Üres szekeret nem akarunk húzni…

A másfél évtizede megkezdett és a régiórendszer kontúrjait is felvázoló közigazgatási reform hovatovább szerep nélkülivé teszi a megyei önkormányzatokat. Hogy hány régióra „szeli majd föl” a törvényhozás az országot, még nem tudható, ám hogy a megmaradás érdekében össze kell kapaszkodnia három-négy vagy több megyének, úgy tűnik, nem lehet kérdéses. A magyar közigazgatás történetében elsőként Somogy, Baranya és Tolna megye, valamint Pécs és Szekszárd kísérletet tesz a regionális önkormányzásra. Kaposvár egyelőre kivár a csatlakozással. Szita Károly polgármester lapunknak azt mondta: a város önkormányzata nem akar üres szekeret húzni. Siófok polgármestere, Balázs Árpád pedig azt sérelmezi, hogy a gazdaságilag erős dél-balatoni térséget és benne Siófokot kirekesztették a mintarégió-társulásból.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felértékelődött a területi közigazgatás az uniós csatlakozással, az Európai Unió támogatási alapjából elnyerhető pályázati pénzekre állítólag jó eséllyel számíthatnak az önkormányzati társulások. Az Idea munkacsoport segítségével a Belügyminisztérium dolgozta ki a regionális önkormányzat szabályozásának elképzeléseit. Indulhat hát a kísérlet – döntött a három dél-dunántúli megye közgyűlése, valamint Pécs és Szekszárd képviselő-testülete. Az „ötök” elsőként a régiós modellkísérlet intézményi hátteréről, a Dél-dunántúli Önkormányzati Regionális Társulás létrehozásáról döntöttek. Amint az sejthető volt, a társulás elnökévé Pécs MSZP-s polgármesterét, Toller Lászlót választották. Egyesek szerint nincs szükség különösebb jóstehetségre ahhoz, hogy a pécsi politikust e tisztség majd a három dél-dunántúli megye „közigazgatási csúcsszerve”, a választott testületű régió elnöki székébe repíti.
– Ami elkerülhetetlen, ami nélkülünk is megtörténik, annak élére kell állni – fogalmazott Gyenesei István, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke, aki korábban látványosan kiállt az eddigi megyerendszer mellett.
Kistérségi önkormányzati társulásból már több mint félszáz van az országban, 151-ben többcélú társulás alakult. Lamperth Mónika belügyminiszter ígérete szerint a kormányzat közvetlenül nem avatkozik be a regionális társulás tevékenységébe, tiszteletben tartja az önkormányzati autonómiát. A belügyi tárca nyolcvanmillió, az önkormányzatok öt-öt millió forinttal járulnak hozzá a kísérlethez. Ez utóbbival kapcsolatban mondta lapunknak Szita Károly, Kaposvár polgármestere, hogy „nagy hiba volna eltapsolni több tíz milliót újabb íróasztalokra, fiókban maradó tanulmányokra”. Szita Károly, aki már korábban sem értett egyet a belügyi tárca regionális társulási kezdeményezésével, leszögezte: a somogyi megyeszékhely önkormányzata nem akar üres szekeret húzni, üres pajtát nézegetni, de értelmes célokért hajlandó az együttműködésre. Például annak érdekében, hogy Kaposvár, Pécs és Szekszárd, továbbá a három megye kistérségei miként vehetnék át a jelenlegi fejlesztési tanácsok szerepét, vagy miként működtethetnék közösen a múzeumokat.
A társulási megállapodás szerint elsők közt a szociális és gyermekvédelmi szakellátás kötelezettségei, másodikként a közoktatás, a közművelődés és az egészségügyi ellátás, harmadikként az idegenforgalom, a környezetvédelem és a hulladékgazdálkodás, negyedikként a sport, ötödikként pedig a közúti közlekedés feladatai kerülnek át régiós hatáskörbe.
Kaposvár egyelőre kivár a kísérlethez való csatlakozással. A város fideszes alpolgármestere, Juhász Tibor a regionális társulás megalakulásáról döntő tanácskozáson úgy fogalmazott: a megyeszékhely önkormányzata konkrét feladatokat szeretne látni, mielőtt a közgyűlés igent mond a csatlakozásra. Erre legkorábban szeptemberben kerülhet sor.
Siófok önkormányzati vezetője, Balázs Árpád úgy látja: megmagyarázhatatlan, hogy a Dél-Balatont miért rekesztették ki az önkormányzati társulásból. – A Balaton-part mindaddig nem érzi magát dél-dunántúlinak, amíg nem kap súlyának megfelelő szerepet a döntéshozatalban. Városunk és a dél-balatoni térség gazdasági ereje semmivel sem jelentéktelenebb, mint Szekszárdé. Egyébként pedig úgy látom: a most kezdődő dél-dunántúli kísérlet még távolabbra helyezi azt a sokak által szorgalmazott célt, hogy a balatoni üdülőkörzet önálló tervezési-statisztikai régióvá váljék.
– A most megalakult regionális önkormányzati társulást az előzmények ismeretében kényszermegoldásnak tartom. Ez nem a régió, hanem három megyei önkormányzat és két megyei jogú város megállapodása, tehát nem váltja ki a regionális önkormányzatot. Ennek ellenére támogatom a modellkísérletet, mert lehetőséget kínál a gyakorlati tapasztalatszerzésre – nyilatkozta a RégióStart című regionális közéleti havilapnak az MTA Regionális Kutatások Központjának ügyvezető igazgatója, Csefkó Ferenc. Ugyanakkor hiányolja az előzetes, megfontolt gazdasági, hatékonysági számításokat, a feladatok ezek szerinti elosztását, és arra figyelmeztet: ahhoz, hogy ez a modellkísérlet valóban a dél-dunántúli régió intézményesülését eredményezze, „meg kell szólítani” a csatlakozás érdekében Baranya, Somogy és Tolna valamennyi települését. Hiszen a régió társadalma belőlük, a települési önkormányzatokból áll, ők adhatnák meg az igazi és teljes körű legitimációt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.