Nincs fölöttem középkori felügyelet

2005. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudom, hova tették ez eszüket az oktatáspolitika irányítói? A helyükben én baráti jobbot nyújtottam volna az egyházi intézményeknek. Elég volt a belharcokból, az emberek megtévesztéséből. Gondolom, senki se sírja vissza a kádári idők iskolapolitikáját. Az Európai Unióhoz való csatlakozás igen jó alkalom lett volna ahhoz, hogy az iskoláztatásban elért értékes hagyományok és eredmények összeadásával is növeljük a nemzet erejét – mondja Balás Béla, a somogy–zalai egyházmegye püspöke, aki a minap lett Kaposvár díszpolgára.
– Miben tévedett a püspökké választása óta eltelt csaknem tizenhárom évben?
– Azt gondoltam, hogy a bizalom, a világ egészséges összhangja hamarabb helyreáll. De az évek során kiderült, hogy itt, ellentétben egy átlagos magyar faluval, nem tizenkét év kell a harmónia helyreállításához, hanem százszor több. Bár viccnek szántam, hovatovább azt kell hinnem, próféta voltam.
– Pogányok közé érkezett Somogyba?
– Nem. A pogány szó a mi nyelvhasználatunkban informatikai fogalom. A régi falu jóval később értesült arról, hogy mi történik a városban, a bíróságokon, a börtönökben, a kivégzőhelyeken, a kikötőkben és a templomokban. A keresztény újdonság, a korabeli hatalommal folyó viták híre a falura jutott el legutoljára. A pagus szóból származó paganus és a nálunk használatos pogány szó tehát arra utal, aki késve kapja meg a híreket. Ő – mármint a falun élő ember – egyébként nem tehet arról, hogy hol lakik.
– Miután Somogy és Zala is aprófalvas megye, bizonyára ide is késve érkezett a keresztényi üzenet. Kaposvárra kerülésekor a pedagógusok hitéletének anomáliáira utalva lapunknak úgy fogalmazott: „Nehezen felejtik az oktatási intézményekben uralkodó marxista monopóliumot, a bujkáló templomba járás szörnyű élményét.” Időközben egyházi gimnázium és általános iskola nyílt Kaposvárott, és úgy tűnik, nincs már félelem azokban a szülőkben sem, akik korábban attól tartottak, bajuk eshet, ha templomba járnak, vagy ha egyházi neveltetésben részesítik gyermeküket.
– Úgy látom, megszűnt a pedagógusok egy részét jellemző „bujkáló templomba járás”, merthogy az a korosztály, amely erre kényszerült, már a múlté. Most „új emberfajták” bukkannak föl. Az egyik csak roszszat, a másik még rosszat sem tud rólunk. Szerintem a civil szférában túl hevesek a politikai szempontok. Ezzel szemben azt igyekszem képviselni, hogy a kereszténység más szótárt nyújt, más fogalomelemzést használ és másként minősíti az embereket.
– Meddig terjedhet az egyház politizálása? Mit engedhet meg magának ma egy főpap, és mitől kell óvakodnia? Ezt azért kérdezem, mert egyesek önt politizáló püspöknek tartják.
– A brutális egyházüldözés ugyan már a múlté, ám még nem érkeztünk meg a teljes vallásszabadsághoz. Hiányzik az ismeretek, az elvek szabad áramlása. Tapasztalatom szerint a sajtó nagyon megszűri, hogy mit közöljön rólunk. Óvakodnak tőlünk, és féltik a világ „semlegességét”. Itt talán soha az életben nem lesz béke. S ezzel voltaképpen eljutottunk a tűzfészekhez, a viták központjához, hogy politizál-e az egyház? Természetesen politizál. A távoli, addig apolitikusnak hitt, deista Isten váratlanul a bolygónkra lép, bemutatkozik, szava, arca és programja van, látható baráti kört gyűjt maga köré, megbízásokat és parancsokat ad. Egyházat alapít, s azzal azonosítja magát. Ezek mind-mind beavatkozások. Olyan elegáns beavatkozások, hogy közben az illető személy méltósága megmarad, és semmiféle fizikai kényszer nincs. Ahol mégis volt a történelem folyamán, azt mi mélyen szégyelljük, és azért a legfőbb vezetőnk, Jézus Krisztus földi helytartója, a római pápa már számtalanszor bocsánatot kért. A történelem néhány mélypontján mi nem Isten stílusában, Jézus követőjeként léptünk fel. Ezekből tanulnunk kell.
– Önt azért is tartják politizáló püspöknek, mert gyakran megfordulnak az elegáns, de korántsem hivalkodó főpapi rezidenciáján a vezető ellenzéki, jelesül fideszes politikusok, és ezeket a látogatásokat ön a rendezvényeiken való részvétellel viszonozza. Hol a határa Balás Béla megyés püspök közéleti-politikai szerepvállalásának?
– Hogy a jobboldali politikusok miért jönnek ide, azt tőlük kellene megkérdezni. Én nem hívom őket, maguktól jönnek. Úgy gondolom, ez nem része az ő nyilvános szereplésüknek, látogatásaik a magánéletük része. Azon persze el lehetne gondolkodni, hogy a velem való találkozást néhány Kaposvárra látogató politikus miért tartja fontosnak, mások meg miért nem tartják annak. Ha már a politikusokkal való találkozásaimról faggat, hadd említsem meg, hogy Gyenesei István megyei közgyűlési elnökkel is sokszor találkoztam, és egyszer Lamperth Mónika is járt a püspökségen. Nincs innen kirekesztve senki. Bárkit szívesen fogadok, ha van miről beszélnünk. Ami pedig a fideszes politikai rendezvényeken való megjelenésemet illeti, tudni kell: nem vagyok házi őrizetben, nincs fölöttem középkori felügyelet, és nem tart az egyházam kiskorúnak, felelőtlennek. Az egyházi törvénykönyv a főpapság számára tiltja a pártokban való aktív részvételt, az viszont magától értetődik, hogy van véleményem a hazámról és a közügyekről. Ezért is vállaltam korábban afféle misszionáriusi szerepet abban a megye elszegényedő falvait járó „mozgó főiskolában”, amelyet a Somogyért Egyesület szervezett. Nem szeretnék kiüresedett báb lenni.
– Amikor utoljára találkoztunk, arról beszélt, hogy drámai gyorsasággal öregszik az egyházmegye papsága, és gondok vannak az utánpótlással. Változott a helyzet?
– Szép és jó jel, hogy a hozzávetőlegesen száz aktív papunknak lassanként a fele fiatal. Úgy látom, ezt a csatát megnyertük. Van érdeklődés az egyházi szolgálat iránt, van már becsülete a papi hivatásnak. Ám aki most jön hozzánk, azt nem karrier, hanem munka várja. Kétségtelenül gond, hogy a kezdő paptestvéreim nem rendelkeznek kellő tapasztalattal, bölcsességgel. Egy fővárosból érkezett fiatal papnak tíz-tizenkét évre van szüksége, hogy gyökeret verjen egy somogyi vagy egy zalai faluban, az Erdélyből érkezők pedig azért kapkodják a levegőt, mert az otthoni, a moldvai vagy a székely falvak zsúfolt templomai után itt üres templomokat találnak. Miközben egyre aggasztóbban zuhan a dél-dunántúli falvakban élők száma, egy-egy papnak ma húsz-harminc kilométeres körzetet kell bejárnia. Egyre nehezebb fenntartani az egyházi struktúrát, gyakran csillapíthatatlan szociológiai hullámveréssel jár egy-egy elhunyt pap pótlása, s még nagyobb indulatokat szülnek az áthelyezések. Errefelé a falusiak szinte apjukként tisztelik a papjukat, s ha a szükséges áthelyezés miatt „elveszik tőlük”, vigasztalhatatlanokká válnak.
– Végezetül essék szó a város központjában álló, jó hírű Nagyboldogasszony Katolikus Gimnázium és Általános Iskola helyzetéről is. Zsebébe kell-e még nyúlnia a püspöknek, hogy pótolja a hiányzó taneszközöket? Úgy tudjuk, korábban ön vásárolt csontvázat a biológiaszertár számára.
– Meg krétát és körzőt is. Most viszont – köszönhetően az amerikai és a németországi kalandos gyűjtőmunkának is – a város legjobban felszerelt oktatási intézménye ez az iskola. Korszerű tornacsarnokot építettünk, és a tanítás színvonalára sem lehet panaszunk. A kaposvárin kívül Tabon és Zalaszabarban is jól felszerelt általános iskola várja a tanulókat.
– Mi a véleménye az egyházi intézményeket sújtó diszkriminatív finanszírozásról?
– Csodálkozom a történteken. Nem tudom, hova tették az eszüket az oktatáspolitika irányítói? A helyükben én baráti jobbot nyújtottam volna az egyházi intézményeknek. Elég volt a belharcokból, az emberek megtévesztéséből. Gondolom, senki nem sírja vissza a kádári idők iskolapolitikáját. Az Európai Unióhoz való csatlakozás igen jó alkalom lett volna arra, hogy az iskoláztatásban elért értékes hagyományok és eredmények összeadásával is növeljük a nemzet erejét. Nem így történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.