Véget érhet a kudarcsorozat

Ingyen önkormányzati tulajdonba adná az 1,7 millió köbméteres csömöri hulladéklerakót a telep tulajdonosa, csakhogy – mint állítják – megmenthető legyen a régiónak odaítélt hárommilliárd forintos uniós támogatás.

2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önkormányzatok javára lemondana csömöri, két éve épült korszerű hulladéktelepének tulajdonjogáról a Ker-Hu Kft. – jelentették be tegnap a cég képviselői. A társaság vezetői szerint így elhárul minden akadály az elől, hogy ők is részt vegyenek az uniós és magyar adófizetők három-három milliárd forintjából támogatott térségi hulladékgazdálkodási projektben.
Eddig öt helyen, legutóbb Keszegen utasította el a lakosság azt, hogy településük határában épüljön meg az új, másfél millió köbméteres, Pest és Nógrád megyei központi szemétlerakó. A határidők letelte miatt pedig veszélybe került az uniós segítség kifizetése.
– Mivel a csömöri telephely három évtizeden át tudná fogadni a térség lakossági hulladékát, s minden szükséges engedéllyel rendelkezik, akár napokon belül Brüsszelbe küldhetnék a módosított tervet – mutatott rá tájékoztatóján Boros György, a Ker-Hu Kft. képviselője. Beszámolt arról is: eddig 32 önkormányzat jelezte csatlakozási szándékát az alternatívához. Elhatározásuk előzménye, hogy Tóth Szabolcs, Kistarcsa polgármestere szeptember 23-án megküldte Persányi Miklós környezetvédelmi miniszternek a bővített Északkelet-Pest megyei regionális hulladékgazdálkodási projekt tervét. Ebben a csömöri mellett – további harminc önkormányzatot tömörítve – részt venne a ma kihasználatlanul álló, korszerű nógrádmarcali hulladéklerakó is. – Az alternatív javaslat – a fölösleges új helyszín elhagyása miatt – legalább egymilliárd forintos megtakarítással járna, s ebből a pénzből jóval hamarabb fel lehetne számolni a régi, környezetszennyező lerakókat a térségben, illetve be lehetne vezetni a szelektív hulladékgyűjtést – vázolta fel Boros, aki sajnálattal jegyezte meg: a szaktárca két hónap alatt nem válaszolt a felvetésükre.
Donáth Béla, a minisztérium fejlesztési igazgatója lapzártáig nem reagált kérdéseinkre. A távirati irodának a közelmúltban azonban elmondta: bár Verseg és Valkó önkormányzata is ajánlkozott, hogy népszavazást ír ki az új lerakóért, valószínűleg lemondanak az építkezésről, s a nógrádmarcali, illetve a gödöllői hulladéktelep fejlesztésével teljesítenék az EU elvárásait. Erről ma Brüsszelben tárgyalásokat is folytatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.