Kibővült a tavaly október óta tartó szigorított áfaellenőrzés alá vont vállalkozások köre: míg a tavaly elkezdett vizsgálat elsősorban az uniós adószámú vállalkozásokat érintette, addig a jelenleg is folyó ellenőrzések már azokra a társaságokra is kiterjednek, amelyek nem rendelkeznek uniós adószámmal, illetve amelyek nem áfa-visszaigénylő, hanem úgynevezett befizető pozícióban vannak. Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtófőnöke lapunk érdeklődésére kifejtette: a vizsgálatok iránya valóban megváltozott, így most azok a cégek is ellenőrzést kaphatnak, amelyeknél az adóhivatal adatai szerint változás következett be a korábbi áfabevallásokhoz képest. Mint fogalmazott, az APEH egyik fő feladata idén az áfabevételek biztosítása, amely érdekében eddig már több kormányzati döntés született, így például megváltozott az Európai Unión kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az importáfa fizetésének módja.
A jelenlegi szigorított ellenőrzéseket elsősorban az indokolja, hogy a teljes idei évre 2048 milliárd forintnyi áfabevétellel számolt a költségvetés, ebből azonban az első fél évben mindössze 753 milliárd forint, azaz az éves előirányzat 36,8 százaléka folyt be az államkasszába.
A befizetések a tavalyi évvel összehasonlítva is kedvezőtlen képet mutatnak: 2004 első hat hónapjában ugyanis az egész évre tervezett bevétel 41 százaléka teljesült. A fokozott vizsgálatokról Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára múlt hónapban adott tájékoztatást, közölve, hogy az év hátralévő részében fokozott adóellenőrzések várhatók, elsősorban az áfabevallásoknál.
Huszonhétmillió forintos bírság. Eredményesnek ítélte Juhász István, az APEH elnökhelyettese a hét végén tartott balatoni ellenőrzést, amely a tó közvetlen üdülőkörzetén kívül a Művészetek Völgyére és a kaposvári piacra is kiterjedt. Az 895 ellenőrzés során az APEH több mint száz revizora együttesen 27 millió forint bírságot szabott ki.
A legsúlyosabb hiányosságokra a saját termékeiket árusítóknál leltek az ellenőrök. Előfordult, hogy őstermelői igazolvánnyal kínáltak banánt meg Fantát, de azokat a mozgóárusokat is súlyos bírsággal sújtották, akik engedély nélkül árusították a strandokon a főtt kukoricát, vagy a fürdőhelyek bejáratánál a világító karperecet.
A nyugta-, illetve számlaadási kötelezettségnek az ellenőrzött egységek és személyek 47 százaléka nem tett eleget. Az intézkedések eredményeként 23 üzlet bezárására került sor, többségük 12 napig nem nyithat ki, két boltot viszont 30 napos bezárásra köteleztek.
Hajdú Miklósné, az APEH-ellenőrzést irányító főosztály vezetője a vizsgálatról elmondta, azért volt „könnyű dolguk” az ellenőröknek, mert a hét végén a Balatonnál különösen sok volt a vevő és az árus. Az idegenforgalmi társas vállalkozók körében nagyobb a rend, mint az egyéni vállalkozóknál, javult a számlaadási fegyelem a kereskedőknél, kiváltképpen a vendéglátó-ipari egységeknél. Az ellenőrzés károsultjai voltak azok a számla- vagy nyugtaadást elmulasztó evás vállalkozók is, akik ezzel a szabályszegéssel elveszítették evás jogosultságukat.
Az APEH ellenőrei a Balatonnál maradnak, s az üdülési szezon végéig folytatják az ellenőrzéseket.
Ekho 17 szakmának. Összesen 17 szakma dolgozói fizethetik jövő év január elsejétől az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulást, az ekhót. A Világgazdaság értesülései szerint az ekho mellett dönthetnek többek között a színészek, az újságírók, az informatikusok és a szoftverfejlesztők. Az ekhót közülük is azok választhatják, akik munkaviszonyban havonta legalább a minimálbért megkeresik. A Pénzügyminisztérium lapunkat úgy tájékoztatta, hogy az ekhóról szóló törvényjavaslat augusztus végére készül el a tárcánál.