Szerepelni fognak a kormányprogramban a választási kampány idején Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor által megkötött Budapest-szerződés főbb elemei – mondta lapunknak Bőhm András, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője. A politikus azt nem tudta megmondani, hogy a szerződést konkrétan nevesítik-e az új kabinet programjában, de szerinte mindenképpen garanciát vállalnak az úgynevezett Podmaniczky-tervben szereplő beruházások megvalósítására.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője lapunknak azt mondta, még tegnap is egyeztettek a kormányprogram tartalmáról, s reméli, hogy a Budapest-szerződés pontjainak egy része szerepel majd abban. A fejlesztések jelentős hányadát várhatóan az Európai Unió 2007 és 2013 közötti költségvetése finanszírozza majd – fűzte hozzá.
Demszky Gábor egy hónappal ezelőtt, amikor még nem döntötte el, hogy indul-e újra a főpolgármesteri posztért, lapunk kérdésére azt mondta: „Legfőbb feladatomnak tartom, hogy a koalíciós megállapodás része legyen a Budapest-szerződés. Ha ez sikerül, akkor már eredményesen dolgoztam.”
Ismeretes, a miniszterelnök alig egy héttel az első forduló előtt olyan országgyűlési felhatalmazás, konkrét határidő és fedezet nélküli, jogi szempontból értékelhetetlen megállapodást kötött Demszkyvel, ami semmire nem kötelezi a kormányt. Gyurcsány akkor 800 milliárd forintból sokezernyi fejlesztést ígért, azt azonban nem tudta megmondani, hol van a szerződésbe foglaltak fedezete.
A Podmaniczky-tervet először tavaly március 15-i beszédében említette a főpolgármester. „Kilenc év alatt 130 fejlesztéssel újítjuk meg a város közlekedését, épületeit, környezetét, köztisztaságát, iskoláit, kórházait, 2100 milliárd forintból, amelyből 600 milliárdot a főváros teremt elő” – mondta Demszky Gábor úgy, hogy a Fővárosi Közgyűlés még csak a programvázlatot sem látta. A fővárosi képviselők három és fél hónap múlva, 2005. június 30-án fogadták el Budapest középtávú városfejlesztési tervét, immár 700 milliárdos ígérettel.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!