Csaknem ezer, tóban hagyott stéget kellene eltávolítani a Balatonból, ám az idén a korábbiaknál kevesebb jut a víz és a nádasok védelmét szolgáló tevékenységre. Az egy éve megkezdett környezetvédelmi munkákat – a nádrehabilitáció útjába álló horgászhelyek, illetve lejárók bontását – minap Tihany és Balatonalmádi térségében folytatta a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.
A balatoni körzet környezetvédelmi és vízügyi szakemberei szerint vége a sokszori kérések, figyelmeztetések időszakának: haladéktalanul lebontják az engedélyezett, de a múlt ősszel vízben hagyott horgászhelyeket, ám mindenekelőtt az illegális tákolmányokat. Becslések szerint nyaranként háromezer stéget építenek a Balatonba a horgászok, ám több száz olyan fémből és fából készült stég is a vízbe kerül, amelyhez tulajdonosaik nem kértek engedélyt. A horgászlesek mellett súlyosan veszélyeztetik a nádasok fejlődését a vízi növényt szabdaló csónaklejárók és karók is.
Ha fellelhetők a tulajdonos személyi adatai, akkor a bontási és szállítási költséget a hanyag tulajdonosra terheli a környezetvédelmi igazgatóság.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó