Tankok a demokratikus Irakba?

Hetvenhét T–72-es tankot ajánlott fel Gyurcsány Ferenc kormányfő az újjáalakuló iraki hadseregnek. Magyarország ezzel jövő tavasztól 150 fő lövészkatonával, tankokkal és több mint négymillió lőszerrel támogatja az iraki műveleteket. A Fidesz felelőtlen pazarlásnak tartja a döntést.

2004. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péntek délelőtt a sajtónyilvánosság szinte teljes kizárásával Irakba utazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Egyedül a kormány közeli Népszabadság számolt be szombati számában az eseményről, amelyről pénteken még államtitokra és nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva megtagadták a nyilatkozatot. A kormányfőt elkísérte útjára Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Szenes Zoltán altábornagy, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke is. Mivel a küldöttség egy homokvihar miatt csak szombaton délután indulhatott el a magyar miszszió bázisára, a koalíciós erők bagdadi főparancsnokságán Gyurcsány hosszasabb tárgyalást folytathatott David Petraeus tábornokkal, az iraki NATO-kiképzés leendő parancsnokával. Amikor a parancsnok arról érdeklődött, hogy milyen katonai eszközöket képes felajánlani Iraknak Magyarország, a kormányfő bejelentette, hogy 77 darab, a Magyar Honvédség által már nem használt T–72-es harckocsit adunk át az alakuló iraki hadseregnek. A tankokat legkorábban tavasszal vehetik használatba az iraki katonák.
Magyarország tehát egy 150 fős könnyű lövész század és több mint négymillió lőszer mellett páncélosokat is felajánl a megszállók által támogatott iraki hadsereg számára a helyi gerillák elleni harcra.
Simicskó István (Fidesz) megdöbbentőnek nevezte a bejelentést. Szerinte felelőtlen lépés volt már a tankok kivonása is a hadrendből, ezek ingyenes átadása pedig óriási pazarlás, hiszen értékesítésükből milliárdos bevételhez juthatott volna az állam, ha megfelelően tárolják és konzerválják az eszközöket.
*
Miközben a 110 milliárd forintos költségvetési elvonások miatt „a nyomortól nem lát a Magyar Honvédség”, és a legalapvetőbb NATO-felajánlásainkra sincs pénz, eltékozolunk olyan eszközöket, amelyeket az orosz államadósság fejében kaptunk, vagyis jelentős értéknek számítanak – jelentette ki a fideszes képviselő. Simicskó úgy véli, hogy a felajánlás előtt értesíteni kellett volna a parlamentet, de Gyurcsánynak mindennél előbbre való, hogy visszafogja a NATO bírálatait, amelyek Magyarországot érték, mert a védelmi kiadásokra szánt források miatt jelenleg az utolsó helyre került a tagállamok között.
– A tankok olyan, a hadrendből kivont eszközök, amelyeknek a megsemmisítése több száz millió forintjába kerülne a honvédségnek, és rengeteg forrást emészt fel az őrzésük is – közölte lapunkkal Bocskai István. A Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője állítja: ilyen harckocsikból annyira telített a piac, hogy ezeket nem lehetett volna eladni senkinek. Szerinte a parlamentet sem kellett előzetesen tájékoztatni a páncélosok átadásáról, hiszen a NATO felügyelete alatt működő iraki biztonsági erők használják majd az eszközöket. Hozzátette: a tankokat a NATO szállítja Irakba, így ez sem jelent költségeket a magyar államnak.
Gyurcsány Ferencet egyébként már a bagdadi repülőtéren tartott eligazításon tájékoztatták arról, hogy a magyarok újabb missziója a Bagdad keleti részén lévő Rusztamijában, egy volt iraki laktanyában szolgál majd, mert itt építik fel a NATO iraki kiképzőközpontját. Elhangzott az is, hogy a bázison ugyanolyan támadások ellen kell majd felkészülni, mint katonáink jelenlegi táborában, al-Hillában, például a védelmen gépkocsikkal áttörni készülő öngyilkos merénylőkre lehet majd számítani. Ismeretes, február 18-án az al-Hillában lévő támaszpont ellen végrehajtott öngyilkos autóbomba-merényletben tíz magyar katona sebesült meg, közülük kettő súlyosan. Eredetileg az új magyar kontingensről szóló felajánlás úgy szólt, hogy százötven katona a tábor őrzés-védelmével foglalkozik majd, de David Petraeus azt kérte Gyurcsány Ferenctől, hogy a programhoz kiképzőket is küldjön Magyarország, és a törzs vezetésében is vegyenek részt magyar katonák.
Az iraki magyar kontingens minden katonája már Magyarországon töltheti a karácsonyt.
– Büszke vagyok ezekre a fiúkra és lányokra, és úgy láttam, hogy ők is büszkék önmagukra – mondta Gyurcsány Ferenc a magyar táborban. A küldöttség mintegy nyolc órát töltött Irakban, és Damaszkusz érintésével tegnap érkezett haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.