Kihagyták a Duna-mozgalmat

Hűvösen fogadták a bősi vita hazai zöldszereplői Kis Zoltán, a környezetvédelmi tárca politikai államtitkára bejelentését arról: a kormány egy héten belül dönt a szlovák–magyar megegyezési folyamat felújításáról, s az új kormánybiztost Persányi Miklós szakminiszter rövidesen megnevezi. A Duna Kör és a Duna Charta ugyanis elfogadhatatlannak tartja, hogy meg sem kérdezték őket az új vezető kiválasztásáról, pedig vannak jelöltjeik.

2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is Horn Gyula kijelentéséhez tartja magát a kabinet, aki egy csepeli fórumon öt éve azt mondta: a Duna Chartát még a fürdőkádhoz sem szabadna közel engedni, nemhogy a Dunához – vélekedett lapunknak Lányi András, a Duna Charta aláírója és a Védegylet szóvivője, aki aláhúzta: őket meg sem keresték az ügyben. Lányinak jelöltjei is vannak a Székely László dunai kormánybiztos tavaly nyári menesztése óta üresen álló posztra Székely korábbi jobbkeze, Bartus Gábor és a hágai perben hazánk jogi szakértő csoportját vezető Nagy Boldizsár személyében. A hágai nemzetközi bíróság 1997-es döntésének végrehajtásáról szóló kétoldalú tágyalássorozatban a szóvivő szerint behozhatatlan előnye Szlovákiának, hogy amíg Magyarország minden kormányzati ciklusban lecseréli a tárgyalóit, északi szomszédunk delegációja alig változott. – Ha Bartuson vagy Nagy Boldizsáron kívül bárki mást neveznek ki a posztra, az vagy tájékozatlan szakértő lesz, akinek megint elölről kell kezdenie a húszéves ügy tanulmányozását, vagy olyasvalaki, aki a tájékozottságát a vízlépcsőrendszer építőinek oldalán szerezte – állította Lányi András. Kérdésünkre hozzátette: nehéz megjósolni, hogy a környezetvédelmi miniszter szívéhez a gátpárti lobbi, vagy a zöldek állnak-e közelebb, hiszen Persányi Miklós az akkori szaktárca munkatársaként 1988-ban felülvizsgálta korábbi álláspontját. – Aki a Duna-üggyel behatóbban foglalkozott, már kialakította a maga meggyőződését. A langyosokat pedig kiköpi a szájából az Úr – fogalmazott.
– Olyan személy lenne alkalmas, aki vízügyi és környezetvédelmi szempontból is hozzáértő, s az ügy történetét és jogi hátterét is ismeri – sorolta elvárásait lapunknak Droppa György, a Duna Kör ügyvivője és a Zöld Demokraták elnöke. Elárulta: nekik is vannak jelöltjeik, ám nem kívánta megnevezni őket. A múlt hónapban beszélt a témáról Persányi Miklóssal, akinek asztalára írásban is letette javaslatát az évtizedes szigetközi vita lezárására.
– Sajnos nem sikerült érdemi választ kapnunk, ami annak a jele is lehet, hogy a vízügyesek teljes gőzzel nyomulnak – mondta. Droppa György szerint folyamatosan tárgyalni kellett volna a szlovákokkal, s teljesen érthetetlen, hogy kimaradt majdnem két év. A Duna Kör azt szeretné, ha harmadik fél bevonásával születne meg a kétoldalú megállapodás az Öreg-Dunába juttatandó víz mennyiségéről. Erre az ügyvivő szerint van is hajlandóság az Európai Parlamentben (EP).
Droppától megtudtuk: az elmúlt héten Miklós László szlovák környezetvédelmi miniszterrel tárgyaltak. Miklós elvállalta a jövő év tavaszán megrendezendő Duna-konferencia társelnöki posztját, amelynek megtartását az EP környezetvédelmi bizottságának alelnöke kezdeményezte, s célja a szlovák– magyar Duna-szakasz rendezési javaslatainak megvitatása. Persányi Miklós még nem kapta meg a neki szóló társelnöki felkérést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.