak – mondta. Droppa György szerint folyamatosan tárgyalni kellett volna a szlovákokkal, s teljesen érthetetlen, hogy kimaradt majdnem két év. A Duna Kör azt szeretné, ha harmadik fél bevonásával születne meg a kétoldalú megállapodás az Öreg-Dunába juttatandó víz mennyiségéről. Erre az ügyvivő szerint van is hajlandóság az Európai Parlamentben (EP).
Droppától megtudtuk: az elmúlt héten Miklós László szlovák környezetvédelmi miniszterrel tárgyaltak. Miklós elvállalta a jövő év tavaszán megrendezendő Duna-konferencia társelnöki posztját, amelynek megtartását az EP környezetvédelmi bizottságának alelnöke kezdeményezte, s célja a szlovák– magyar Duna-szakasz rendezési javaslatainak megvitatása. Persányi Miklós még nem kapta meg a neki szóló társelnöki felkérést.
Kihúzták az ötös lottót