Klímaváltozás, avagy lesz-e víz a Balatonban?

Folytatódik-e a kiszáradás, van-e, lesz-e hatása a globális klímaváltozásnak a Balatonra, indokolt-e a természettudományos készenlét? Ezekre a kérdésekre igyekeztek választ keresni meteorológusok, vízügyesek és idegenforgalmi szakemberek egy nemrégiben megrendezett konferencián Siófokon.

2004. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százötven éve a Balaton vízszintje hasonló a mostanihoz. – Ilyennek kell megtartani – mondta Mika János éghajlatkutató. Az Országos Meteorológiai Szolgálat vezető főtanácsosa súlyos gondként említette, hogy az elmúlt négy esztendő alatt egyévnyi csapadékmennyiség hiányzott a tóból. – Nem volt mit leengedni, de most úgy tűnik, helyre áll a vízkészlet, s ha csapadékos lesz az elkövetkező néhány hét, január 6-a, azaz vízkereszt után már megnyílhat a Sió-csatorna zsilipje. Egy 2001-ben közzétett angliai előrejelzés szerint az évszázad végére a föld átlaghőmérséklete 1,4, de nem kizárt, hogy 5,8 Celsius-fokkal is emelkedhet. Ám nem csak felmelegedés, lehűlés is várható. Hazánkban ez a 2 Celsius-fokot is elérheti. Habár az úgynevezett globális klímaváltozási modellekből kevésbé lehet következtetni a régiókéra, a Balaton éghajlatának módosulásaira nem árt felkészülni. Így például a felhőzet, a vízkészlet változásaira és legfőképpen a hőmérséklet emelkedésére. Az elkövetkező évtizedekben a nyári csapadékmennyiség csökken, a téli viszont nő. A változások kezdetén az évi 680 milliméter csapadékból tíz, de lehet, hogy húsz százalék hiányzik majd, ezért már most gondoskodni kell a vízpótlás lehetőségének megteremtéséről – figyelmeztetett Mika János.
Visy Károly, az Országos Meteorológiai Szolgálat szakmai főtanácsadója úgy tudja, hogy a szolgálat állami költségvetésének várható megkurtítása miatt jövőre áttelepítik Budapestre az idén 70 éves siófoki obszervatóriumot.
– Miután 40 éven át aktív részese voltam a viharjelző-szolgálatnak, úgy gondolom, ez az elgondolás nem használ a viharjelzés minőségének. Akik itt, Siófokon végezték ezt a munkát, azok csak a balatoni viharjelzéssel foglalkoztak. Más a Balaton mellől előre jelezni, illetve jelezni a vihart, és más a fővárosból. A balatoni „széljegyzők” első emberét, Bartha Imre obszervatóriumvezetőt is nyugtalanítják a „torony” megszűnésének hírei. – Alternatívákat dolgoztunk ki Mersics Iván, a szolgálat elnöke részére, és kifejtettük: a szolgáltatás minőségét veszélyeztetné, ha a helyi viharjelzés bázisa elkerülne Siófokról. Nem véletlen, hogy a viharjelző obszervatóriumokat az európai nagy tavak mellé telepítették.
Meglepte az obszervatórium áthelyezésének híre Horváth Gyulát, a Balatoni Hajózási Rt. vezérigazgatóját is. – Hajóállomásaink és vitorláskikötőink évtizedek óta közvetlen összeköttetésben vannak az obszervatóriummal, kétóránként kapunk friss jelzéseket a tavi időjárásról, a szél erősségéről és irányáról, s ha indokolt, ezek alapján változtatjuk az útvonalakat. Szeretnénk ugyanis elkerülni a hullámzások okozta riadalmat. Úgy gondolom, a hajóstársaságnak és a balatoni vitorlázás megszállottjainak sem tenne jót, ha a tó éghajlati és időjárási viszonyait kiválóan ismerő meteorológusok helyett a jövőben a fővárosból végeznék a balatoni viharjelzést.
Mindezeket figyelembe véve is bizakodó Erdei János, a Magyar Turizmus Rt. német–osztrák régiójának igazgatója. Szerinte versenyképessé tehető a Balaton, ám ehhez tanulni kellene a nyugati meg a keleti, például a romániai és bulgáriai üdülőhelyek, a kontinens édesvizű tavainak turisztikai stratégiájából és vendégcsábító programjaiból. Nincs a tónak gazdája, az üdülőkörzetnek szállás-, utazási és szolgáltatási kedvezményekre jogosító turisztikai kártyája, és hiányos a turisztikai marketing is. Nem sejthető, hogy mire lesz pénz jövőre.
A tó vízgyűjtőjében eddig 50 halfaj előfordulását jegyezték fel, a halászhálókba azonban 10-15 halfajnál több nem kerül. A Balatoni Halászati Rt. horgászturisztikai menedzsere, Szakál Tamás szerint az utóbbi években a pecázók szeme előtt folyik a balatoni haltelepítés. Eközben – hogy megakadályozzák az évenként több száz millió forintra tehető hallopást – a halgazdaságiak a vízi rendőrökkel együtt minden eddiginél gyakrabban razziáznak a Balatonon. Nemrégiben három, vitorlás hajóból rabsickodó észak-balatoni haltolvajbandára csapott le a tavi halőrökből és vízi rendőrökből álló akciócsoport.
Mint lapunk is megírta: újabb privatizáció előtt áll a siófoki székhelyű halgazdaság. A több mint százéves cég részvényeire a tóparti önkormányzatok is igényt tartanak, ám mielőtt a halászati vagyonrészből a balatoni települések is tulajdonhoz jutnának, elkerülhetetlen, hogy állami tőkeinjekciót kapjon a súlyos gazdálkodási nehézségekkel küszködő cég.
– Azért vagyok bosszús, mert bár az elmúlt tíz-tizenöt év során számos jó stratégia készült, ám ezekből – forrás híján – kevés valósult meg – mondja Bóka István országgyűlési képviselő, Balatonfüred polgármestere, a tóparti önkormányzatokat öszszefogó Balatoni Szövetség elnöke. Minden politikai kurzus új koncepciót dolgoz ki vagy módosítja a már meglévőt. Jövőre a területfejlesztési forrásként megközelítően egymilliárd forint jut a Balatonra, a környezetvédelmi tárca pedig nyolcszázmillió forintot tervez regionális célokra. De például idén eltűnt a költségvetésből a balatoni vízközművekre várt 1-1,2 milliárd forint, ami tavaly nyolcszázmillió volt.



Dráguló horgászjegyek. Átlagosan harminc százalékkal emelkednek január 1-jétől a balatoni, a kis-balatoni és a nyugati övcsatornai horgászjegyárak. A legfájdalmasabb áremelés a 14 évesnél fiatalabb horgászokat sújtja: ők idén, egész évre 750 forintot fizettek a vízparti horgászatért, jövőre ugyanez az engedély 5000 forintba kerül. A 60 év felettiek egész évi horgásztarifáját 20 százalékkal mérsékli a halászati részvénytársaság, így ők az általános engedélyt 40 ezer helyett 32 ezer forintért kapják meg. A parti horgászatért 10 ezer, a vízparttól számított 1500 méterig pedig 19 200 forintért várakozhatnak fogási élményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.