Bennfentes pályáztatás?

Miközben a posta darabonként több mint 200 ezer forintért vásárolt kerékpárokat, az eddigi beszállító Schwinn-Csepel ennek az árnak az ötödéért látta el eddig megbízható biciklikkel a postát. A cég vezetője úgy véli, bennfentes társaság nyerhetett. Eközben a Transparency International magyarországi tagozata többek között a postai kerékpárbotrányra hivatkozva rámutatott: a hazai közbeszerzéseknek csak tíz százaléka zajlik szabályszerűen.

2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos kétségek vetődnek fel a postai kerékpárok beszerzésére kiírt közbeszerzés tisztaságával kapcsolatban – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak két hazai kerékpárgyár vezetője. A közel 4800 kerékpárért összesen 1,1 milliárd forintot fizet a posta, vagyis darabonként több mint 200 ezret, igaz, az árban benne foglaltatik az öt éven keresztüli szervizelés költsége is. Tavalyig a Magyar Posta beszállítója a hazai piac egyik meghatározója, a Schwinn-Csepel volt, amely a postával közösen kifejlesztett járműveiért mindössze 30-40 ezer forintot, tehát a mostani ár ötödét kérte el.
Klimon Péter, a cég vezérigazgatója azt gyanítja, hogy bennfentes cég nyerhetett. A cégvezető szerint konkrét termékre írták ki a pályázatot, ami abból is látszik, hogy mindössze öt hét felkészülési időt hagytak az indulóknak, miközben egy létező, piacon lévő szlovén kerékpár paramétereit jelölték meg műszaki elvárásként. A speciális előírások teljesítéséhez négy hónapos fejlesztési időre lett volna szükség – mutatott rá Klimon Péter. Neuser András, az évente nyolcvanezer kerékpárt gyártó esztergomi Neuser gyár tulajdonosa úgy vélte: abból a pénzből, amelyhez most egy nem szakmabeli jut a tender révén, olyan fejlesztésre futná, amely nemcsak a gyártási háttér bővítésére elég, hanem hosszú távon fejlődési pályára állítaná a magyar kerékpárgyártást.
Ismert, a pályázatot az a Cronopont Kft. nyerte meg, amely eddig elsősorban ingatlanberuházásokkal foglalkozott, kerékpárbeszerzésekben viszont semmilyen tapasztalata sincs.
Tomecskó Tamás, a posta szóvivője visszautasított minden, a tender tisztaságát megkérdőjelező felvetést. Hozzátette, a legjobb ajánlatot benyújtó céget hirdették ki győztesnek, a vesztes pedig nem támadta meg az eljárást.
Eközben a korrupció visszaszorításáért küzdő Transparency International magyarországi tagozata tegnap állásfoglalást adott ki, amelyben a Magyar Posta kerékpárvásárlása, a kancellária által megrendelt sokmilliós tanulmányok és a kórházi széfek beszerzése kapcsán rámutattak: a hazai közbeszerzési rendszer visszás, a tendereknek csupán tíz százaléka zajlik teljesen szabályszerűen. A források nem megfelelő felhasználásának hátterében a klasszikus (kenőpénzes) korrupció, kölcsönös szívességek hálózata, szakszerűtlenség, túlszabályozás és egyéni részrehajlás is állhat – hangsúlyozta a Transparency. A szervezet szerint a rendszerszerű korrupció 20-25 százalékkal drágítja a beszerzéseket, és gyakran szükségtelen termékek vételét eredményezi. A Transparency International Magyarország állásfoglalása rávilágít: a magyar közbeszerzési törvény túlszabályozott, kiskapukat rejt, sok kivételt tartalmaz, az üzleti titok fogalmának homályos megfogalmazása pedig visszaélésre ad alkalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.