Százötvenmillió forintos keretösszeget különít el a kormány a Belügyminisztérium forrásaiból, amelyet az önkormányzatok a vízelvezető rendszerek tisztítására, közhasznú munkák finanszírozására használhatnak fel – jelentette be tegnap Batiz András kormányszóvivő. Az ezer lakosnál kisebb települések a saját forrás hatvan százalékát, az ennél nagyobbak a saját forrás felét igényelhetik a keretből – közölte az MTI. Ezenkívül az önkormányzatok egymilliárd forint értékben pályázhatnak közhasznú munkások foglalkoztatására is.
Hét utca száznyolcvan háza és középülete, a cseri és a donneri városrész több száz lakója szenvedte, illetve szenvedi meg a vasárnap éjszakai és a hétfő délutáni felhőszakadás következményeit – hangzott el tegnap Kaposvárott Lamperth Mónika sajtótájékoztatóján. A belügyminiszter – miután a városházán meghallgatta Szita Károly polgármester beszámolóját – a Kapos folyónál Gombos Andrástól, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkárától kért szakmai helyzetjelentést.
Az államtitkár elmondta: a súlyos helyzetet az idézte elő, hogy a másodpercenként 30 köbméter vízzel terhelhető Kaposnak a városra zúdult eső következtében 48 köbméternyit kellett volna befogadnia. De nemcsak Kaposvárnál, hanem a folyó alsó torkolatánál is 400 centiméteres rekordmagassággal tetőzött a Kapos – fűzte hozzá Gombos András.
A vízügyi tárca műszaki szakértőket küldött a térségbe, és egy másodpercenként háromszáz liter víz átemelésére alkalmas szivattyúval sietett az éjjel-nappal dolgozó, kétszáz tagú somogyi katasztrófaelhárító-csapat segítségére – közölte az államtitkár.
Lamperth Mónika bejelentette: enyhítendő a bajba jutott lakók kárát, a Belügyminisztérium tízmillió forint gyorssegélyt utal át Kaposvárnak, a megrongálódott önkormányzati épületek helyreállítását pedig a tárca vis maior keretéből fedezik. Lapunk kérdésére a politikus határozottan cáfolta, hogy elfogyott volna az említett keret.
Több településen megteltek az árkok, a tegnapi, újabb felhőszakadás miatt, a tűzoltók homokzsákkal és a víz szivattyúzásával védik a lakóházakat – mondta tegnap Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az MTI-nek. A Csongrád megyei Deszken és Tápén a víz körülbelül ötven lakóházat veszélyeztet. Hasonló a helyzet a Pest megyei Érden és Vác térségében is. A magas víz miatt járhatatlanná vált több út a főváros X. kerületében.
Csaknem hétszázszor riasztották a tűzoltókat az elmúlt két napon, a heves esőzések miatt főleg szivattyúzniuk kellett – tudtuk meg Dobson Tibor szóvivőtől. A legveszélyeztetettebb térségek továbbra is a dunántúli megyék, közelebbről Veszprém, Zala és Somogy. Kitelepítésre sehol sem volt szükség az említett régiókban.
A megáradt Rába folyó és a Vörös patak összefolyt vize tegnap több tucat házat fenyegetett a Vas megyei Csákánydoroszlón – nyilatkozta lapunknak Horváth István, a település polgármestere. A védekezésben kétszázan vettek részt, homokzsákokkal igyekeztek útját állni az árnak. Néhány lakóépületbe beszivárgott a víz, innen kihordták a bútorokat. Az embereknek nem kellett kiköltözniük otthonukból, bár volt olyan ingatlan, amelyet csak csónakkal vagy magas építésű traktorral lehetett megközelíteni.
Egy családot kiköltöztettek a Tolna megyei Bátaszékről a felhőszakadás okozta vízömlések után – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Szilasi Lajos, a megyei katasztrófavédelem alezredese. A megduzzadt Lajvér-patak bezúdult a településre, ezért átvágták a gátat, és az alacsonyabban fekvő területekre vezették a vizet, továbbá homokzsákokkal kerítettek körbe több házat a városban. A térségben újabb esőzés várható, ez külön gondot okoz, mivel még a hét eleji csapadékot szivatytyúzzák Szekszárdon és környékén. Telítődtek a vízelvezető árkok, eltömődtek az átereszek, amelyeket ki kell tisztítani, különben a jelenleginél sokkal nagyobb lesz a kár.
Lassan vonul el a ciklon. A következő napokban lesznek még záporok, zivatarok, de a hazánk fölött elhelyezkedő ciklon, amely a szokatlanul nagy esőzéseket okozta, lassan elmozdul északkeleti irányba, és a hét végén már nyári időjárásra számíthatunk – tudtuk meg Török Lászlótól, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársától. (K. L.)