Több mint három éve történt, hogy lába kelt egy rendkívül értékes kis-balatoni szürkemarha-csordának. A rejtélyes eset több környezetvédelmi szervezetet is felháborított, és nem kevésbé boszszantotta fel a Közép-dunántúli Természetvédelmi Igazgatóságot, amely génmegőrzési és ősgyep-gondozási céllal adott haszonbérbe 157 nőstény tenyészállatot.
A szürke marhákat a Központi Környezetvédelmi Alapból elnyert 22,6 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásból vásárolta meg a természetvédelmi igazgatóság, amely abban a hiszemben adta tovább a gulyát, hogy értő kezekbe kerül az őshonos állatok génmegőrzése, a „tiszta vérvonalú magyar szürke marhák szaporítása”, egyszersmind megkezdődhet az elhanyagolt ősgyepek rendbetétele.
A jámbor állatok jó ideig a Balatonszentgyörgy melletti Gulya csárda mellett legelésztek, majd – amint arról korábban lapunk is beszámolt – egyik napról a másikra látványosan gyérült a csorda. A Somogy Megyei Ügyészség minap kiadott vádirata szerint gondozójuk – súlyosan megszegve a vele kötött szerződést – három év alatt 88 állatot értékesített, és az így befolyt összeget a saját céljaira fordította. Ezzel több mint 12 millió forint kárt okozott a magyar államnak. További négymillió forintra pedig úgy tett szert, hogy sajátjaként feltüntetve az állományt 96 vemhes üszőre támogatást kapott a Somogy Megyei Földművelésügyi Hivataltól.
Az Orbán Balázst támadó Polyák Gábor David Pressman pénzosztója