Háromszáz különvonat, mentesítő repülőgépek, megszámlálhatatlan autóbusz és személygépkocsi indult útnak Rómába a pápa halálhírének hallatán. Az olasz fővárosba szombat éjszaka óta folyamatosan érkeznek az emberek, így a közlekedés gyakorlatilag megbénult.
Különösen igaz ez a Szent Péter tér környékére, amelyet teljesen körülvesz a több százezer emberből álló tömeg, ezért a rendőrség és a csendőrség különleges forgalmi rendet vezetett be. Elzárták a forgalom elől a térre vezető Conciliazione sugárutat és az oda vezető utcákat, s a zarándokok irányítására tegnap reggel kordonokat helyeztek el. A kanyargós folyosó a Tevere partjától egészen a bazilika kapujáig tart – ezt az utat kell végigjárnia annak, aki személyesen is el akar búcsúzni a lengyel pápától. A hívek már kora reggel nagy tömegben jelentek meg az „útvesztő” bejáratánál. S míg a pénteki és szombati virrasztáson szembetűnő volt a rengeteg fiatal jelenléte, a tegnapi eseményen már számos idős ember is megjelent. Sok mozgássérült is csatlakozott az emberfolyamhoz, ám velük sem kivételeznek, a sort nekik is végig kell várniuk.
Eközben Magyarországon gyászmisén emlékeztek a katolikus egyházfőre, ahol a közélet vezető személyiségei is megjelentek, emiatt a parlament is hamarabb fejezte be a munkáját. A közjogi méltóságok, politikusok sorra fejezték ki részvétüket az apostoli nunciatúrán. A magyar kormány pénteket, II. János Pál temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánította.
*
A bíborosok testülete tegnap délelőtt fél tízkor ült össze Rómában, hogy döntést hozzon a következő napok menetrendjéről. A tanácskozás után mindössze azt közölték, hogy a szombaton elhunyt szentatyát a vatikáni szabályzat szerint lehetséges leghosszabb idő, vagyis hat nap után helyezik örök nyugalomra. A hír hallatán folytatódott a találgatás, hogy Rómában vagy pedig – mint azt a szentatya állítólag életében meghagyta – szülőhazájában, Lengyelországban temetik-e majd el Karol Wojtylát. A bizonytalanságot a kora délutáni órákban Róma főpolgármestere törte meg, az Örök Várost nevezve meg a ceremónia helyszínéül. A püspökök és a vezető politikusok már vasárnap leróhatták kegyeletüket a szentatya ravatalánál, amelyről a vatikáni sajtó fotókat is közreadott. A pápa arcáról még most is hihetetlen béke és nyugalom árad. Igaz ez annak ellenére, hogy az egyházfőhöz közel álló Francesco Rutelli, Róma korábbi főpolgármestere szerint a pápa igen sokat s nagyon hosszan szenvedett.
Kiderült az is, hogy a szentatya halálos ágyánál Stanislav Dziwisz érsek, a pápa személyi tikára, Mieczyslaw Mokrzycki személyes tanácsadó, Marian Jaworsky bíboros, Stanislav Rylko érsek, Tadeusz Styczen tiszteletes, három lengyel apáca és Renato Buzzoletti, II. János Pál orvosa állhattak. Joaquín Navarro-Valls vatikáni szóvivő elmondta: a pápa életének utolsó órái a jelenlevők szüntelen fohászkodása közepette teltek el. Este nyolc órakor misét tartottak a szobájában, s újra feladták neki az utolsó kenetet.
A Rómában tegnap megjelent elemzések, beszámolók szinte kivétel nélkül megjegyezték, hogy személyiségjegyei alapján II. János Pál nehezen illeszthető a korábbi katolikus egyházfők sorába. „Nem tradicionális pápai alak” – fogalmazott az egyik lap, utalva arra, hogy Karol Wojtyla nem húzódott vissza a Vatikán falai mögé, szívesen konfrontálódott. Sokan tesznek említést a pápa „bölcsességéről”, a szentatyát akaratán kívül is gyakran összefüggésbe hozták politikai döntésekkel. Pedig „a pápa soha nem politizált, mindig is a hit s az emberi szeretet irányította döntéseit” – fogalmazott egy vatikáni pap.
A pápának ez a sajátságos személyisége meg is látszott az utcákon vonuló tömeg összetételén. Mint mindenhol, itt is a lengyelek és az olaszok voltak a legtöbben, még a ravatalhoz való vonulás közben is énekelve. Ismét felhangzott a napok óta énekelt „Giovanni Paolo” rigmus, többen pedig hazájukból származó dalokat énekeltek a szentatya emlékére. A helyszínen mindenki meg akarja mutatni, honnan érkezett, ezért az egy nemzethez tartozók saját zászlójuk köré csoportosulnak. Érkeztek Kolumbiából, Argentínából, Chiléből és Brazíliából, Kubából és Libanonból is. Rengeteg az amerikai, akik turistaként jöttek Rómába, ám itt maradtak, hogy elbúcsúzhassanak II. János Páltól. Óriási Fülöp-szigeteki csoport is énekelt a Szent Péter téren, amelynek Olaszország szinte az otthont jelenti: csaknem 56 ezer honfitársuk ugyanis itt él. Persze Európa is nagy számban képviselteti magát, osztrák, spanyol és máltai zászló rengeteg van (a számtalan lengyel mellett).
A médiát a szervezők a tegnapi napra egy helyre terelték – persze az Angyalvár tőszomszédságában felállított „sajtóváros” a legnagyobb médiavállalkozásokkal a helyén maradt. A bazilikával szemben felépítettek egy állványzatot, ahonnan a televíziós stábok felvehetik a tömeg mozgását. A rendőrség a tér körül kordonokat helyezett el, ahol csak az újságírókat engedik át.
Jellemző a készültségre, hogy az ötméterenként álló rendőrök még a vatikáni papokat és apácákat sem engedik a bazilika környékére, igaz, a püspökök és bíborosok kérésére megnyitják a kordont.
A várakozók iránti gesztusként este hat órakor a pápa holttestét kihozták a térre, és megmutatták a népnek, majd a Szent Péter-bazilikában ravatalozták fel.
Nemzeti gyász több országban. Többnapos gyászt rendeltek el a pápa halálának emlékére a világ egyes nemzeteinek vezetői, leginkább azokban az országokban, ahol római katolikus többségű a lakosság. Marek Belka lengyel miniszterelnök kijelentette, a pápa temetésének napjáig tartó, hatnapos gyásszal emlékeznek Karol Wojtylára. Az olasz kormány rendelete értelmében Itália vasárnaptól máig gyászolja II. János Pál pápát. A latin-amerikai térség számos országában, Brazíliában, Hondurasban, Chilében rendelték el a többnapos nemzeti gyászt. A kommunista vezetésű Kuba, amely II. János Pált barátjának nevezte, és érdemeit méltatta, hivatalosan háromnapos gyászt rendelt el. A Fülöp-szigeteken tegnap vette kezdetét a nemzeti gyász. (MN)