Kaposvárott tanulnak, az Adrián vizsgáznak

Tizenéves szakácsok, cukrászok, felszolgálók szorgoskodnak a somogyi megyeszékhely közelmúltban átadott, impozáns vendéglátóegységében, a Széchenyi István Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Szakképző Iskola gyakorlóhelyén. A kaposvári városháza szomszédságában emelt, háromszintes tankonyha és tanszálló homlokzatán a Fogadó a Bárányhoz felirat olvasható, odabenn mértéktartó eleganciával kialakított látványkonyha, étterem, drinkbár és hét szoba várja a vendégeket. Itt készülnek hivatásukra a széchenyisek, a jövő szakácsai, cukrászai, felszolgálói és szállodásai, akik nyaranként már nemcsak a megyeszékhelyen és a Balatonnál, hanem az Adria egyik legnépszerűbb üdülőhelyén, Lanternán is vizsgáznak vendéglátásból.

2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húszfős állandó személyzet és heti váltással negyven-negyven diák dolgozik a fogadóban. Az Orbán-kormány idején elnyert, több mint egymilliárd forint céltámogatásból kialakított tanintézmény egyik részlegében zárt rendszerű gyakorlati képzés folyik, a fogadó másik részében élesben, a nyilvánosság előtt méretnek meg a szakács-, cukrász- és felszolgálótanulók, illetve a szállóvendégeket kiszolgáló fiatalok.
– Többségük vendéglátó-technikusnak készül, ők elsősorban éttermi, szállodai középvezetők, divatos kifejezéssel menedzserek lesznek – kezdi a sokfunkciós komplexumban foglalatoskodó fiatalok bemutatását Bordás Tibor, a tanszálló és tanétterem vezetője. – Azt mondják a szakemberek, nincs még egy olyan korszerű gyakorlóhely az országban, mint ez, a szeptemberben átadott kaposvári. Minden luxusnak nevezhető étkezési igényt ki tudunk elégíteni – folytatja a szállodavezető, majd rámutat a 24 nemzeti asztali zászlóból álló sorozatra.
– Naponta több tucat köztisztviselő ebédel itt, a fogadó megnyitása óta sokan átpártoltak más kaposvári éttermekből is. De mi van akkor, ha például egy jeles hazai közéleti személyiség, egy multimilliomos, például egy kuvaiti olajsejk toppan be a fogadóba, és lukulluszi lakomára vágyik?
– Nem érne bennünket meglepetés, feltéve, hogy ötven főnél nem nagyobb a magas rangú vendég kísérete. Tanulóink jól ismerik a külföldiek étkezési szokásait is, tudják, mit ajánlhatnak nekik és mit nem, s mert jól beszélik a vendéglátós angolt, hazai specialitásokat is felsorolnának az éppen most készülő, 120-130 komplett ételsort tartalmazó étrendkönyvünkből.
– A tanétterem raktára több mint kétszázmillió forint értékű étkészletet rejt. Herendiből, Zsolnayból vagy hollóháziból, azaz világmárkás hazai étkészletből együttesen nyolcvanmillió forintos készletük van, a raktárban ezenkívül százhúszmillió forintnyi egyéb vendéglátós kellék sorakozik. Érdekességként jegyzem meg, hogy a hatvanszemélyes, harmincmillió forintot érő, Apponyi-mintás herendi készletet Kaposvárra szállító gépjármű vezetőjének Budapesten különbiztosítást kellett kötnie. Mint több évtizedes múltú vendéglátós, azt tartom: tányért törni csak az tud, aki dolgozik. A töréskár benne van a szakmában. Természetesen nem dicsérjük meg a diákot, ha kiesik a kezéből egy Zsolnay tányér vagy egy hollóházi, aranymintás pecsenyéstál. De arra is ügyelünk, hogy a felelősségre vonással ne vegyük el a kedvét a tanulástól, a szakmától – jelenti ki Bordás Pál. Mutat olyan fényképfelvételeket, amelyek egy minapi terítésbemutatón készültek tanítványainak munkáiról.
– A diszkréten zöld, növénymintás, aranyozott szélű herendihez nem illik az ugyancsak aranyozott evőkanál, kés és villa – mutat büszkén az egyik terítésfotóra a végzős felszolgáló, Nagy Ildikó. Majd kezembe adja azt az alkalmi menükártyát, amelyen példaként egy ünnepi ebédajánlat olvasható. Az előétel balatoni süllő, lazac- és pisztrángrandevú, a főétel levese gyöngytyúkesszencia, majd jön a libamájfelfújt sült almával, tejszínes sajtmártással, brokkolival töltött pulykamellfilé hálóban sütve, zöldség royallal, burgonyaropogóssal. A zárófogás eperrel töltött körte karamellel és gyümölcspunccsal. Az ifjú hölgy aperitifként szederpálinkával kínálná a vendéget, az ebéd végén pedig könynyű balatoni borokkal meg tokaji aszúval csillapíttatná a szomját.
Ildikó lelkesen mesél a háromhetes adriai nyári gyakorlatról, ahol egy elegáns panzió svédasztalai adtak munkát a széchenyiseknek. Mint elmondta, a budapesti Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Főiskolán vagy a Keszthelyi Egyetem vendéglátó-szálloda szakán folytatná a tanulmányait.
– Több mint tíz éve, hogy felfigyeltek tanítványainkra az Isztrián. Nyaranként száz-százhúsz diákunk vizsgázik ott vendéglátásból. No nem az első vonalban dolgoznak és méretnek meg, ám miután jól beszélik az angolt, és többen már a horvát nyelvet is, a tengerparti panziók rendkívül igényes tulajdonosai gyakran a vendégek közé engedik őket. Tehát azt mondhatjuk: Kaposvárott tanulnak, és az Adrián vizsgáznak a diákjaink. Egyébként csaknem minden technikusképzésben részt vevő tanulónk kijut az Adriára, az utóbbi években pedig már nemcsak nyáron, hanem az év végi ünnepnapok környékén is igénylik őket a balatoni éttermek, szállodák – mondja Tóth Imre, a Széchenyi István Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Szakképző Iskola igazgatója. Hozzáfűzi: – Mi nem a somogyi kocsmákba képezünk szakácsokat, pincéreket, ezért is örültünk az országban mind ez ideig egyedülálló tanszálló és tanétterem, a Fogadó a Bárányhoz megépítésének. A névadóról tudni kell: Bárány úr egy népszerű helyi vendéglős volt, ezért javasolta a Kaposvári Polgári Kaszinó elnöke, Szép Tamás ügyvéd, hogy róla nevezzük el az iskola tanintézményét.
Nemrég ünnepelték a mai és a régi széchenyisek az iskola ötvenedik évfordulóját. Ez alkalommal is elhangzott, hogy habár nem a legjobb tanulók kerülnek hozzájuk az általános iskolákból, a legkevésbé tehetségesekből is jó vendéglátóst faragnak. És persze vannak, akik már szép karriert futottak be.
– Azokra az egykori tanítványainkra vagyunk a legbüszkébben, akik ma Budapesten a Gellértben, a Royalban vagy a Margitszigeti Nagyszállóban dolgoznak, nem kevésbé azokra, akikkel az egyszerűbb somogyi vagy a dél-dunántúli vendéglátósok elégedettek. Nem minden diákunkból lesz kiváló szakács, cukrász, pincér vagy szállodás, ugyanakkor azt tartjuk: nem szabad, hogy elkallódjék a tehetség. Miután az utóbbi években a horvát tengerparton jól vizsgáztak a tanulóink, olaszországi üdülőhelyek is jelentkeztek: szívesen fogadnák nyári gyakorlatra a diákjainkat. Kell-e ennél nagyobb elismerés egy vidéki szakképző iskolának?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.