Tájékoztató jelent meg a napokban a Közbeszerzési Értesítőben annak a szerződésnek a teljesítéséről, amelyet hazánk kötött izraeli vízágyúk beszerzésére. Az ismertetőből kiderül, hogy a három tömegoszlató jármű Közel-Keletről történő megvásárlása mintegy bruttó 315 millió forintba került, amelyet uniós támogatásból finanszíroztak. Ehhez még hozzá kell adni a regisztrációs adó költségét, amelynek összegét nem hozták nyilvánosságra. A tendert érdekes módon egy kommunikációs cég, a Fercom Kft. nyerte, így ők intézhették a járművek beszerzését.
Amint azt lapunk korábban kiderítette, hazánknak jövőre feltehetőleg vissza kell majd fizetnie a vízágyúkra költött százmilliókat az uniónak, mivel az eszközök beszerzésének terve nem szerepelt az Európai Bizottságnak a schengeni csatlakozást elősegítő pénzügyi hozzájárulási alapjáról szóló, tavaly decemberi döntésében.
Az Európai Bizottság alelnöke, Franco Frattini szóvivője kiemelte: minden olyan kiadást visszakövetelnek, amely nem indokolható. Bajnai Gordon, aki a schengeni alap szerződéseinek lekötését koordináló Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget felügyeli, korábban arról beszélt, hogy a hazai menekülttáborokban lehetne bevetni ezeket a speciális izraeli vízágyúkat, mivel szerinte minden más kényszerítő eszközzel szemben ez lenne a fellépés leghumánusabb formája. Azóta azonban kiderült, hogy a tömegoszlató masinákat mégsem a menekültek, hanem a tüntetők ellen veti be a kormány, mint ahogy azt október 22-én láthattuk.
Arra a kérdésünkre, hogy a jövőben tüntetők vagy menekültek ellen vetik-e majd be a vízágyúkat, a Kormányszóvivői Irodán azt közölték: a rendőrség az eszközeit a jogszabályi keretek közt ott és akkor használja, ahol és amikor szükség van rájuk.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében