Bizonytalanság Budapesten is

Bár Gyurcsány Ferenc kijelölt kormányfő ma a parlamentben beterjeszti a kormányprogramot, még tegnap is bizonytalan volt, hogy mi valósulhat meg a választási kampányban a főváros fejlesztésével, a beharangozott Podmaniczky-tervvel kapcsolatban tett sok száz milliárdos ígéretekből.

2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerepelni fognak a kormányprogramban a választási kampány idején Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor által megkötött Budapest-szerződés főbb elemei – mondta lapunknak Bőhm András, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője. A politikus azt nem tudta megmondani, hogy a szerződést konkrétan nevesítik-e az új kabinet programjában, de szerinte mindenképpen garanciát vállalnak az úgynevezett Podmaniczky-tervben szereplő beruházások megvalósítására.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője lapunknak azt mondta, még tegnap is egyeztettek a kormányprogram tartalmáról, s reméli, hogy a Budapest-szerződés pontjainak egy része szerepel majd abban. A fejlesztések jelentős hányadát várhatóan az Európai Unió 2007 és 2013 közötti költségvetése finanszírozza majd – fűzte hozzá.
Demszky Gábor egy hónappal ezelőtt, amikor még nem döntötte el, hogy indul-e újra a főpolgármesteri posztért, lapunk kérdésére azt mondta: „Legfőbb feladatomnak tartom, hogy a koalíciós megállapodás része legyen a Budapest-szerződés. Ha ez sikerül, akkor már eredményesen dolgoztam.”
Ismeretes, a miniszterelnök alig egy héttel az első forduló előtt olyan országgyűlési felhatalmazás, konkrét határidő és fedezet nélküli, jogi szempontból értékelhetetlen megállapodást kötött Demszkyvel, ami semmire nem kötelezi a kormányt. Gyurcsány akkor 800 milliárd forintból sokezernyi fejlesztést ígért, azt azonban nem tudta megmondani, hol van a szerződésbe foglaltak fedezete.
A Podmaniczky-tervet először tavaly március 15-i beszédében említette a főpolgármester. „Kilenc év alatt 130 fejlesztéssel újítjuk meg a város közlekedését, épületeit, környezetét, köztisztaságát, iskoláit, kórházait, 2100 milliárd forintból, amelyből 600 milliárdot a főváros teremt elő” – mondta Demszky Gábor úgy, hogy a Fővárosi Közgyűlés még csak a programvázlatot sem látta. A fővárosi képviselők három és fél hónap múlva, 2005. június 30-án fogadták el Budapest középtávú városfejlesztési tervét, immár 700 milliárdos ígérettel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.