Nem meglepő módon Amerikában él számszerűleg a legtöbb katolikus. A spanyol és portugál hódítás óta megtörhetetlen a katolikus egyház hegemóniája Közép- és Dél-Amerikában, s csak a protestáns északi területeken (az Egyesült Államokban és Kanadában) szorulnak kisebbségbe újhitű testvéreik mellett a Róma primátusát elfogadók. Ezért egyértelműen a hódítókkal együtt érkező misszionáriusok a felelősek, akik máig igen komolyan részt vesznek az ország életében, elsősorban a szociális területen végzett munkájukkal. Dél-Amerika legnépesebb és legnagyobb területű országában, Brazíliában a viszonylagosan gyors református előretörés ellenére továbbra is a katolikusok élnek a legtöbben, az ország népének 85 százaléka ehhez a felekezethez tartozik. Ez az arány jellemző egész Latin-Amerikára is, s talán ezért is számítanak sokan világszerte arra, hogy spanyol – vagy portugál – anyanyelvű bíboros veheti át II. János Pál örökségét. Főleg azért, mert az Ibériai-félsziget két államában is jóval 90 százalék felett van a katolikusok aránya.
Épp a kisebbik ibériai állam, Portugália érte el azt is, hogy Krisztus tanai eljutottak a világ keleti részére is. India ősi birodalmába már Jézus halála után nem sokkal érkeztek keresztények. Őket Portugália missziós papjai követték a XVI. században, akik Vasco da Gama felfedező nyomában érkeztek. Segítségükkel a katolikus egyház lett a hindu többségű félsziget legnagyobb keresztény felekezete, amely a nép 1,6 százalékát teszi ki. Igaz, ez 17,3 millió embert jelent.
A legdinamikusabban a vallás Afrikában terjed, ahol igazi vallásháború dúl. A missziók évszázadok óta jelen vannak a fekete kontinensen, elsősorban a Szaharától délre fekvő területeken élnek katolikusok.
Az észak felől érkező, arab származású mozlimok azonban hasonló missziós iskolákat és kórházakat építettek a fekete lakosság megsegítésére, mint a katolikusok, így sokszor több hívőt tud szerezni a fiatalosnak tartott iszlám, mint az elsősorban az idősek vallásának tartott katolicizmus.
Föld alatti mozgalom. Valódi sikert soha nem tudott elérni Kínában a katolikus egyház, ám így is tizenhárommillió ember követi Krisztus tanításait. A kommunista hatalomátvételkor körülbelül hárommillió katolikus élt Kínában, ám az egyházat az új vezetés szétverte, a papokat megölte vagy elűzte, s felbontotta a diplomáciai kapcsolatot a Szentszékkel. A „problémát” azonban kezelni akarta Peking, így létrehozta a „hazafias egyházat”, amely a kommunista elvek és a krisztusi tanítások ötvözete. Róma ezt a csoportot nem ismeri el, csak a földalatti mozgalomként működő valódi katolikus egyházat, amelynek nyolcmillió tagja van. (MTI)