Egymilliárdan gyászolnak

Világszerte mintegy 1,086 milliárd ember van katolikus vallásra keresztelve, amely így a föld legnagyobb vallási csoportja. Ez a szám a szakértők szerint egyre emelkedik, főként az afrikai és ázsiai hívők egyre gyarapodó száma miatt. Európa – ahol mind kevesebben járnak templomba – viszszafogja a gyarapodást, ám a legutóbbi népszámlálások alapján kiderült, még mindig túlnyomó többségben katolikus az öreg földrész is.

2005. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem meglepő módon Amerikában él számszerűleg a legtöbb katolikus. A spanyol és portugál hódítás óta megtörhetetlen a katolikus egyház hegemóniája Közép- és Dél-Amerikában, s csak a protestáns északi területeken (az Egyesült Államokban és Kanadában) szorulnak kisebbségbe újhitű testvéreik mellett a Róma primátusát elfogadók. Ezért egyértelműen a hódítókkal együtt érkező misszionáriusok a felelősek, akik máig igen komolyan részt vesznek az ország életében, elsősorban a szociális területen végzett munkájukkal. Dél-Amerika legnépesebb és legnagyobb területű országában, Brazíliában a viszonylagosan gyors református előretörés ellenére továbbra is a katolikusok élnek a legtöbben, az ország népének 85 százaléka ehhez a felekezethez tartozik. Ez az arány jellemző egész Latin-Amerikára is, s talán ezért is számítanak sokan világszerte arra, hogy spanyol – vagy portugál – anyanyelvű bíboros veheti át II. János Pál örökségét. Főleg azért, mert az Ibériai-félsziget két államában is jóval 90 százalék felett van a katolikusok aránya.
Épp a kisebbik ibériai állam, Portugália érte el azt is, hogy Krisztus tanai eljutottak a világ keleti részére is. India ősi birodalmába már Jézus halála után nem sokkal érkeztek keresztények. Őket Portugália missziós papjai követték a XVI. században, akik Vasco da Gama felfedező nyomában érkeztek. Segítségükkel a katolikus egyház lett a hindu többségű félsziget legnagyobb keresztény felekezete, amely a nép 1,6 százalékát teszi ki. Igaz, ez 17,3 millió embert jelent.
A legdinamikusabban a vallás Afrikában terjed, ahol igazi vallásháború dúl. A missziók évszázadok óta jelen vannak a fekete kontinensen, elsősorban a Szaharától délre fekvő területeken élnek katolikusok.
Az észak felől érkező, arab származású mozlimok azonban hasonló missziós iskolákat és kórházakat építettek a fekete lakosság megsegítésére, mint a katolikusok, így sokszor több hívőt tud szerezni a fiatalosnak tartott iszlám, mint az elsősorban az idősek vallásának tartott katolicizmus.



Föld alatti mozgalom. Valódi sikert soha nem tudott elérni Kínában a katolikus egyház, ám így is tizenhárommillió ember követi Krisztus tanításait. A kommunista hatalomátvételkor körülbelül hárommillió katolikus élt Kínában, ám az egyházat az új vezetés szétverte, a papokat megölte vagy elűzte, s felbontotta a diplomáciai kapcsolatot a Szentszékkel. A „problémát” azonban kezelni akarta Peking, így létrehozta a „hazafias egyházat”, amely a kommunista elvek és a krisztusi tanítások ötvözete. Róma ezt a csoportot nem ismeri el, csak a földalatti mozgalomként működő valódi katolikus egyházat, amelynek nyolcmillió tagja van. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.