Vízválasztó az idei nyár?

Az égiek megoldották a csaknem fél évtizedig szomjazó Balaton gondját: a csapadékban gazdag téli és tavaszi hónapok következtében a tó vízállása ideális lett. S mint a vízminőségről szóló július eleji tisztiorvosi jelentésekből kitűnik, a balatoni strandok túlnyomó hányada jó eséllyel pályázhat a legtisztább fürdőhelyeket megillető kék hullám zászlóra. Mindezek ellenére az idegenforgalomból élők jó része úgy látja: folytatódik a balatoni turizmus mélyrepülése. A tópart több tízezer kisvállalkozója, szobakiadója, vendéglőse, büfése, strandi szolgáltatója nem hisz a vendégforgalom emelkedésről szóló statisztikákban és az optimista előrejelzésekben. Eközben a tó körül sokmilliárdos turisztikai beruházást ígér több külföldi befektető. Az idei nyár állítólag vízválasztó lesz. Eldől, hogy a Balatont vagy az Adriát választják a nyaralók.

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várat magára a turistaroham idén is, nem állnak hosszú sorok a strandi meg a hajóállomási pénztárak előtt, a korábbi években megszokottnál jóval kevesebben korzóznak esténként a legnagyobb üdülőhelyek sétálóutcáin, és minden eddiginél több az unatkozó éttermi alkalmazott. A vízibicikli-kölcsönzőket sem nagyon zavarják a gyerekes családok, a bérelhető szörfök iránt sem nagy a kereslet, és az összkomfortos vitorláskikötőkből is ritkábban úsznak ki az árbocosok.
– Nincs még csúcsszezon, lehet, hogy idén se lesz, habár a keletnémet tartományokból még megjöhetnek a Balaton-párti vendégek. Azokban ugyanis csak július közepén kezdődik a vakáció – mondja egy ismerősöm. Majd arra biztat, nézzem csak végig a tó déli parti településeit, hogy meggyőződjek: az önkormányzatok mindent megtettek a kulturált vendégvárásért. – Tiszták, virágosak az üdülőhelyek, a parkolásért egyedül Siófokon kell fizetni, a legtöbb helyen 300-400 forintért, a fővárosi fürdőjegyárak egyharmadáért egész nap strandolhat. És mégis kevés a vendég. Akik meg itt vannak, azok a szeszélyes időjárásra panaszkodnak. Június közepe óta nincs olyan hét, hogy két-három zivatar meg ne zavarná a fürdőzést.
– Öt éve még hosszú sorban várakoztak itt, két éve már négy részre vágva kérték a tejfölös, sajtos lángost, idén pedig már az egyadagos sült krumplin is hárman-négyen osztoznak a németek. Állítom, a magyaroknak jobban megy. Ők a hétvégeken nem sajnálják a jól megpakolt tejfölös, sajtos lángosért a 300 forintot, a pohár sörért vagy az üdítőért a 160-at – mondja a lellei strand egyik büfése. – Nem a Balaton drága, az emberek pénze kevés. Már csak a legkitartóbbak nyitják ki másfél-két hónapra a büféjüket.
– Az évek óta hanyatló idegenforgalom legnagyobb kárvallottjai a privát szállásadók – állítja a somogyi utazási irodák egyesületének vezetője. A siófoki Csehlán Sándor szerint csak az számíthat szobát igénylő vendégre, aki nívós körülményeket biztosít. – Az ötvenes-hatvanas évek lakberendezési ízlését tükröző nyaralóházak ma senkinek sem kellenek. De mert évek óta vendéghiány sújtja a nyaraló- vagy szobakiadókat, nincs miből megújítani a bútorzatot. Sokan már régen levették a „Zimmer Frei”-táblát a házuk kerítéséről. Akik pedig nem, azok mélyen áron alul kínálják a nyári lakot.
Persze a legújabb és legmodernebb, tóra néző apartmanokra sincs még nagy kereslet. Az egyik üdülőhely közvetlen Balaton parti körzetében 500 négyzetméteren belül csaknem 90 korszerű kis lakást kínálnak szálláshelyül. Az árak helyenként a múlt évit sem érik el. Napi tíz-tizenkétezer forintért már minden igényt kielégítő apartmant kapunk, de hat-nyolcezerért már egy kétszobás, négyágyas, összkomfortos nyaralóházba is beköltözhetünk.
Siófok korábban nagy forgalmú szállodasorán még nem teltek meg a parkolók, a Kálmán Imre sétány bazársorán viszont már nincs üres placc. Itt „kilóra árulják” a napszemüveget, a 900 forintos műanyag női táskát, a feliratos baseballsapkát és a sportcipőt. Vevő nemigen akad a virító mintával hívogató, 900 forintos egynyári strandtörölközőre sem, a kétezerötszázra tartott akciós bikinire és a négyezerért elvihető műanyag géppisztolyra. Akárcsak a különleges vágó-, szúróeszközökre, a szarvasagancs nyelű késekre, az igazihoz nagyon hasonló kardokra vagy a csontszáraz pirospaprika-füzérekre. Akárcsak Fűzfőn a főutca egyik boltja elé kirakott, több mint száz, különböző méretű és ábrázatú kerti törpére.
A buliturizmus egyik fő helyszínén, Siófok nagy strandja előtt idén is az 590 forintos gyros a sláger, az italospultnál pedig egyebek mellett 850 forintos „orgazmus- koktélt” ajánlanak a késő éjszakai vendégnek. Az üdülőövezet zöldségboltjainál kiváltképpen mellbevágóak az árak: húsz deka szőlőért 400, egy kiló narancsért 330, a sárgabarack kilójáért 830, a nektarinért pedig 570 forintot kérnek. A „kézműves olasz fagylalt” gombóconként 120 forint, de 100 forintnál olcsóbbat másutt sem mérnek.
– Nehogy megírja ezeket az árakat – figyelmeztet az egyik kisebb üdülőhely büfése. Majd kifejti, hogy amíg Siófokon 400 forintért mérnek ki tíz deka hekket, Bogláron vagy Fonyódon ugyanennyit 250-ért kap. És a sör is jóval olcsóbb a kisebb helyeken, mint a gazdag nyaralók vagy a kitömött pénztárcával érkező német, holland ifjak kedvenc üdülőhelyén, Siófokon.
A siófoki hajóállomáson várakozó taxistól megtudom: üdülési szezonban csaknem száz személyfuvarozó kisiparos keres szerencsét Siófokon. – Kevés a vendég, forgalom csak késő este van, amikor a tópart legnagyobb diszkójába tartók szállnak be a kocsiba, négyen összesen kétezerért.
Siófok egyik legrégibb belvárosi vendéglőjében, a Dánielben délelőtt tízkor két asztalnál reggeliznek. – Idén is kevés a vendég, ezért tavaly óta már csak két-két és fél hónapig tartunk nyitva – kezdi a beszélgetést a tulajdonos. – A Siófokhoz sok szállal kötődő Feleki Kamill színművész őseinek hagyományát folytatom e kerthelyiséges vendéglőben. Ők presszót és tejivót üzemeltettek itt a múlt század elején, nálam reggeltől éjfélig minden meleg étel kapható. Valamikor neves emberek is, Papp Laci és barátai is a vendégeim voltak, és a korábbi vendéglőmben felállított szorítóban rendezték meg éveken át az országos kadét ökölvívó-bajnokságokat – meséli a vendéglős. Majd szomorúan megjegyzi: néhány éve még gyakran megfordultak nála a középosztálybeli siófokiak meg az itt nyaraló fővárosiak, ám most úgy látja, az utóbbi években ők is elszegényedtek.
Három gyermekével utazik a Földvárról Tihanyba tartó hajón egy, a tanév végén elbocsátott tanárnő, aki nem titkolja: egy-egy napos balatoni kirándulásnál nem futja többre idén sem a családi költségvetésből. – Ma már a gyerekek táboroztatása is megfizethetetlen. Nem véletlen, hogy a Balaton legnagyobb gyerektáborában, a fonyódligetiben még bőven van üres hely. A horvát tengerpartot csak a tévéből ismerik a gyerekeim. Nem hiszem, hogy eljutnak majd oda. Ami pedig a Balaton fejlesztési terveit illeti, remélem, nem gondolja, hogy a magunkfajtának épülnek a luxusszállók meg a a wellnesshotelek. Azokat is kívülről látjuk majd, és a képernyőt bámulva tudjuk meg, miként nyaralnak a gazdagok.
– Balaton vagy az Adria? – kérdezem egy fiatal, gyermektelen házaspártól. – Idén a horvát tengerparton próbálkozunk, mert úgy hírlik, az sem drágább, mint a Balaton – mondja a fiatalasszony. – De a sör ott sem olcsóbb, és gondolj az üzemanyagra, a borsos sztrádadíjakra, a gépkocsi esetleges meghibásodására és az előre nem látható kiadásokra – veti közbe a férje. Majd miután elárulják, hogy elsősorban azért mennek az Adriára, mert tenger mellett még nem vakációztak, azzal köszönnek el, hogy bármilyen is lesz az adriai nyaralásuk, számukra a Balaton marad a Riviéra.
Tucatnyi állami, önkormányzati és civil turisztikai szervezet igyekszik felvázolni a Balaton jövőjét, melyek jórészt csak abban értenek egyet, hogy másként kell gondolkodni az üdülőkörzet holnapjáról és holnaputánjáról, mint eddig. Vita folyik arról is, hogy a négycsillagos luxusszállók számát kell-e gyarapítani, vagy az olcsó szálláshelyeket, jelesül a kempingeket kellene összkomfortosabbá tenni.
A Balaton Fejlesztési Tanács munkaszervezetének társadalomtudományi kutatócsoportja a közelmúltban egy kérdőívet juttatott el a Balatonnál élő, illetve a tóhoz kötődő 4800 közéleti személyiséghez, politikushoz, tudóshoz, művészhez, és azt igyekszik megtudakolni, milyen kapcsolat fűzi őket a tóhoz, és hogy az üdülőrégió jövője érdekében miként foghatnának össze azok, akik a nyarat a Balatonnál töltik. A kérdőíves balatoni elitkutatást több civil szervezet is támogatja. Azt ígérték, megszólítják mindazokat, akik szívesen segítenék eloszlatni a felhőket a napfényipar fölül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.