Terítéken a tandíj és a szigorítások

Hiller István oktatási és kulturális miniszter elismerte tegnap a parlamentben, hogy fizetni kell majd a felsőoktatási tanulmányokért az egyes szakokon. A kérdések és interpellációk sorában emellett szóba került a súlyosan emelkedő közterhek kérdése.

2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pánczél Károly és Pokorni Zoltán fideszes képviselők azt tudakolták, hogyan tudja majd kifizetni egy átlagos keresetű család a tandíjat, hiszen például a pedagógusdiplomáért évente 380 ezer forintot kellene fizetni. Hiller István oktatási és kulturális miniszter azt mondta: a beszedett tandíj nem fedezi a képzés költségeit, ennek a gyakorlatnak kívánnak véget vetni azzal, hogy előírják az egyes szakokhoz tartozó minimumösszeget.
Kovács Zoltán (Fidesz) arra volt kíváncsi, hogyan akarja a kabinet teljesíteni a minőségi önkormányzati szolgáltatásokra vonatkozó ígéretét, ha a bejelentéseknek megfelelően év közben 14 százalékkal drágul az áram és 30 százalékkal a gáz. Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter tudatta: az eddig bejelentett áremelkedések csak a lakosságra vonatkoznak, a gazdasági tárcánál most dolgoznak azon, hogy mekkora lesz az önkormányzatok számára a drágulás.
Dávid Ibolya (MDF) szerint a közszolgálatban dolgozók kétszeresen járnak rosszul az elbocsátásokkal, ugyanis nemcsak több mint 14 ezer fő menesztésére számíthatnak, de elbocsátásuk előtt a kormány egy törvénymódosítással számukra hátrányosan változtatna jogaikon. Veres János pénzügyminiszter közölte: 12 ezer főt tervez a kormány elbocsátani, a jogszabály-módosításnak pedig nem lenne visszamenőleges hatálya.
Révész Máriusz (Fidesz) azt kérdezte „a tisztelt modern baloldali miniszterelnök úrtól”, hogy az élelmiszerek, gyógyszerek áfájának emelése miért baloldali lépés. A kormány először csökkentette a helikopterek, plazmatévék és luxusautók adóját, majd ugyananynyival megemeli a tejét, a kenyérét és a parizerét. Az európai, ezek szerint „elmaradott és középkorban ragadt” baloldal ennek az ellenkezőjét szokta csinálni – érvelt Révész. Gyurcsány Ferenc válaszában azzal indokolt, hogy így nem kell megszüntetni például a 13. havi nyugdíjat.
Soltész Miklós (KDNP) szerint az ország félrevezetése és a drasztikus szigorítások után érthetetlen, hogyan engedhette el a kormány
az olajban dúskáló Irak 40 milliárd forintot kitevő adósságát. Gyurcsány Ferenc válaszában az úgynevezett párizsi klub országainak határozatára hivatkozott. A kormányfő azt mondta, hogy a KDNP-s képviselőnek is felajánlhatták volna az adósság behajtását. Soltész viszonválaszában felszólította a kormányfőt, hogy ne az Országház falai között „sefteljen”; a pénzt a gyógyszerkasszára vagy az orvosi ügyeletek kifizetésére is fordíthatta volna az állam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.