Üres zsebbel az egri kórházért

Bár a tavalyi mérlegadatok szerint a több vidéki kórházat működtető Hospinvest cégcsoport pénzügyi helyzete kritikus, ennek ellenére a cég vezetője nem zárja ki, hogy indulnak az egri megyei kórház privatizációs tenderén. Azonban a sokak szerint pilótajátékszerűen működő cég hoppon maradhat, ugyanis az egri önkormányzat ma feltehetőleg megszavazza, hogy ingyen átvegyék a megyei kórház működtetését.

2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nincs semmilyen kizáró ok, akkor elindul az egri megyei kórház privatizációs pályázatán a Hospinvest Zrt. – jelentette ki egy tegnapi sajtóbeszélgetésen Kollányi Gábor, a cég elnöke. Ugyanakkor a több vidéki kórházat működtető és meglehetősen cudar pénzügyi helyzetben lévő Hospinvest-csoport ezúttal hoppon maradhat, mivel a Markhot Ferenc-kórházra a jobboldali vezetésű egri önkormányzat is bejelentette igényét, és a város közgyűlése ma dönt arról, indulnak-e a pályázaton. Erről néhány nappal korábban már elfogadtak egy szándéknyilatkozatot, méghozzá nagy többséggel. Ha az egri képviselők ma is az indulás mellett döntenek, akkor az önkormányzati törvény alapján pályázaton kívül és ingyen a városhoz kerülhet a megyei kórház működtetése.
A Hospinvest jelenleg a kiskunhalasi, a hatvani, a gyöngyösi és a parádfürdői kórházat működteti, valamint egyik leányvállalatán keresztül több mint fél tucat gyógyszertár is az irányítása alá tartozik. Jellemző, hogy az átvett egészségügyi intézményekben drasztikus leépítéseket hajtottak végre: Gyöngyösön 270, Kiskunhalason 200, Hatvanban pedig 130 orvost és szakápolót bocsátottak el – legalábbis a Hospinvest saját statisztikái szerint. Kollányi Gábor az elbocsátásokat tegnap egyfelől az egészségbiztosító csökkenő finanszírozásával magyarázta, amely szerinte még nagyobb mértékű elbocsátást indokolt volna. Másrészt a Hospinvest elnöke megemlítette a hatékonyságnövelést is, hozzátéve: sok egykori állandó munkatársat szerződéses munkaviszonyban továbbra is alkalmaznak.
A Hospinvestnek, és a hozzá tartozó cégcsoportnak a tavaly év végi mérlegadatok alapján közel 5,5 milliárd forintos fedezetlen tartozása van. Arra a kérdésre, jelenleg mekkora összeggel tartoznak a hitelezőknek, a Hospinvest elnöke kitérő választ adott. Csupán annyit árult el, hogy a folyószámlahitel 800-900 milliós nagyságrendű, 100 millió forintnyi lízinghitelük van, illetve a kiskunhalasi kórház fejlesztéséhez beruházási hitelt is fölvettek, de annak összegét nem közölte. Kollányi Gábor azt állította: a bankok versenyeznek azért, hogy hitelezhessenek a Hospinvestnek, márpedig ezek, a szakemberek megfogalmazása szerint „nem hülyék”. Arra a kérdésre, miért van az, hogy rendre szocialista vezetésű önkormányzatok által működtetett kórházakat vesznek át, Kollányi azt felelte: mert a fideszes vezetésű önkormányzatok nem szervezik ki a kórházaikat. A sajtóbeszélgetésen felbukkant Vác egykori MSZP-s alpolgármestere, Ferjancsics László, akiről kiderült, jelenleg a Hospinvest kommunikációs ügyeit irányítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.