Magyarnak adni kellett valamit

Magyar Bálint nem maradt pozíció nélkül: Gyurcsány Ferenc valamelyik kabinetjében uniós pénzek felett rendelkezhet, ha már miniszter nem lehetett. Az SZDSZ küldötteinek többsége engedélyt adott a harmadik koalíciókötésre.

2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmadjára is igent mondott az MSZP-vel kötendő négyéves házasságra az SZDSZ küldöttgyűlése. Az 1994 és 2002 utáni újabb frigyre azután nyílt mód, hogy Magyar Bálint letett oktatási miniszteri ambícióiról, amiért cserébe – mint kiderült – kormánymegbízott lesz. A Kuncze Gábor pártelnök bizalmasának számító Magyar Gyurcsány Ferenc fejlesztéspolitikai kabinetjében helyettesítheti a miniszterelnököt, ahol többek között uniós források sorsáról is dönthet. Az SZDSZ elnöke elmondta, a volt oktatási miniszternek „humán-infrastrukturális” kérdésekben lesz feladata. Informátorunk szerint Magyar Bálintnak „adni kellett” valamit, így is majdnem miatta hiúsult meg a koalíciókötés, hiszen addig erőltették a tárcavezetői megbízását, ameddig csak lehetett.
A kisebbik kormánypárt küldöttgyűlésén 793 párttag vehetett volna részt, ám ehelyett csak 554 küldött érezte fontosnak, hogy megjelenjen, és regisztráltassa magát a kormányprogramot és a holnapi koalíciós szerződést előre jóváhagyó kongresszuson.
*
Lapunk úgy tudja, hogy közülük sem mindenki vett részt a szavazásokon. Hivatalosan egyébként három tartózkodó voks érkezett az MSZP-vel kötendő koalícióra vonatkozó kérdésre, nemmel senki sem szavazott. Több forrásunk is azt mondta, hogy a küldöttek egy május 24-én készített programtervezetről szavaztak tegnap, ám Kuncze Gábor szerint friss kivonatot kaptak. A szabad demokraták küldöttgyűlése nem volt vitáktól mentes. Bauer Tamás például azt kifogásolta, hogy amíg a szocialisták nem büntetik meg a szűk pártvezetést olykor kritizáló tagokat, addig az SZDSZ belső ellenzékével meg sem próbálnak kiegyezni a párt élén állók. Lapunknak nyilatkozó szabad demokrata párttagok azt is nehezményezték, hogy a három miniszteri poszt várományosai közül egyiknek sincs komoly elfogadottsága és múltja a pártban. Ismert, hogy Kóka János a gazdasági, Molnár Lajos, a MÁV-kórház vezetője – akit korábban menesztettek a Szent István-kórház éléről – az egészségügyi, Persányi Miklós pedig a környezetvédelmi miniszteri posztot tölti majd be. Mint arról beszámoltunk, a koalíciós egyeztetések legnagyobb vesztese Fodor Gábor, aki nem a szocialisták miatt nem kapott parlamenti vagy kormányzati pozíciót, hanem saját pártjának vezetése „fúrta meg”. Fodor neve felmerült az igazságügyi és a környezetvédelmi tárca élére, valamint személye szóba került az Országgyűlés alelnökeinek jelölésénél is, ám a Kuncze–Horn–Pető– Magyar fémjelezte vezetőség mindvégig az SZDSZ úgynevezett belső ellenzékéhez tartozó politikus ellen ténykedett.
Tegnap Kuncze Gábor azt hangoztatta, hogy a kongresszus küldöttei közül egy felszólaló sem beszélt a koalíciókötés ellen. Érdemi változtatásokra van szükség, a reformok megvalósulásáért az SZDSZ a garancia – fogalmazott a pártelnök. Az SZDSZ-es minisztereknek ugyan szabad demokrata miniszterhelyettesük lesz, utóbbiak személyéről viszont csak ezen a héten születik döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.