Zárt kapuk őrzik a Vatikán titkait

Sem kérdés, sem válasz. Itt senkitől sem fog információt kapni – közölte velünk a Vatikán kapujában egy civil ruhába öltözött fiatalember. Két társa a Michelangelo által tervezett ruhában teljesített szolgálatot a Svájci Gárda kaszárnyájának kapujában. Az újságírói kérdésekre az épp kimenőn levő gárdista ellentmondást nem tűrő hangon válaszol, amelyből mindenki számára kiderül, hogy ezek a kapuk bizony zárva maradnak.

2005. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs sajtótitkára a gárdának, közleményt nem adnak ki – szigorúan őrzik a világ legkisebb, egyben a napokban legtöbbször emlegetett államát. Talán még az évszázados falaknál is ridegebbek a svájci önkéntesek, akiktől nem sokban marad el az egyházi államot kiszolgáló apparátus többi tagja. A média híradásai ráadásul tovább erősítik ezt a képet az emberekben.
Ennek azonban ellentmond egy, a Vatikánban dolgozó pap véleménye. Szerinte ugyanis a világon mindenhol hasonló a beléptetés a hivatalos intézményekbe, s az egyházi állam épületeibe igenis be lehet jutni, talán csak a Vatikánt körülvevő misztikus légkör miatt érzi ridegnek az ember az intézkedéseket.
Az épp a „megüresedett szék” időszakába lépő egyház (a pápai interregnum hivatalos megnevezése) idején azonban többletterhek nehezednek a miniállamban működő óriási szervezet minden egyes tagjára. Zarándokok, turisták és újságírók akarják megtudni a pápa halálával kapcsolatos információkat, az utódlás eshetőségeit, ám az óriási embertömeget nem tudja, és valószínűleg nem is akarja kiszolgálni a Vatikán. A vatikáni bürokrácia működésére mi sem jellemzőbb, hogy a világ vezető hírügynökségei már négy éve akkreditálták magukat a pápa temetésére. Az események sodrában az előre elküldött fényképes formanyomtatványoknak sincs azonban túl nagy jelentősége, s ha a sajtóiroda alkalmazottainak a munkaideje lejár, attól kezdve mindegy, hogy a bejáratnál egy közösségi lap vagy akár a BBC munkatársai kopogtatnak, bebocsátást senki sem nyer. Az iroda bejáratánál álló tisztségviselő kizárólag olaszul beszél, s csak épp az utcán akkor elhaladó fiatalok segítségével értekezhetünk vele. A jelenlévő újságírók többségét azonban mégsem izgatják az ilyesfajta akadályok, hiszen a Szent Péter tér körüli utcákon végighaladva szinte minden méteren újabb és újabb érdekességgel, információval gazdagodhat bárki, s ez jelen esetben még a hivatalos közleményeknél is fontosabb. A falak ráadásul pillanatok alatt eltűntek ember és ember között, s bár a téren az elmúlt estéken rendre százezres tömeg gyűlt öszsze, mégis úgy tűnt, mintha egy nagy család várná együtt az újabb és újabb híreket. Ennek a családnak pedig egyértelműen része
a Vatikán közössége is. A pápa környezetében dolgozó, a világ minden tájáról származó papok ugyanolyan odaadással imádkoztak a szentatyáért, mint az utca népe. Az elkövetkezendő napok eseményei pedig a falakon belül élők számára ugyanúgy újdonságot jelentenek, mint a téren. Huszonhat évvel ezelőtt hívták össze utoljára a konklávét (igaz, akkor kétszer is két hónap alatt), így akinek a szervezéssel kapcsolatos tapasztalata van, az nagyon idős. A kiszivárgott hírek szerint az egyházi állam leginkább a bíborosok kreálásának szertartását veszi alapul a pápaválasztás lebonyolítására, ehhez le kell porolni a feljegyzéseket.



A Szentszék arcai

Eduardo Martinez Somalo. A spanyol bíboros az elmúlt napokban vált ismertté világszerte, amikor bejelentette a szentatya halálhírét. Az ultrakonzervatív nézeteket valló Somalo a Vatikán camerlengója, azaz nagykamarása. Azon három ember egyike, aki a pápa halála ellenére a pozíciójában marad. Szakértők szerint az egyértelmű, hogy ő nem lesz a pápa utódja. A pápa halálának napján töltötte be 78. életévét, ám a rengeteg munka miatt képtelen volt elbúcsúzni a szentatyától. A halálos ágyhoz helyettesét küldte el.

Camillo Ruini. A pápa vikáriusa, azaz helyettese a római püspökség élén, s e pozíciója megmarad a következő egyházfő alatt is. Hagyomány szerint a római vikárius jelenti be a pápa halálhírét, ám most ez nem így történt.

Angelo Sodano. Az olasz bíboros II. János Pál pápa államtitkára, így a Vatikán miniszterelnöke. Ő volt az egyházi állam politikai vezetője, akit a szentatya szemelt ki erre a célra. Bár ez irányú munkáját elveszítette, nagyon fontos szerepet tölt be a konklávé megszervezésében, így a következő pápa megválasztásában.

Joseph Ratzinger. A bíborosok testületének jól ismert német származású dékánját sokan a pápa lehetséges utódjának tartják. A múlt szombatig ő volt a hittani kongregáció feje, amely a hitélet irányításával foglalkozott az egyházon belül. A pápával szinte minden kérdésben egyetértő, nagyon határozott „páncélbíboros” megbízatása lejártával újabb fontos feladatot kapott: rangidősként ő küldte ki a meghívókat a 117 választó bíborosnak a konklávéra – már szombaton éjfélkor.

Stanislaw Dziwisz. A lengyel származású érsek személyes titkáraként segített a pápának intézni a napi teendőket. Az egyik legbefolyásosabb főpapként számon tartott Dziwisz szinte árnyékként követte a pápát Lengyelországtól egészen az utolsó percig. Az érsek adta át az aláírásra váró dokumentumokat, sőt, hálószobájuk is csak néhány méterre volt egymástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.