Csaknem kétszerese a budapestinek a balatoni vízdíj

Már a vízcsapért is fizetni kell a Balatonnál és a Velencei-tónál a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Rt. új elszámolási rendszere alapján – dohognak a két nagy üdülőkörzet lakói. Akik érvekkel alátámasztott magyarázatot várnak arra, hogy a DRV Rt. szolgáltatási területén miként emelkedhetett 1988 óta a köbméterenkénti 3 forint 60 fillérről 325 forintra az ivóvíz, miért számláznak köbméterenként 289 forintot csatornahasználatért, valamint miért kell új költségként a vízközműrendszer fenntartásáért havi 172 forint rendelkezési díjat fizetni.

2005. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros lakói 364, a kaposváriak 239, a Balatonnál élők havi 614 forintot fizetnek köbméterenként víz- és csatornadíjként, a kéttényezős díjrendszer (alapdíj plusz a havonkénti tényleges fogyasztás) bevezetése pedig havonta plusz 172 forint költséget ró a balatoniakra. Utóbbiak – az üdülőrégió 142 településének lakói – azt követően kapták fel a fejüket, hogy a környezetvédelmi és vízügyi tárca vezetőjének a múlt év végén hozott rendelete után csak az év közepén láttak napvilágot az új fogyasztói tarifák.
A tóparti lakosok elismerik ugyan, hogy a kéttényezős vízdíj bevezetéséről szóló rendelet nemcsak a siófoki székhelyű dunántúli céget, hanem a további négy állami tulajdonú regionális vízművet is érinti, és csaknem egymillió vízfogyasztót bosszant a rendelkezésre állási költségről szóló döntés, ugyanakkor nem értik, miért ilyen égbe szökően magas a balatoni vízdíjtarifa.
A Balatoni Fürdőegyesületek Szövetsége szerint a kéttényezős vízdíj megkülönbözteti a fogyasztókat, és többletbevételhez juttatja a szolgáltatót. Katus Lajos, a szövetség alelnöke a minap felháborodottan kifogásolta, hogy a DRV Rt. – megszegve korábbi ígéretét – visszamenőlegesen 14 forinttal emelte a köbméterenkénti vízdíjat, és emellett évi hatezer forint alapdíjat fizettet a fogyasztókkal. Katus Lajos szerint felháborító, hogy az évi 50 köbméter vizet fogyasztók – ebbe a körbe tartoznak a balatoni és a velencei-tavi üdülőtulajdonosok – idén már 30 ezer helyett 37 ezer forintot fizetnek, ami 21 százalékos növekedést mutat. A balatoni fürdőegyesület legutóbbi közgyűlése úgy döntött, hogy ha a víz- és csatornadíj mérséklése ügyében nem jutnak egyezségre a DRV Rt. vezetőivel, akkor a szövetség az Alkotmánybírósághoz fordul.
Füred polgármestere, Bóka István, a tóparti önkormányzatokat összefogó Balatoni Szövetség elnöke lapunknak azt mondta: a települések a kéttényezős díjrendszer bevezetésével ugyan egyetértettek, de a vízfogyasztási tarifák megállapításával nem.
Dónucz László, a Dunántúli Regionális Vízmű Rt. PR-vezetője lapunk megkeresésére elmondta: mivel az ivóvízellátással és a szennyvízelvezetéssel olyan szolgáltatást kap a fogyasztó, amely az év bármely napján bármikor igénybe vehető, a tényleges fogyasztás köbméterenkénti díja mellett indokolt a rendelkezésre állási alapdíj havonkénti megfizetése. – A többi közszolgáltatóhoz hasonlóan – függetlenül attól, hogy a fogyasztó folyamatosan vagy csak időszakosan veszi igénybe a szolgáltatást – a vízműnek az állandó és az idényfogyasztókra azonos módon kell kiróni a közműrendszer-fenntartási, hibaelhárítási és vízminőség-ellenőrzési költségeit.
Ami pedig a fővárosinál jóval magasabb fogyasztási tarifákat illeti, a DRV Rt. azzal érvel, hogy a Balatonnál az országos átlagnál jóval korszerűbb víztisztítási technológiát alkalmaznak, továbbá – miközben az egész évben történő igénybevétel miatt országos szinten 70 százalékos a vízközművek kihasználtsága – a balatoni csúcsidényre méretezett üzemeltetési rendszer kihasználtsága csak 40 százalékos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.