Mivel 95 százalékban magyar termékeket forgalmazunk, nem lehet más érdekünk, mint ami a hazai termelők érdeke is – reagált érdeklődésünkre Bors Kinga, az Auchan Magyarország Kft. kontrollingigazgatója az áruházláncot ért vádakra. A társaság árazási gyakorlata ellen két helyszínen is tüntettek tegnap a tejtermelők, mondván, a tejet önköltségi ár alatt vásárolják fel tőlük. Bors Kinga viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az áruház felvásárlókon keresztül szerzi be a tejet, így nem biztos, hogy a termelők jó helyen demonstráltak. A társaság vezetői mindazonáltal tárgyalást javasoltak az ügy megoldása érdekében, ajánlatukra azonban nem érkezett válasz.
Istvánfalvi Miklós termelő, a Tej Terméktanács elnöke úgy látja, megengedhetetlen veszteséget okoz számukra az alacsony ár. Ezen helyzet megváltoztatásán túl szeretnék elérni azt is, hogy jól megkülönböztethető legyen a tejből és a más anyagok felhasználásával készült áru. Ha törekvéseik nem vezetnek gyors sikerre, akár országos akcióra is készek.
A görögdinnye-termesztők is kikeltek az áruházláncok ellen. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács azt kifogásolja, hogy az Auchan és a Tesco akciósan, beszerzési ár alatt adja a görögdinnyét. Bors Kinga elmondta, nem értik a kifogásokat, hiszen a gyümölcsöt közvetlenül a termelőktől, hónapok óta megkötött szerződések alapján veszik át, előre rögzített áron. Így nyilatkozott a Tesco szóvivője is.
Kiszolgáltatottak a gazdák. Jut elegendő raktárhely az intervenciós gabonának – közölte tegnap kaposvári sajtótájékoztatóján Pásztohy András. Az agrártárca államtitkára szerint augusztusban már egymillió tonnával bővül a gabonaraktár-kapacitás, s folyamatban van hatvan, egyenként 15 ezer tonnás tároló építése is.
A magyar étkezési búza jó része Portugáliába és Spanyolországba kerül, s mert az Európai Unióban 28 millió tonnás hiány van kukoricából, lesz piaca ötszázezer tonna magyar tengerinek is.
A gabonahelyzet ismertetésén túl Pásztohy András közölte azt is, jó esély van arra, hogy Brüsszel engedélyt ad ötszázezer hektoliter magyar bor krízislepárlására.
A gazdák nem osztják az agrárkormányzat optimizmusát – reagált Pásztohy András szavaira Font Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője. Szerinte az országban sok helyen komoly beraktározási gondokkal küszködnek a termelők, akik amúgy is kiszolgáltatottak a raktártulajdonosoknak. – Tehát az előjelek és az eddigi tapasztalatok szerint a gazdák az idén is csak kényszeráron tudnak túladni a gabonán – hívta fel a figyelmet a helyzet súlyosságára a képviselő, aki szerint az unió országaiba irányuló intervenciós kiszállítások kapcsán is csupán a magyar agrárdiplomácia csúfos kudarcáról beszélhetünk. – Néhány százezer tonna gabonát szállíthatunk Spanyolországba és Portugáliába, további egy-kétszázezerre „keretmegállapodás” köttetett, miközben a felhalmozódott intervenciós készlet négymillió tonna – mondta a politikus.
Nincs pénz ültetvénypótlásra. Néhány éve még 670 szőlősgazdát tartott számon a hegybíró Balatonlellén, mára már csak 550-en foglalkoznak borászkodással. Több száz hektárnyi szőlőt „vett el” Lellétől az M7-es dél-balatoni szakasza, s még ennél is több az öreg ültetvény – amelyek pótlására nincs pénzük a kistermelőknek. Csordultig vannak óborral a dél-balatoni pincék, s emellett az is aggasztja a szőlősgazdákat, hogy a feldolgozók az idén is jóval áron alul vennék át a szőlőt.