Nálunk nem számít az Európában érvényes szabály

Valóságos iparággá nőtte ki magát Magyarországon az illegális idegenvezetés, olyannyira, hogy külföldi cégeknek megérte hazánkba telepedni emiatt – állítják a hazai szakemberek. Miközben Európa-szerte szigorúan meghúzták az idegenvezetés határait, és ezer euróra, másutt ötéves kitiltással büntetik a szabálysértőket, addig nálunk gyakorlatilag semmiféle retorziótól nem kell tartaniuk az engedély nélkül dolgozóknak.

2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megmozdult a hazai idegenvezetői szakma azután, hogy illegális idegenvezetés címén Pozsonyban őrizetbe vettek három magyar állampolgárt. A szlovák hatóságok a minap megszüntették az eljárást ellenük, a külügyminiszter sajnálkozását fejezte ki a rendőrök fellépése miatt, de bocsánatot nem kért a történtekért. A magyar idegenvezetői szakma eközben a másutt évek óta érvényes szabályozásra emlékeztetett, és arra, hogy ennek csak nálunk nem szereznek érvényt.
Az effajta szigor az európai országokban természetes, bár a mostani eset nem volt mentes a túlzásoktól – közölte lapunkkal Katona Attila, idegenvezető. Beszámolója szerint a külföldi hatóságok ilyen fellépése nem újdonság sem kollégáinak, sem az utazásszervezőknek. Az Európa-szerte érvényes szabályozás szerint ugyanis bármelyik országba is utazik mondjuk egy magyar csoport, kötelező igénybe vennie a helybeli, azaz partner idegenvezető szolgáltatásait, amiről az utazást szervezővel szerződésben állapodik meg. A Magyarországról érkezett szakember külföldön afféle kísérői vagy technikai vezetői szerepet tölt be, az a dolga, hogy határátkelésnél, a szobák elosztásánál, a menet közben adódó ügyekben segítse a turistákat. Ott pedig, ahol a kolléga nem beszél magyarul, tolmácsként működik közre.
Ugyanez érvényes Magyarországon is, azaz a külföldi csoportnak itteni kísérőt kell fogadnia. Egy tíz évvel ezelőtti kormányrendelet értelmében az idegenvezetéshez szükséges engedély meglétét az amúgy is túlterhelt Fogyasztóvédelmi Felügyelőség ellenőrzi, ám bármit is talál, legfeljebb hatvanezer forint helyszíni bírságot szabhat ki. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy – más országokkal ellentétben – nálunk bárki, bárhol, mindennemű engedély nélkül vállalkozhat csoportok úgymond szakszerű vezetésére – tette hozzá Katona. Pedig egy szakmához és engedélyhez kötött szolgáltatásról van szó, amelyet akár egy hajvágást, meg kell fizetni. Az idegenvezető ebből él, adózik utána, és ahhoz, hogy ezt a munkát végezhesse, többek között országismeretből, pszichológiából, művészettörténetből, zenéből, történelemből, földrajzból, idegen- nyelv-ismeretből kellett vizsgáznia.
Bálint Zoltán, a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének elnöke szerint a Pozsonyban történtek határesetnek számítanak. Mint mondta, valójában kenyérharcról van szó, ideje lenne megteremteni a jogi hátterét annak, hogy a magyar idegenvezetők munkáját se vehessék el mások. Hozzáfűzte: tizenöt éve küzdenek azért, hogy az 1991-ben hozott kormányrendeletet továbbfejlesszék, a végrehajtási utasítás ugyanis kimaradt belőle. Emiatt nem csoda, hogy nálunk valóságos iparága alakult ki az illegálisan végzett munkának, olyannyira, hogy becslése szerint mostanra többen dolgoznak jogosulatlanul, mint amennyien engedéllyel. Külföldi – többek között japán és osztrák – cégeknek megérte erre alapozva idetelepedni, mert jól tudják: hazájukban nem, de Magyarországon ezt retorzió nélkül megtehetik.
Mindeközben Olaszországban elveszik az útlevelét, fogdába zárják azt, akit jogosulatlan idegenvezetésen kapnak. Első alkalommal – kedvezményesen – ezer euró büntetést szabnak ki rá, és ugyanennyit az utazási irodára. Velencében egy magyar–olasz származású férfi figyeli a turistákat, és azonnal rászól az engedély nélkül dolgozókra. Nem engedi, hogy elvegyék a munkáját. Az engedélyeket tartományonként adják ki, azaz akié Lazióba szól, az nem dolgozhat Toscanában. Mivel ott rengeteg turista megfordul, és nagy üzletről van szó, az utóbbi időben annyira megszaporodtak a hamisított igazolások, hogy tavaly a hatóságok az összeset kicserélték. Spanyolországban akár öt évre is kitilthatják azt, aki jogosulatlanul kíséri a turistákat, míg Görögországban a rendőr a buszról is leszedi a külföldi idegenvezetőt. Athénban pedig hiába kíséri a csoportot a magyar és vezeti a helybéli szakember, a kolostorokba csak egy ottani, specializálódott idegenvezetővel léphetnek be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.