Nem volt hajlandó bevonulni a megadott határidőben a börtönbe Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető korábbi kampányfőnöke, Csonka Gábor, akit vesztegetést színlelve elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt jogerősen három év börtönbüntetésre ítéltek, amiért ötmillió forint kenőpénzt vett át az MSZP Köztársaság téri székházában. A Fővárosi Bíróság (FB) sajtóosztályán lapunknak elmondták: az elítélt az előírt szerdai napon nem jelentkezett a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetben, ezért a bíróság büntetés-végrehajtási csoportja megteszi a törvényben előírt és szükséges lépéseket, hogy Csonka Gábor megkezdje büntetése letöltését. (Ez feltehetően elővezetési parancs, majd ennek sikertelensége esetén körözés kiadását jelenti.) Az FB tájékoztatásával egybehangzóan a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán (BVOP) is megerősítették, hogy az elítélt tegnap délutánig nem vonult be a börtönbe.
Csonka Gábor az igazságügyi orvos szakértő jelentése szerint olyan „pszichés megbetegedésben” szenved, amely az „életét potenciálisan veszélyezteti”. Erre hivatkozva Csonka már kétszer kapott halasztást büntetése megkezdésére, de a harmadik kérelmét a napokban első fokon elutasította az FB. A határozat ellen egyelőre nem fellebbezett Csonka, de ha ezt megtenné, az sem lenne halasztó hatályú.
Csonka Gábor esete nem egyedi: egy másik volt szocialista politikus, Kabai Károly is hónapokig szabotálta a jogerős bírósági ítélet végrehajtását, és nem vonult be a börtönbe. Kabai, aki Veres János pénzügyminiszter korábbi üzlettársa, illetve Nyírbogát szocialista alpolgármestere volt, csupán hét hónappal az ítélet után, novemberben kezdte meg börtönbüntetése letöltését. Veres volt üzlettársát a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság adócsalás, csalás és magánokirat-hamisítás miatt áprilisban ítélte három és fél éves börtönbüntetésre. Halasztási kérelme elutasítása után, augusztus 21-én kellett volna börtönbe vonulnia, de ezt – Csonkához hasonlóan – nem tette meg. Végül – amint azt megírtuk – a Hír TV találta meg őt az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben, ahonnan néhány nappal később átvitték az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe, majd onnan novemberben a nyíregyházi börtönbe.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében