A másik Magyarország szolidaritása

Anyaországi magánszemélyek öszszefogásának köszönhetően szombaton Esztergomban tizenhárom felvidéki család harminc gyereke vehette át a státustörvényben rögzített húszezer forintnyi oktatási-nevelési támogatást. A hivatalos támogatást a magyar–szlovák kormányközi egyezmény ellenére sem utalják a szülőknek.

2004. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontosan egy éve annak, hogy az Illyés Közalapítvány (IKA) akkori igazgatója, Veress László Esztergomban átadta kilenc felvidéki magyar családnak a kedvezménytörvény által előirányzott oktatási-nevelési támogatást. A kuratórium döntése értelmében tavaly januárban további közel százötven család kapott Magyarországon beváltható banki csekket azért, mert iskolaköteles gyermekeiket magyar tannyelvű intézménybe járatták. A közalapítvány jogszerű lépése kivívta a szocialista-liberális kormány haragját: a menesztett irodaigazgatót államtitkári szinten a „két ország kapcsolatának megmérgezőjének”, „politikai partizánnak” nevezték, és – az időközben lecserélt kuratórium – leállították a támogatásokat. Jellemző, hogy a szlovák fél csak a budapesti sajtó- és politikai botrány után kért magyarázatot a pozsonyi magyar nagykövettől, de a támogatást elnyerő szülőknek természetesen nem esett bántódásuk.
A státustörvény szlovákiai végrehajthatóságáról többfordulós egyeztetés következett, amelynek eredményeképpen tavaly év végén magyar–szlovák kormányközi egyezményt írt alá a két ország külügyminisztere. Kovács László a szlovák kollégájával való megállapodás után sietett kijelenteni: a státustörvény nem érvényes a Felvidéken, de intézményi támogatásra lesz mód a jövőben. A megállapodás mégsem lépett életbe, ugyanis elmaradt a diplomáciai szokásoknak megfelelő jegyzékváltás. Pozsony arra hivatkozva vár, hogy a dokumentum nem jelent meg az ottani hivatalos közlönyben, de ezalatt magyar oldalról sem sikerült tisztázni, hogy a segítséget megkaphatják-e idén az iskolák, ezért aztán a támogatások fogadására hivatott Pázmány Péter Alapítvány még nem írt ki semmilyen pályázatot. Miközben Erdélyben több tízezer szülő jutott hozzá a 2002-ben megpályázott pénzhez, a felvidéki magyar családok (az IKA által kiosztott támogatások haszonélvezőit kivéve) és intézmények a mai napig nem részesülhettek a kedvezménytörvény támogatásaiból.
Ilyen előzmények után került sor szombaton Esztergomban a bensőséges hangulatú rendezvényre. A hatszázezer forintnyi támogatást anyaországi családok és magánszemélyek összefogásának köszönhetően tudták kiosztani úgy, hogy az egykori IKA-irodaigazgató még egy-egy Illyés Gyula-kötetet is ajándékozhatott a családoknak. Az ünnepség után Veress László lapunk kérdésére elmondta: – Ami a törvényeknek, a józan észnek, valamint a lelkiismeretünknek is megfelel, annak nem lehet akadálya. A magyar kormány hosszas tárgyalások után rossz kompromisszumot kötött. Az Országgyűlés által módosított kedvezménytörvény első szakasza rögzíti ugyan, hogy a törvény a Szlovák Köztársaságban lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú, de magukat magyar nemzetiségűnek valló személyekre is kiterjed, a magyar külügyminiszter ezt mégis egy személyben felülbírálta. Ennek következtében nem a családok kapják meg jogos jussukat, hanem az iskolákat támogatják, szembefordítva az egyént az intézménnyel. E két támogatási formának egymást kellene kiegészítenie, mint a többi magyarlakta országban. A legsúlyosabb gyakorlati gond azonban az, hogy még ezt a megoldást is akadályozza a szlovák fél, és ez méltatlan egy Európához csatlakozni akaró országhoz. Nem szabad visszaélni a felvidéki magyarság jóhiszeműségével és türelmével – a támogatás a nyelvi és kulturális önazonosságot erősíti és ezért nem vitatható.
Veress László elmondta, az volt a cél, hogy gesztusukkal éltessék a reményt: mindig van egy olyan Magyarország, amelyre számítani lehet. Egy másik Magyarország, amit magunkban hordozzunk, amelyet nem szabdalnak szét határok, nem döntenek romba békeszerződések, rendszer- vagy kormányváltások, és amelyben senki nem gondolja, hogy „túlszeretjük” a határon túli magyarságot. Mindaddig létezik ez a Magyarország, amíg hiszünk benne, amíg össze tudunk fogni igaz és jó ügyekért. A magyar családok összefogása azt üzeni, hogy legyen bármilyen nehéz is a gazdasági és politikai helyzet határon innen és túl, pártállásra való tekintet nélkül képesek odafigyelni egymásra azok, akik közös nyelvet beszélnek.
A tizenhárom felvidéki család fele a hatvanszázalékos munkanélküliséggel sújtott Nagysallóból jött át a párkányi hídon. A szülők elmondták: Szlovákiában januártól egyfajta „Bokros-csomag” lépett életbe, a gáz és a villany például harminc-negyven százalékkal drágult és a megszorítások legjobban a sokgyermekes családokat sújtják. A támogatásként kapott húszezer forint különben több, mint amennyi gyerekpénzt egy év alatt ad a szlovák kormány. A tavaly kapott támogatást a diákok zöme magyarországi tanulmányi kirándulásra fordította. Ha beindulna az állami támogatás is, az bizonyosan arra ösztönözné a többi szülőt, hogy magyar tannyelvű iskolába írassa gyermekét.
A csitári hegyek alól, Marcelházáról érkező Édes család hét gyereke közül hat jogosult a támogatásra – a Grazban tanuló nagyfiú ugyanis már kijárta a középiskolát. A szülők örömmel vállalták a gyerekeket, „mert aki a báránykát adja, az a legelőről is gondoskodik”. A nyitrai járásból érkező Tóth család öt gyereke közül csak egyik, a kisiskolás tud a faluban járni magyar iskolába, a gimnazisták száz kilométert utaznak és az óvodásoknak is a szomszéd településre kell járniuk. A kis településen huszonhét magyar család vállalt három vagy annál több gyereket. A szülők közül többen reményüket fejezték ki, hogy hamarosan minden magyarigazolvánnyal rendelkező felvidéki család hozzájuthat a támogatáshoz, mert mindenütt nagy a szükség.
A harminc gyerek énekkel és rajzzal köszönte meg a támogatást és az ünnepi tortát. Az otthonukról, kedvenc helyeikről szóló színes rajzokat a szervezők sokszorosítják, és mint Veress László elmondta, elküldik a magyar és szlovák kormányzatnak is, hogy érzékeltessék: a felvidéki magyar családok támogatása igaz és jó ügy, amelyet nem szabad halogatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.