Zavaros rendőrvallomások

Ismét önellentmondásos vallomásokat tettek a 2006. őszi eseményekkel kapcsolatban tanúskodó rendőrök tegnap a bíróságon. A Fidesz siófoki elnökségi ülésén is téma volt a másfél évvel ezelőtti rendőri brutalitás. Az ellenzéki párt nem támogatja a gyülekezési törvény olyan módosítását, amely szűkítené az állampolgárok gyülekezéshez való alkotmányos alapjogát.

2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Lehet, hogy a valóság nem annyira fényes.” A magyarországi perek elhúzódásáról és az ez ellen tett intézkedésekről is tárgyalt Jean-Paul Costa, az Emberi Jogok Európai Bíróságának elnöke a magyar igazságügyi miniszterrel tegnap. Tárgyalt ugyanakkor a bizottsági elnökökkel Balog Zoltán (Fidesz), az emberi jogi bizottság vezetője is, aki tájékoztatta Jean-Paul Costát a 2006. őszi eseményekről. – Az európai főbíró elmondta, ilyen ügyek még nem kerülhettek az Emberi Jogok Európai Bíróságára, mert Magyarországon még nem járták végig a szükséges lépcsőfokokat – idézte az elhangzottakat Balog Zoltán. Jean-Paul Costa hozzátette: a strasbourgi bíróságról nézve az emberi jogok helyzete problémamentes Magyarországon. Azonban lehet, hogy a valóság nem „annyira fényes” – tette hozzá. (MTI)


Saját korábbi vallomásaiknak is ellentmondó nyilatkozatokat tett tegnap két rendőr tanú a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, ahol folytatódott a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményével vádolt K. János pere. Bár a vádirat szerint a 47 éves férfi „csoportosan”, tehát nem egyedül támadt rá a rohamrendőrökre 2006. szeptember 21-én az Oktogonnál, az egyik rendőr tegnap mégis azt vallotta, hogy a vádlott egyedül volt, amikor a földre teperték és megbilincselték. Ezzel a rendőr tanú nemcsak az ügyészségi vádirattal, hanem saját korábbi nyomozati vallomásával is szembement, hiszen akkor még „tömegből való kiemelést” emlegetett. További ellentmondásba keveredett a tanú, amikor a bíróság K. János magatartásáról faggatta, ugyanis míg a nyomozati vallomásában még arról beszélt, hogy a vádlott „cigányozott”, addig tegnap ezt már nem említette. A tanú azzal a kollégájával is ellentmondásba keveredett, akivel a férfit megbilincselték: egyikük azt mondta, K. János ütögette a pajzsokat, másikuk rúgásokat is emlegetett, holott elismerte, a sorfal mögül nem látott lendülő lábakat.
Ezzel szemben K. János elmondta: ő csak haza szeretett volna menni, de a rendőrsorfal ebben megakadályozta. Amikor szólt, hogy át szeretne menni, pajzzsal arcon vágták, a földre teperték és megbilincselték. (A bántalmazás miatt egy harmadik rendőr ellen hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vádjával jelenleg is eljárás folyik a Fővárosi Bíróságon.) A másik rendőr tanú, S. István törzsőrmester elismerte, hogy a pajzzsal megütötték a vádlottat, de hozzátette: ő is így szokott védekezni a pajzsot lökdösők ellen. A büntetőper március 4-én újabb rendőr tanú meghallgatásával folytatódik.
Ismeretes, a napokban a Fővárosi Bíróság két bírája is tényként közölte: a rendőrök egy része bizonyosan hamis tanúvallomást tett a bíróságon, tehát bűncselekményt követett el.
A 2006. őszi rendőri brutalitás a Fidesz siófoki, háromnapos elnökségi ülésén is téma volt. Szijjártó Péter lapunknak elmondta: a demokrácia szégyenének tartják, hogy lassan másfél évvel az események után sok bűncselekményt elkövető rendőrt nem sikerült azonosítani, és az ártatlanul bántalmazottakat az állam nem kártalanította erkölcsi és anyagi értelemben. A Fidesz-szóvivő hozzátette: nem támogatják a gyülekezési törvény olyan módosítását, amely szűkítené az állampolgárok gyülekezéshez való alkotmányos alapjogát.
Publicisztika és vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.