Félmilliós kártérítést fizethet a rendőrség

A bíróság első fokon félmillió forintos kártérítésre kötelezte tegnap a rendőrséget, amiért 48 órán keresztül jogtalanul fogva tartottak egy férfit 2006. október 23. után. Bár a döntés nem jogerős, előrevetíti, hogy a rendőrségnek sokba fognak kerülni a 2006. őszi bűncselekmények és túlkapások.

2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megszületett az első ítélet a 2006. őszi rendőri jogsértések miatt indított kártérítési perek sorában. A Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK) 350 ezer, a Rebisz jogutójának, a Készenléti Rendőrségnek pedig 150 ezer forintos kártérítést kell fizetnie annak a férfinak, akit 2006. október 23-án kora délután az Alkotmány utcában bántalmaztak a símaszkos, azonosítószám nélküli rohamrendőrök.
A Fővárosi Bíróság elsőfokú, nem jogerős ítéletében nagyrészt helyt adott a felperes, Kollár Tibor keresetének. Pataki Árpád bíró kiemelte: azzal, hogy a felperest az előállítása során megbilincselték, megsértették a személyes szabadsághoz fűződő személyiségi jogát, azzal pedig, hogy megalapozatlanul fogva tartották, ezen túl még az emberi méltóság védelméhez fűződő személyiségi jogát is megsértették. A bíróság elrendelte, hogy a BRFK és a Rebisz tizenöt napon belül magánlevélben „fejezze ki sajnálkozását” a történtek miatt, illetve fizessenek meg 50 ezer forintos perköltséget a felperesnek.
Pataki Árpád az ítélet indoklásában emlékeztetett: a Fővárosi Bíróság korábban éppen amiatt szüntette meg a rendőrség által Kollár ellen indított szabálysértési eljárást, mert azzal, hogy egy be nem jelentett tüntetés helyszínén tartózkodott, önmagában nem valósított meg szabálysértést. Vagyis megalapozatlanul állították elő, bilincselték meg és tartották fogva a felperest. Bár a bíró elismerte, hogy Kollár Tibor kezét olyan műanyag kábelkötözővel bilincselték meg, amely akkor nem volt rendszeresítve, ugyanakkor álláspontja szerint ezzel kínzást – legalábbis jogi értelemben – nem követett el a rendőrség.
*
Kollár Tibor kártérítési perének egyik januári tárgyalásán derült fény arra, hogy a 2006 őszén tömegesen alkalmazott, súlyos keringési panaszokat és nagy fájdalmat okozó műanyag bilincseket csak jóval az események után, egy 2007. május 14-én hozott miniszteri döntéssel rendszeresítették. Kollár Tibornak ma is látszik a csuklóján a műanyag bilincs okozta seb.
A felperes egymillió forintos kárigényét a Fővárosi Bíróság eltúlzottnak találta, és annak csak a felét ítélte meg.
Ezzel szemben a felperes jogi képviselője, Gaudi-Nagy Tamás lapunknak elmondta: nem elégedettek a kártérítés mértékével, az ítélet ellen fellebbeznek, mivel a felperes nem adott okot a vele szembeni intézkedéssorozatra. Az ügyvéd hozzátette: ezzel együtt egy kedvező ítélet született, amely előrevetíti, hogy a rendőrségnek sokba fognak kerülni a 2006. őszi bűncselekmények és túlkapások.
Gaudi-Nagy Tamás tudomása szerint a 2006. őszi rendőri jogsértésekkel összefüggésben jelenleg körülbelül 15 kártérítési per van folyamatban, közel 30 ügyben pedig peren kívüli egyeztetés folyik. Ugyanakkor az ügyvéd emlékeztetett: eddig még egyetlen kilőtt szemű vagy jogtalanul fogva tartott ember sem kapott kártérítést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.