Prandler Árpád 1997-ben, a hágai döntés után – a határozat egyértelmű szövegével szembehelyezkedve és a meghatározó nemzetközi jogi szakértőknek ellentmondva – azt az álláspontot képviselte, hogy a bíróság gátépítésre kötelezte Magyarországot. Emlékezetes: Horn Gyula és Vladimír Meciar, a két ország akkori kormányfői már hónapokkal a bíróság határozathozatala előtt titkos tárgyalásokba kezdtek egy esetleges dunakanyari beruházásról. Mindezek folytatásaként Nemcsók János és Prandler Árpád dolgozta ki azt a kétoldalú megállapodástervezetet, amely már az alsó vízlépcső megvalósításáról szólt. 1998 februárjában, a szlovák–magyar keretszerződés napvilágra kerülése után több tízezer ember tüntetett a Horn-kormány tevékenysége ellen. Prandler Árpád a közelmúltig a Külügyminisztérium nemzetközi jogi főosztályát vezette, ma pedig ugyanott főtanácsadó.
A környezetvédelmi tárca tegnap azt is bejelentette: Erdey György, a zöldminisztérium jogi és közigazgatási ügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára lesz hazánk delegációvezetője a hágai döntés végrehajtásáról szóló szlovák–magyar tárgyalássorozaton. Ismert: a Medgyessy-kormány 2002 augusztusában menesztette Székely László dunai kormánybiztost, aki a két posztot addig egy személyben töltötte be. Székely helye tegnapig betöltetlen maradt.
– A korábbi áldatlan szerepe miatt elfogadhatatlan Prandler kinevezése – vélekedett lapunknak Lányi András, a Duna Charta aláírója és a Védegylet képviselője. Hozzátette: nem értenek egyet az Erdey megbízásáról szóló döntéssel sem. – A múlt hónapban Tardy János, a természetvédelmi hivatal menesztett vezetőjének neve merült fel, akinek a kinevezését támogattuk volna. Ő azonban Persányi Miklós szakminiszter elfogadhatatlan feltételei miatt kénytelen volt visszautasítani a felkérést – magyarázta Lányi.
A Magyar Nemzet már 2002 júliusában megírta, hogy a kormány Prandler Árpádot nevezné ki a hágai képviselői posztra. Ezzel maga az érintett dicsekedett el külügyérek előtt, ám a Külügyminisztérium akkor cáfolta a hírt. Droppa György, a Duna Kör ügyvivője a másfél éve kiszivárgott információt a zöldmozgalom arculcsapásaként értékelte.
Sírás a víz alatt