Isten hozott a nagytáborban!

Dél-Dunántúl egyik legháborítatlanabb természetvédelmi területén, a Somogyfajsz melletti Hét malom-völgyben vert tábort a hét végén a Magyar Cserkészszövetség 1. számú cserkészkerülete. A Somogy Természetvédelmi Egyesület védnöksége alatt álló területen e hét végéig ezerhatszáz budai és Pest megye nyugati részéből érkezett fiatal igyekszik elsajátítani a tábor- és a barátságépítés mikéntjét. Megtanulják, hogyan lehet nomád körülmények között közösségben élni és dolgozni. A hazai cserkészmozgalom újjászerveződése óta eltelt másfél évtized legnagyobb cserkésztáborába a múlt hét végén látogattunk el, hogy megtudjuk, miért jöttek szívesen a somogyi dzsemboriba a fiatalok, s hogy állnak-e már azok az altáborok, ahová majd a legifjabbakat, a hét elején érkező 5–10 éves cserkészeket várják.

2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyja a kocsiját a logisztikai bázis melletti parkolóban, mert azzal legfeljebb a pásztorpark fahídjáig jutna el. Rögvest végzek a ma esti beatmiséhez szükséges hangszerek meg a hangfalak bepakolásával, aztán indulhatunk a parancsnokságra – mondja Detrich Péter, a tábor egyik kisteherautójának sofőrje. Miközben ő gyakorlott mozdulatokkal gyömöszöli be az instrumentumokat az öreg járgányba, a nagytábor élelmiszerraktára előtt őrködő kék sapkás fiúkat kezdem faggatni.
– A mi feladatunk megakadályozni, hogy illetéktelenek lépjenek be az élelmiszerraktár területére. Huszonnégy órás őrszolgálatba vagyunk, és mialatt itt strázsálunk, fél szemmel a táborba vezető utat is kémleljük. Agócs Gergely vagyok, a krisztinavárosi Nagyboldogasszony cserkészcsapatból jöttem – válaszol kérdésemre a fiatal cserkész. Majd miután a civil foglalkozásáról érdeklődöm, elmondja: másoddiplomásként az ELTE jogi karán tanul, és már tíz éve, hogy nyaranként táborokba jár.
Őrtársa, Sönech Péter Piliscsabáról érkezett Somogyfajszra. Ő is egyetemista, ötödéves történész és negyedéves szociológia szakos hallgató Debrecenben.
– Indulhatunk – mondja Péter, a sofőr. A táborba vezető hepehupás földúton megtudom tőle, hogy végzettsége szerint villamosmérnök és rendszergazda, tíz éve pedig „táborokba járó cserkész”. – Van úgy, hogy egy nyáron három táborba is elmegyek. Itt most egy bérelt autóval szállítom az élelmiszert és a műszaki anyagokat. Majd amikor látja, hogy a féltengelyszaggató úton majd kiesik a kezemből a diktafon, mosolyogva megjegyzi: a cserkésztáborokhoz nem betonozott út vezet.
Nem telik el tíz perc, amikor a tábor első beléptetőhelyén korhű uniformisba bújt, páncélruhás, pajzsokkal, szablyákkal és kardokkal felszerelkezett vidám csapat tartóztat fel bennünket. – Habsburg Rudolf császár gonosz katonái sanyargatják a magyar népet, fizetetlen zsoldosok feldúlják falvainkat. Mi most Bocskai István zászlaja alatt indulunk a csatába! – kiabálja be a kocsi ablakán Bence Dávid, az egyik ifjú harcos. Mint később a tábori zsebkönyvből megtudom, a somogyfajszi nagytábor kötelező történelmi leckéje minden altáborlakó számára a Bocskai-szabadságharc. Amit egy magyar cserkésznek nemcsak a tankönyvekből illik tudni, hanem, ha úgy tetszik, el is lehet játszani.
– Szívesen fogadunk minden újságírót, de tudnod kell, nem csináltunk médiapropagandát a táborunknak. Mondd el, mire vagy kíváncsi. Gondolom, a parancsnokkal is szeretnél beszélgetni. Azután végigkísérlek az „építkezésen” – fogad a információs és a PR-sátor előtt Nagy Dénes sajtófőnök. – No nézd, épp ott jön a parancsnok.
Egy kisbaltával a kezében érkezik ifjabb Surján László nagytáborvezető, a Magyar Cserkészszövetség 1. számú cserkészkerületének elnöke. Ő is építkezett.
– Amikor elhatároztuk, hogy nagytábort csinálunk, egyik társunk alapos helykeresésbe fogott. Így akadtunk rá a somogyfajszi Hét malom-völgyre, melyet az itteniek – lévén, hogy a völgyben sok állat legelészik – pásztorparknak neveznek. Határozott szándékunk volt, hogy nem egy kiépített, hanem egy nomád táborhelyet keresünk. Erről a csapatok képviselőivel közösen döntöttünk. Amiként abban is, hogy csak kevés közös nagytábori rendezvényünk lesz. A programok legtöbbjéről a harminc itt lévő cserkészcsapat tíz altábora maga dönt. Közös volt a tábornyitó, és a táborzáró is közös lesz, rendezünk egy óriási számháborút, és gyarapítandó a tisztességes üzletemberi, vállalkozói ismereteket, ugyancsak közös lesz az úgynevezett kalmárjáték – avat be a tábor programjába a parancsnok.
– Eddig egyszer sem sikerült ezerhatszáz fiatalt egy táborba mozgósítani. Hogy mi lehet a fajszi tábor hozadéka? Az itt lévő harminc csapat között odahaza Budán és az agglomerációban több-kevesebb kapcsolat ugyan már volt, de meggyőződésem: az itt eltöltött 10-11 nap a közös munka, a közös altábori és nagytábori rendezvények tovább erősítik a kapcsolatokat. Ezt tekintettük mi a nagytáborszervezés legmarkánsabb céljának.
– Mibe kerül a fajszi dzsembori? Ki állja a költségeket?
– Ez egy szomorú történet. A tábor költségvetését húszmillió forintra terveztük, és azt reméltük, ehhez az állami büdzsé civil szervezetek támogatására fenntartott pályázati keretéből 4-5 millió forintot kapunk. Ehelyett egymillió forintról szóló válasz érkezett a pályázatunkra. Éppen ennyibe kerül a tábor részére vásárolt kenyér. Az a tapasztalatunk, hogy a Magyar Cserkészszövetség nem preferált civil szervezet. Így aztán a szülők fizették be a gyerekek után a 13 500 forintos táborozási díjat. Az egyébként ellenszolgáltatás nélkül dolgozó, a gyerekekért felelősséget érző felnőtt vezetők többsége is befizette a részvételi költséget.
– Mire tanít ez a tábor?
– Az életre. Arra, hogy miként kell közösségben élni, nomád körülmények között közösségben dolgozni, magunknak építeni lakhelyet, sátrat, tűzhelyet, őrsi körletet. Szerdára várjuk a fővédnökünket, Mádl Dalma asszonyt, és Kaposvárról Balás Béla megyés püspök úr is meglátogat bennünket. Ő azt kérte, hadd folytasson egy kiadós beszélgetést a tábor vezetőivel.
– Nem veszélytelen a somogyfajszi táborhely, mert a közvetlen közelében nagyvadakban gazdag erdők vannak, sok erre-felé a vadász, és könnyen eltévedhet egy-egy puskagolyó…
– A vagyon elleni bűncselekmények száma is magas – folytatja mondandómat Divéky Balázs, a tábori biztonsági szolgálat vezetője. Majd rögvest megnyugtat: már a tábornyitás előtt felvette a kapcsolatot az érintett vadásztársaságokkal és a rendőrséggel. A kék sapkások parancsnokától megtudtam: a biztonságiak négyfős vezetősége naponta 30 őrző-védő szolgálatost irányít, ezenkívül az altáboroknak is vannak őreik, így éjszakánként 100-150 posztos és járőr, illetve tűzvédelmi őr vigyázza a tábort. Arra kérdésre, hogy mi adja a cserkésztáborokban a legtöbb munkát a biztonságiaknak, Balázs azt válaszolta: az eltűnt gyerekek keresése. – Időnként ugyanis a kiscserkészek is el-elkóborolnak. Már itt, a pásztorparkban is el kellett rendelni egy keresőakciót, ami szerencsére sikerrel végződött.
Élet- és vagyonvédelmi jó tanácsokat is olvashatunk a Nagytábori Hírmondóban, amely nem hagyományos újságként szolgálja a tájékoztatást, hanem altáborhelyenként egy-egy táblára kiragasztva. – Mi itt egy környezetvédelmi szempontból fokozottan védett területen vendégeskedünk. Nem szeretnénk, ha az újságunk lapjait még a jövő nyáron is szanaszét fújná a szél – érvel a lapkiadás elmaradása mellett Nagy Dénes, majd a tábor szerkesztőségi sátrába invitál, ahol bemutatja a Hírmondó főszerkesztőjét, Vidovszky Mártont és a tábori fotós Havasi Mátét. – Tízfős PR-csoport dolgozik a hatékony, a hiteles és a jókedvet serkentő tájékoztatásért – mondja a főszerkesztő, aki egyébként rajparancsnok, és már tizennégy éve, hogy a 66. számú Szenczi Molnár Albert cserkészcsapatban tevékenykedik.
Miközben beszélgetünk, gyakran megszólal a tábor legfontosabb kommunikációs eszköze, a 101-es URH-csatornás távbeszélő. – Ezzel tartják a kapcsolatot az egymástól 5-600 métere lévő altáborok a táborközponttal. No meg a két terepkerékpáros futárral – mutat a központi sátor előtt éppen pihenő, két mosolygós cserkészlányra Nagy Dénes.
– Ezt valóban kár lett volna kihagynom – mondom Dénesnek kifelé autózva a Hét malom-völgyből. Végezetül arra kérem, hadd pillantsak be a somogyi természetvédők öreg kastélyában kialakított nagytábori élelmiszerraktárba.
– Kenyérből, vajból és hagymából fogy a legtöbb – mutat a Dexion-Salgó elemekből épített polcokon sorakozó élelmiszerekre a tábor főlogisztikusa, Virág Zsolt, aki nyaranként tábori „hadtápfőnökként” hasznosítja a műszaki menedzseri végzettségét. – Változatos étrendre törekszünk, de tudni kell, ez itt egy nomád tábor. Meleg étel naponta egyszer van, délben vagy este, de a reggelik mindig kiadósak. Hogy nehéz-e az árubeszerzés? A nagy élelmiszerboltok az árakat illetően kevésbé barátságosak velünk szemben, a kisebb boltok viszont hálásak a forgalomért, és adnak némi kedvezményt. Nem tudják, mert elvből nem mondjuk, hogy cserkésztábornak vásárolunk, csupán annyit közlünk: gyerekeket étkeztetünk. A hivatalosan logisztikai részlegnek nevezett nagyraktárban tizenöt fiú és lány dolgozik, táboronként pedig 10-10 fő gondoskodik az étkeztetésről. Állítom: aki itt logisztikusként, beszerzőként, raktárosként és élelmiszer-elosztóként végigcsinál egy tábort, az annyi hasznos ismeretre tesz szert, amennyi egy egész életre elegendő – folytatja Zsolt.
Mielőtt elköszönnék, azt kérdezem tőle: kapnak-e időnként friss gyümölcsöt, cseresznyét, meggyet vagy barackot a gyerekek? – Arra még várniuk kell. Hogy jut-e a költségvetésből, az csak a tábor utolsó napjaiban derül ki. Hallotta, mit mondott a nagytábor parancsnoka: a pályázatunkon elnyert egymillió forint állami támogatás épphogy a mindennapi kenyerünkre elég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.