A bizottság nem fogadta el a kormányt elmarasztaló különböző módosító javaslatokat, köztük azokat, amelyek bírálják László Csaba pénzügyminiszter leváltásának körülményeit, illetve a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét is érintő törvényhozási lépéseket. A jelentés szerint az Európai Parlament aggasztónak tartja Magyarország magas államháztartási és kereskedelmi mérleghiányát, s úgy véli, hogy ezekkel a problémákkal foglalkozni kell.
A tervezet eredeti változatában a gazdasági helyzettel kapcsolatban az szerepelt, hogy az utóbbi időben visszaesett a gazdaság teljesítménye, amely az átmeneti időszak egészében a legjobbak között volt a térségben. A csütörtökön megszavazott változatban ezt a megfogalmazást úgy módosították, hogy „kissé visszaesett” a gazdaság teljesítménye. A dokumentum az Európai Bizottság novemberben közzétett, átfogó megfigyelési jelentései alapján értékeli a május 1-jén csatlakozó tíz ország helyzetét. Tartalmilag nem annyira önálló elemzés, mint inkább a bizottsági jelentések főbb megállapításainak összefoglalása, illetve kiegészítése a parlament észrevételeivel. Az egyéb fejleményeket illetően kitér arra, hogy a hatóságok lépéseket tettek az igazságszolgáltatási képességek erősítése érdekében. Felhívja a figyelmet, hogy gondoskodniuk kell az ehhez szükséges anyagi forrásokról is, valamint meg kell határozniuk a bírák kiválasztásának egyértelmű, szabványosított ismérveit.
***
Figyelmeztetés a románoknak is.
Az Európai Parlament figyelmeztette tegnap Romániát, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásának folyamatában fordítson nagyobb gondot a gyermekvédelemre, gyengélkedő igazságszolgáltatásának reformjára, a panamázás és a korrupció elleni harcra. Ugyanakkor az Európai Parlament külügyi bizottsága visszavonta csütörtöki ülésén azt a fenyegetést, hogy az Európai Unió felfüggeszti a csatlakozási tárgyalásokat Romániával, ha megsérti a külföldi örökbefogadásokra vonatkozó tilalmat – mondta Vasile Puscas, Románia EU-csatlakozási főtárgyalója. Az Európai Parlament Romániával foglalkozó jelentéstevője, Emma Nicholson bárónő egyébként tegnap úgy nyilatkozott, hogy lehetetlenné válhat az ország 2007. évi EU-csatlakozása, amennyiben hatóságai nem hajtják végre teljes mértékben az ehhez szükséges reformokat. (MTI)
Azbej Tristan: A szíriai keresztények számíthatnak Magyarországra